Değişen Kızıltepe

20 Mart 2011 Pazar Saat 13:47

zıltepe bağlı olduğu ilden de büyük tarihi İpekyolu üzerinde kurulmuş bir şehirdir. Son otuz yılda yaşadığı değişme ile devasa sorunlarla karşı karşıya plan Kızıltepe’yi, önlemler alınmazsa büyük tehlikeler bekliyor.

Şehirde yaşanan değişmeler beraberinde sosyal ve ekonomik sorunları getirmektedir. Mezopotamya Ovası’nın odağında yer alan Kızıltepe adeta tarımsal faaliyetlerin lokomotifidir. Çiftçilerin kendi olanakları ile kazıdıkları sulama kuyuları ile sulu tarıma geçen ilçe ve köyleri her yıl kendilerine yazılan yüksek rakamları ile elektrik faturaları ile boğuşmaktadır. Ödeyemedikleri borçlarına eklenen faizlerle uykusu kaçan ve psikolojisi bozulan çiftçilerin bu sorununa bundan sonra kurulacak olan hükümetin nasıl bir çözüm bulacağı merak konusu.

Bölge halkını etkileyen bir başka sorunda Habur gümrük kapısında yaşanan sıkıntılar. Binlerce Kızıltepelinin geçim kaynağı olan bu kapıdaki sıkıntıların bir an evvel giderilmesi beklenmektedir.

Son yıllarda bölgede yaşanan köy boşaltmalarının ardından yaşanan iç göçlerin ilk durağı Kızıltepe oldu. Haddinden fazla göç alan şehir, ilçede sağlık eğitim ve barınma sorunlarıyla yüz yüze kalmıştır. Okul okuyamayan genç kızlar, her yıl bölgede yetiştirilen pamuk toplamasına gitmekte bozuk kamyonlarla ve meydana gelen trafik kazalarında onlarcası hayatını kaybetmektedir.

İlçede son yıllarda yetişen aydın ve yazarların sayısı yüzleri aşmış bulunmaktadır. Buna rağmen şehir kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapılmasından nasibini almış değil. Yazar ve sanatçılar dağınık bir şekilde her biri bir istikamette amatör veya yarı-profesyonel denilebilecek tarzda uğraşlarını sürdürmektedir. İlçede onlarca müzik grupları olmasına rağmen elleri tutan olmadığı için veya geçim derdinde oldukları için her biri bir düğün salonunda sanatlarını icra etmektedir.

İlçede 20 yıldan fazladır bir spor faaliyeti görülmemekteydi. Sadece okul sporları bazında spor faaliyetleri devam etmekteydi. Oysa Kızıltepespor, bundan 20 yıl önce profesyonel ligde idi. Bugün ilçede Kızıltepespor, Eğitim Gençlik Spor, Belediye Spor ve Gençler Birliği kulüp olarak amatör liglerde mücadele etmektedir. Sportif faaliyet anlamında ilçede bir canlanma yaşanmaktadır. Gençlerin yaşayabileceği kötü alışkanlıklara bulaşmaması için sportif faaliyetlerin bu anlamda kurumsallaşmanın önemi büyüktür. Gençlere kol-kanat olmak gerekir. Kızıltepenin potansiyeli büyüktür. Örneğin zıltepeli Okan Alkan şu anda Fenerbahçe’de top oynamakta ve Kızıltepe’yi temsil etmektedir. Yine iki yıldır açılan sinemaya destek olmak gerekiyor. İstanbul2da oynanan bir filmi aynı gün Kızıltepelinin izleme imkanı vardır, artık.

Kültürel ve sanatsal faaliyetlerin de kurumsallaştırmak gerekiyor. Belirttiğimiz gibi, bağrında yüzlerce aydın ve yazar çıkan şehrin Türkiye’de ve uluslar arası platformlarda temsil edilmesinin önü açılmalıdır. Aydın ve sanatçıların üretirlerken özerk olmaları için olanaklar tanınmalıdır. Bu anlamda sosyal zemin de güçlenecektir. Bunlar yapılırsa toplum ‘sağlıklı’ bir toplum olma yolunda yürüyecektir.

Belediyenin çalışmaları takdire değerdir. Üçüncü dönemdir belediyeyi yöneten BDP, özellikle bu son dönemde şehrin altyapısal hizmetleri için tabiri caizse gecesini gündüzüne katmaktadır. Eski belediye binasını yıkıp alanını parka dönüştürülmesi Kızıltepe tarihinde adeta bir ‘devrim’ olarak yer alacaktır. İlçede hemen hemen su sorunu yoktur. Kanalizasyon ve caddelerin parke taşları ile döşenmesi için belediye çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır. Bu anlamda Belediye Başkan Vekili Sayın Şerife Alp’ı ve ekibini kutluyoruz. Parti farkı gözetmeksizin milletvekillerinin çalışan başkana ve ekibine daha fazla yardım ve destek olmaları gerekiyor. Halen ilçede bir ‘kentlileşme’ kimliğinin oluştuğunu söyleyemeyiz. İlçedeki STK’larla sık bir araya gelip bu anlamda çalışma ve kampanyalarla halkı işin içine çekebilirse belediye, inanıyorum ki burada da başarı yakalanacaktır.

Bütün bunların yapılması sosyal zeminde etiğin gelişmesine katkı yapacaktır. Aksi halde son yıllarda şehir merkezinde ve çevre köylerinde arazi, borç, arsa yüzünden yaşanan adam öldürmeler daha da artacaktır. Böylesi olayların artması hepimizin canını yakacağını tahmin etmek zor değildir. Örneğin son yıllarda kardeşin kardeşi öldürmesi ya da öz amca çocuklarının alacak-verecek yüzünden birbirlerini öldürmeleri insanların psikolojisini bozmaktadır. Siyasi sorunlar kadar bunların çözümü önemlidir.

Kitap notu:

Sinema notu:

Onur Sineması'nda Aşk Tesadüflerle Başlar filmi gösterime girmiştir. İzlemek dileğiyle
Sel Yayıncılıktan çıkan ve kitapçılarda satışa sunulan Kürt Romanı Okuma Kılavuzu adlı kitabı okurlarımıza önermek istiyorum. Kitap, Abidin Parıltı ve Özlem Galip tarafından bugüne kadar yazılan bütün Kürt romanlarının değerlendirilmesi yapılarak hazırlanmıştır.


YORUMLAR :::

  1. yok
    23 Mart 2011 Çarşamba Saat 13:23 CEVAPLA
    kaçak elektrik kullandıkları için elektrik fatursıyla boğuşur kalır kızıltepenin %80 hatta %90 diyebilirzki kaçak kullanıyor bu kul hakkı değildir de nedir buda gariban kaçak kullanmayıp allahtan korkan milletin başına biniyor faturalar bence öncelikle mardin ve ilçeleri kaçak elektrik kullanmayı bıraksında sonra konuşalım.faturaları ödeyemiyorlarmış zaten kaçak kullanıyor nekadarını ödeyecekki ödeyen kaçak kullanmayan vatandaşın sırtına biniyor

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
2. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
3. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
4. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
5. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
6. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
7. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
8. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
9. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
10. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

21 saat önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

1 gün önce...

TOKİ'nin arsaları açık arttırma ile satışa çıkıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) onlarca nitelikte arsay [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN