Değişimi Başar!

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:
Doğum ne kadar sancılı olursa olsun mutlu bir sonu vardır ki ortaya yeni bir canlı çıkarabilmeyi beceriyor bu becerisiyle ömür boyu övünüyor. İnsanların kendi kafalarında yarattıkları kalıpları kırmak atomun parçalanmasından daha zordur ki önce bilgilenmesi lazım, ikna olması lazım, yardım alıp harekete geçmesi lazım ve lazımda lazım yani değişime direnç gösteren binlerce gerekçe sıralanır. 
Oysa yerinde ve uygun değişim insanı mutlu sona götürebilir veya içselleştirildikçe insanın değişimi çok daha zengin ve renkli yaşayacağı muhakkak olur.
İçinde değişimi başar ki gerçekten de edinilen bilgiler ve verilen eğitimler değişime dönüşüme sebep olduğunu herkes görebilsin. Bu kadar harcanan emek karşılığını buldu diyebilecek insanlar cesaret bulup ortaya çıkabilsinler.
Sen kendi içinde değişimi başaramazsan kimseye dönüşebileceğini söylemekle inandıramazsın, yani insanlar senden icraat beklerler. Sözlere bakıldığında en güzel methiyeleri dizenlerin ırz düşmanlığına zemin hazırlamak için dizdiklerine binlerce örnek vardır, bunun için sözden daha ziyade davranışınla göster ki insanları inandıra bilesin. Benim gibi şansız insanlarda ne kadar çalışılırsa çalışılsın birileri mutlaka bir kulp bulup bir bahaneyle, çalışkanlığa, üretkenliğe çamur atmayı sürdüreceklerdir.
Bunca gelişme ve elde edilen ivmeler bazı değişimlere sebep olmak için emek sarf edilerek toplumun sosyal bilincine artı değer olarak kazandırılmıştır. Bu kazanımların oluşması kadar yaşaması için de aynı emek sarf edilerek yaşamını sürdürebilmeleri sağlanmalıdır.
Sen kendinden başlayarak kendindeki değişimi göstererek genel değişime sebep ol, seninle değişime başlayanların da olduğunu göreceksin ama bir kere karar vermeye bakacaksın, verdiğin kararların uygulanır olduğuna bakacaksın ve aralıksız çalışma deyip iş başı yapacaksın, gerisi mi gerisi kolay.
Gelişen ilişki ve oluşan değişim sende bir etki yaratmıyorsa ahlak ve değerlere katılan artı değerlerin ne olduğuna bir izahat bulman gerek veya ahlak ve değerlere saldırı olduğunda senin duyarsız davranman ile duyarlı davranman arasında klasman olarak bakıp farkı göreceksin. 
İnsanlığın doğası iyilik üzerine kurulu bir temel gibi birbirlerine yardım ile gelişmiş ve bu yardımlaşma günlük ilişkilere sirayet ederek kendini evrime tabi tutarak günümüz ilişkilerini yaratmıştır. Yaratılan en ilkel ilişkide bile birbirine destek çıkan insanların yaşamda yarattıkları değişimlere ortak sahiplenmeyle yaşatabilmiştir.
Yani güçlüleri, yani zayıfları, yani bencilleri, yani düşünceli insanların özveriye dayalı emeklerini vs vs. buradan baktığımızda insanların değişimi yaşamaları, gelişmeleri duyması ve bazı şeyleri özümsemesi her şeyin yolunda olduğunu göstermez. İşin yolunda olduğunu gösteren önemli gösterge değişimlerin yanı sıra bunları toplum tarafından özümsenmesiyle belli olur 
Yeni ilişkilerin oluşmasını sağlayan yaklaşım günümüz yaklaşımlarına modern ilişki adını koymuş olabilir ama bazı kişiler modern ilişkilere karşı çıkarak klasik kalmayı modern yaşamı dışlayarak kendince yaşamayı tercih ederler. Bunlar da geçmişin ipine takılıp kalanların eninde sonunda vardıkları sonuç statükoculuk ve eskinin hastalıklarında yeni argümanlarla hayat buldurmaya çalışmaktır.
Günümüz toplumların çok büyük bir bölümü köylerde değil de şehirlere akın etmesi ortak yaşam hukukunda; kendine has bir yasa oluşturup topluma dayatamazsın, aslında senin kendini değiştirerek çoğula uyman için çaba sarf etmen gerekir. Ortak yaşam hukukunda herkese hitabet vardır ama sen statükonun senin lehine olduğuna karar verip eskiyi savunman değişmemek için çıkar sapağına saplanman olumsuzlukları artırır. 
Senin kendine vaadin neydi ve ne amaçla yaşamaya devam ediyorsunun cevabında bulduğun yanıt seni biraz da olsa değişime götürmesi gerekiyor ve bu gereklilik değişimi zorunlu hale getiriyor. Bunca etkileyici etken karşısında hala değişmemekte ısrarlıysan senin kendini gözden hata elekten geçirmen gerekir.
Sen bir dağın başına çekilip toplumdan izole bir biçimde yaşayabilirsin, bu dağa çeklime bile bir tepkinin belirtisi ve bazı şeylere karar verme olarak algılanıp buda değişim kabul edilebilir. Senin toplumdan izole olman doğayla ilişkilerindeki yaklaşımların senin nasıl değiştiğinin göstergesi olur.
Yani karşınıza çıkan bir insan, kendi içinde değişimi başar diyen insanlar, kendi beklentileri olabilir ama size uyarısı sizde bir değişim isteği uyandırdığında, sizdeki bu değişim biçimi karşının isteği olan değişim de olmaya bilir. Sizin yaşamdan beklentiniz ile karşınızdaki kişinin yaşamdan beklentisi birbirinden farklı olabilir, siz yaşamı belirleyecek bir konumda olabilir ve onun için çalışırsınız ama birileri de yaşamın kendisini etkilemesini bekler, dünya yıkılsa umurunda olmaz misali yan gelip yatar. 
Genel kabul gören değişim bir insanın toplumun kendi emeğiyle ürettiği ve kültür haline getirdiğine menfaatler çerçevesinde direnç göstererek değişime direnmesi değildir, aksine tezat bir biçimde değişimi özümseyerek yaşamasıdır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle