Değer: “Sözleşmeli öğretmenlerimizin bir an önce çözüme kavuşturulması gereken sorunları var”

Değer: “Sözleşmeli öğretmenlerimizin bir an önce çözüme kavuşturulması gereken sorunları var”
27 Şubat 2019 Çarşamba Saat 10:02 0

Eğitim Bir Sen Mardin Şubesi işyeri temsilcileriyle Mardin Öğretmenevinde istişare toplantısı yaptı. Toplantıda sendikal çalışmalar değerlendirilerek karşılaşılan sorunların çözümü ile ilgili istişarelerde bulunuldu.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer toplantıda yaptığı konuşmada:

Sizler bizim sendikamızın ana damarlarısınız. Sendikamızı okullarınızda en iyi şekilde temsil ettiğinizi, edeceğinizi biliyorum. Okullarınızda panolarımızın güncel tutulmasını, Genel Merkezimizden sendikamıza gelen afiş, broşür vs. materyallerin alınması ve takip edilmesini, iş yerlerimizde bulunan arkadaşlarımızla ilgilenmenizi rica ediyorum, dedi.

Değer; Kültürel ve akademik sendikacılık kapsamında üyelerimizin mesleki gelişimine katkıda bulunmak adına birçok çalışmaya imza attık. Mardin Eğitim-Bir-Sen olarak, bugüne kadar, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği, Şube Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurumları Görevde Yükselme sınavlarında kitaplar bastırarak, modüller hazırlayarak, deneme sınavları yaparak, uzaktan eğitim merkezleri kurarak üyelerimizi sınavlara en iyi şekilde hazırlamanın çabası içerisinde olduk; Asil Öğretmenlik Sınavı için hazırladığımız kitapla aday öğretmenlerimizin neredeyse tamamına ulaştık. Bu yıl nisan ayında yapılacak MEB yönetici görevlendirme sınavı içinde kitaplarımız hazır en kısa sürede sınava girmek isteyen üyelerimize ulaştırılacak, yine deneme sınavları olacaktır.

Değer; Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü web sayfasında “Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınav Kılavuzu” yayımlanmış olup söz konusu kılavuzda sınava girecek adayların ÖSYM adına 180,00 TL sınav ücreti ödeyeceği ifade edilmiştir. Kariyer uzman yardımcılığı başta olmak üzere, mesleğe giriş niteliğindeki sınavların hemen tamamında sınav ücreti alınmamaktadır. Nitekim millî eğitim uzmanlığı sınavında adaylardan sınav ücreti istenmemiştir. Buna rağmen kariyer ve liyakat ekseninde yönetici olarak görevlendirilmek istenen adaylar yönünden, kanuni bir zorunluluk nedeniyle yazılı sınav başarısına dayalı görevlendirme için zorunlu ve gerekli kılınan bir sınavdan ücret istenilmesi, hakkaniyetle ve adaletle bağdaşmaz.

Bu nedenle, Bakanlığa yazılı müracaatta bulunarak, eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme yazılı sınavına katılacak adaylardan sınav ücreti alınmaması için düzenleme yapılmasını talep ettik.

Sözleşmeli öğretmenler eşi ile işi arasında tercih yapmak zorunda bırakılmamalıdır

“Sözleşmeli öğretmenlerimizin bir an önce çözüme kavuşturulması gereken sorunları var” diyen Değer, şöyle konuştu: “Eşi ile işi arasında tercih yapmak zorunda kalmak çok zor bir durumdur. Sözleşmeli öğretmenliğin zorunlu görev süresinin 4+2 yıldan 3+1 yıla indirilmesini, mağduriyet süresini kısaltması bakımından olumlu buluyoruz. Fakat Bakanlığın sözleşmeli öğretmenlik konusunda nihai hedefi, görev süreleri değil, sözleşmeli öğretmenliğin sona erdirilerek kadrolu öğretmen istihdamı olmalıdır.”

Öğretmenlik meslek kanunu beklentileri karşılayacak şekilde acilen çıkarılmalıdır

“Öğretmenlik, bir kariyer mesleği olmalı, öğrencilerin öncelikle tercih edeceği bir cazibeye kavuşturulmalıdır. Öğretmenlerin eğitim politikalarına katkı verebilmeleri sağlanmalı, ek göstergesi kariyer mesleğine uygun olmalı ve 3600’e çıkarılmalıdır. Eğitim çalışanları kronik sorunlardan arındırılmalı, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde, bölgelerarası eğitim-öğretim farklılıklarının azalması için mali destekleme yapılmalıdır”

1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere, eğitim çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmeli ve maaşlara yansıtılmalıdır. Yeni, büyük, güçlü Türkiye’ye daha hızlı ilerlemenin yolu, eğitimciyi mutlu etmekten, eğitimcilerin terini değerli hâle getirmekten geçiyor.

3600 ek gösterge konusunda tüm kamu görevlilerini memnun edecek bir uygulama istiyor ve bekliyoruz. dedi

Son olarak Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer katılan işyerleri temsilcilerine teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evinde ölü bulundu

Kızıltepe'de cumhuriyet mahallesinde ikamet eden M [...]

1 gün önce...

iki aile arasında taşlı sopalı kavga: 5 yaralı

Kızıltepe ilçesinde akraba iki aile arasında arazi [...]

1 gün önce...

Silahla oynayan çocuk hayatını kaybetti

Mazıdağı ilçesinde bir çocuk, oynadığı silahın pat [...]

1 gün önce...

Valisi Demirtaş, Mazıdağı ile Derik'te incelemelerde bulundu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili [...]

1 gün önce...

Şimdi ne olacak? Evcil hayvanlarda ilk kez Covid-19 görüldü!

Sahiplerine yeni tip corona virüs (Covid-19) tanıs [...]

23 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN