Değer'den Said Nursi Açıklaması

Değer'den Said Nursi Açıklaması
23 Mart 2020 Pazartesi Saat 13:32 0

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, BediüzzamanSaidi Nursi’nin 60 vefat yıldönümü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

87 yıllık ömrünü Kur’ana ve İslam Hizmetlerine adayan Said Nuri ile ilgili olarak Değer, açıklamasında “Kaleme aldığı Risale-i Nur Külliyatı 190 ülkede okunan ve 50 farklı dile çevrilen Bediüzzaman Saidi Nursi, Risale-i Nurların gayesini “insanlara hiçbir tarafgirlik gözetmeksizin ve hiçbir menfaat gütmeksizin Risale-i Nur'la iman hizmeti vermek ve muhtaç olanların imanlarını her türlü tehlike, vehim, vesvese ve şüphelerden korumaya çalışmak ve bu hizmetin mukabilinde ne maddi, ne de manevi hiçbir karşılık beklememek, Risale-i Nur mesleğinin olmazsa olmaz esası olarak niteleyen BediüzzamanSaidi Nursi, siyasetten her zaman şiddetle uzak durmuş ve en temel prensiplerinden birinin müsbet hareket olduğunu belirtmiştir.”dedi.

Said Nursi’nin hayatından örnekler veren Değer, “Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerin başında gelen ve asrımızın müceddidi olan Bediüzzaman Said Nursi, 1. Dünya savaşının başlamasıyla birlikte doğu illerimizin Ruslar tarafından işgal edilmesi üzerine, talebeleriyle beraber Doğu Milis Teşkilatını kurdu ve Van-Bitlis cephesinde gönüllü alay komutanı olarakErmenilere ve Ruslara karşı savaştı. Bitlis savunması sırasında Ruslara esir düşünce, Kosturma’ya sevk edildi. Şubat 1917 de başlayan Rus ihtilali sırasında firar ederek Petersburg, Varşova, Viyana ve Sofya üzerinden İstanbul’a ulaştı. Daha sonra Anadoluda başlayan İstiklal Savaşının ve KuvayiMilliyenin aleyhine, İngilizlerin etkisinde kalanbazı çevrelerin baskısıyla çıkarılan Şeyhülislam fetvasına karşı bir fetva yayınladı. Yazı ve makalelerinde İstiklal savaşını “Cihad”KuvayiMilliyecileri de “ Mücahit” ilan ederekİstiklal Mücadelesini destekledi.”dedi.

Ömrü boyunca verdiği iman ve hürriyet mücadelesi sebebiyle baskı altında kalan Bediüzzaman’ın Burdur, Isparta, Eskişehir, Kastamonu, Denizli, Emirdağ, Afyon da on yıllarca sürgün ve hapis hayatı yaşadığını hatırlatan Değer, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“23 Mart 1960 tarihinde Şanlıurfa’da Hakkın Rahmetine kavuştu ve orada defnedildi. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra kabrinde de rahat bırakılmadı. 12 Temmuz 1960 gecesi kabrinden alınarak kimsenin bilmediği bir mezara defnedildi.

Yazmış olduğu eserler sadece Türkiye’de değil dünyanın bir çok yerinde derin izler bırakmıştır. Özellikle günümüz dünyasında yaşanan savaşların ve İslam coğrafyasındaki bölünmüşlüğün reçetesi olarak şu sözleri önem arz etmektedir. “ Bizim düşmanımız cehalet, zaruret ve ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet ve ittifak silahlarıyla cihad edeceğiz.”

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Değer, “Dayanılması güç baskılara maruz bırakılmasına rağmen, hayat tarzıyla bir destan yazan Bediüzzaman, arkasında miras olarak Kur’an’ın çağa dersi ve mesajı olan Risale-i Nur Külliyatını bıraktı. Bu vesileyle vefatının 60. sene-i devriyesinde BediüzzamanSaidi Nursi Hazretlerini rahmetle anıyor, özellikle bu çağda eserlerinin daha çok okunması ve anlaşılması gerektiğini düşünüyoruz,” diyerek sözlerine son verdi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

11 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

21 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

21 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

21 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN