Demirtaş'tan Mardin'de Barış'a ses ver kampanyası startı

Mardin'de 2 günden bu yana bulunan, yanında bir heyet ve sağlık ekibiyle Cizre'ye gitmek istediğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a güvenlik gerekçesiyle izin verilmemesi üzerine Mardin'de bir kez daha basın açıklaması düzenledi.

Cizre'de bir binanın bodrumunda bulunan yaralıların akıbetiyle ilgili Demirtaş açıklamasını DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir belediyesi eşbaşkanı Ahmet Türk ve bağımsız sağlıkçılar heyetiyle birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonunda yaptı.
Demirtaş, bölgede sürdürülen savaş konseptinin ve zulmünün sona erdirilmesi için "Barışa ses ver" eylemi başlattıklarını ve bu kampanaya halka katılım göstermeleri konusunda çağrıda bulundu. Bu akşam saat 19:00'da başlayacak olan eylem için İstanbul'dan Avrupa'ya Hakkari'den Kars'a kadar barış isteyen herkesin her yerde ses çıkartması gerektiğine vurgu yaptı.
Konuşmasında Başbakan Davutoğlu'nun "Orada yaralı olduğunu ispatlayamadılar" sözlerine tepki gösteren Demirtaş, "Sanki ispatla mükellef olan biziz. İlk bilmesi gereken sensin. Bilmiyorsan başbakan olarak kalmana gerek yok. Madem bir binaya 60 gündür ulaşamıyorsunuz. Ana caddeye 200 metre uzaklıktaki binada yaralı mı var, sivil mi var bilmiyorsunuz, medyanız aracılığıyla neyin zaferini kutluyorsunuz"dedi.


'HERKES BARIŞA SES VERSİN'
Halka duyarlılığı yükseltme çağrısı yapan Demirtaş, yaşanan insanlık dramını çözme gayretlerinin yalan mizansenlerle boşa çıkarıldığını iddia ederek "Bütün olup bitenler hükümetin yaptığı hataların çok ağır bedeller ödeteceğini gösteriyor. Bunu engellemek istiyorsak her yerde sesimizi yükseltmeliyiz. Sadece Sur için, Cizre için değil, bütün kirli savaş politikalarına karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Her yerde ve her yerde sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Bu akşam saat 19:00 itibariyle her yerde zulme karşı barış sesi çıkarın. Balkonunuzda, arabanızda neredeyseniz. Büyük bir barış sesi çıkarsa Ankara bu sese kulak tıkayamayacaktır. Her yerde bu barış sesi görkemli olmalı, herkes katılmalı, her araba katılmalı. İstanbul'dan Avrupa'ya kadar, Hakkari'den Kars'a kadar, 'ben de bu barış istiyorum' diyen herkesin sesinin, toplumsal bir barış sesine dönüşmesinin zamanı geldi. Halkımız bu çağrımızı dikkate almalı, örgütlü, disiplinli barış eylemine her yerde hayata geçirmelidir."ifadelerini kullandı.

Kürt sorununun barikat veya hendek sorunu olmadığını belirten Demirtaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Barikatları hendekleri kapatınca Kürtler anadilinde eğitim hakkını mı elde etmiş olacak, yönetime katılmış mı olacaklar. Kürt halkının tarihsel, ekonomik sorunlarını bitirmiş mi olacaksını. AKP bize destek vermediğimiz için suçluyor. Ne zaman söz verdik de, eleştirilerimiz sizi şaşırtıyor. Biz sadece çözüm sürecine verdik. Müzakere masasına destek verdik. Bu savaşa ortak mı başladık, sizi yarı yolda bıraktığımızı söylüyorsunuz. Bataklığa adım adım saplandınız. Sizin çıkışınız yok. Tek çıkış yolu özür dilemektir. Bu kadar büyük savaş konseptiyle bu şehirlere girmeyecektik, şimdi düzeltmek istiyoruz, yeni bir barış süreci, sağlıklı bir müzakere süreci başlatmak istiyoruz derseniz bu bataklıktan çıkabilirsiniz. Yarın bir gün başka ilçelerde bunlar olursa başbakan nasıl hesap verecek. Davutoğlu, durum öyle değilse istifa edecek misiniz. Savaş konseptini başlatan sizsiniz. Durum, sizin anlattığınız gibi olmadığı ortaya çıkınca bunun hesabını verecek misiniz? Sizi aldattık ey Türkiye toplumu diyebilecek misiniz? Aylardır uyarıyoruz: Yanlış yapıyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz. Havuz medyası yalan yazıyor, yalan konuşuyor. Bu yalanlar kamplaşma ve kutuplaşma zehriyle teslim alıyor. Yarın barış yapmak isteyenler, zehirledikleri toplumu nasıl barışa inandıracaklar. Her yerde kirli bilgi var. 'Sırp nişancılar var, Amerikan askerleri var, İsrailliler savaşıyor, Haçlı savaşındayız' diyorlar. AKP Kürt halkına savaş açmıştır. Bunun dışında bütün bilgiler yalandır. Hükümet, hükümet olmaktan çıkmıştır. Kendi gladyosuna teslim olmuş, çaresiz çırpınan siyasetsiniz. Yok kirli savaşın parçasıysanız, tarih de faturayı sizden çıkaracaktır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ardından, bodrumdaki yaralıları çıkartmak için Cizre'ye giden bağımsız sağlık heyeti de bir açıklama yaparak "Bağımsız sağlık heyeti olarak o alana gidip, sivil vatandaşlarımızı oradan çıkarıp, hastaneye taşımak istiyoruz. Bu nedenle sağlık koridorunun açılmasını talep ediyoruz" dedi.YÜKSEK, KÜRT PARTİLERE SESLENDİ
DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise konuşmasında Kürdistan'da faaliyet yürüyen Kürt partilerine seslendi. Yüksek şöyle konuştu: "Bizler aylardır, Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri tarihsel bir süreç olarak ortaya koyuyoruz. Herkesin farkında olduğunu biliyoruz. Sadece burada siyaset yapan Kürt partileri değil, güneyde siyaset yapan partiler de bunun farkında. Yeni yüzyılda Kürtlerin kendi kaderini tayin etmesini ifade eden açıklamalar da yapılıyor. Ama bir de buna denk hareket etme ihtiyacı var. Kürt halkı adına siyaset yapan bütün örgütlerin, her dönemden daha fazla bugün daha fazla bir şeyler yapmalarına ihtiyaç var. Kürtlere savaş açan, Kürtlere gelecek oluşturmaya, statü kazanmaya çalışanlara savaş açanlara destek verilecekse, AKP politikalarının yanında durulacaksa, bu halkımız bakımından kabul edilemeyecek bir durum olacaktır."
Kürdistani partilerin AKP hükümetine karşı tutum alması gerektiğine dikkat çeken Yüksek, "Cizre gibi vahşet bodrumu, insanlık dramı yaşandığı bir ortamda, Kürt partilerinin güçlü bir ses vermemelerini eksiklik olarak nitelendiriyoruz. Herkesin tutum alması lazım. Tutum alınmadıkça AKP hükümeti daha fazla cesaret alıyor. Daha fazla bu politikaları politika yürütme zemini buluyor. Savaş politikaları, bir gücü, örgüte, partiye karşı değildir. Kürt halkına karşıdır. Bütün bu politikalar Kürt halkının geleceğine saldırıdır" diye konuştu.

YORUMLAR

 • Bu hendekler hdp'yi bitirecek bunu yazın bir kenara Hendeklerden önce hdp seçmeni idim bugün seçim olsa asla hdp ve dbp'ye oy vermem

  Hayde ordan millet size 7 haziran ve 1 Kasım da olmak üzere 2 defa demokratik siyasetin önünü açtı ama siz yine huyunuzdan vazgeçmediniz. Milletin anasını ağlattınız.

  Hadi yallah Rojova'ya ! Halkın vergileriyle maaş alıp halkı öldürmeyin. Zoruma gidiyor

  demirtaş artık milletin yakasından düşün ayrıca hangi yüzle geliyorsun milletin anasını ağlattınız bir kürt olarak sizi kınıyorum

  tallag tip

  Yaptığı çağrıyı kimse ciddiye almadı.Düşün artık Kürtlerin yakasından.

  Sen barış deme sakiin.hele hele mardinı hiç alet etme buna.biz zaten mutlu ve huzurluydk.ne zmnki sen barış dedin orta yerimizde bomba patladı.yazık sana silho.kim inanır artk sana uç beş yureksizden baska

  Demirtaş'ın Başbakan'ın ziyaretinden önce Mardin'e gelip adeta halkı isyana çağırması hayra alamet değil. İnşallah bu gece ve önümüzdeki iki gün merkezde bombalama ve toplumsal şiddet eylemleri olmaz. Halkın sağduyusuna ve aklını kullanmasına ihtiyacımız var.

  Bu politikacı zıtlarla konuşuyor sanırım barış dediği zaman hepinizce malum barışın zıtını söylüyor Mardin e geliş tarihi anlamlı

  Senin gibi anlamaz insanlıktan AKP ve yandaşları

  ey demirtaş sen hangi yüze mardine, nusaybine geliyorsun evinden yurdundan ettiğin insanlara hangi yüzle bakıyorsun?utanmadan gidip nusaybinlilere barış naralarımı atıyorsun kim inanırki sana sen, dinlemeye gelenlerde korktukları için geldiler bundan emin ol

Yorum Ekle