Denetimler Sıklaştırıldı

Denetimler Sıklaştırıldı
28 Kasım 2019 Perşembe Saat 10:13 0

Mardin’de Tarım ve Orman Bakanlığınca 81 ilde uygulanan "gıda seferberliği" kapsamında, üretim işletmelerinde denetim gerçekleştiriliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, kent merkezinde ve ilçelerde faaliyet gösteren işletmelerde hijyen koşulları, çalışanların kılık kıyafetleri, temizliği ve iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelendi.

Veteriner ve gıda mühendislerinden oluşan ekiplerin ürün bazlı gıda kontrolü ve denetimi yaptığı işletmelerde, incelemelerin ardından rapor tutulup numune alındı.

"Gıda seferberliği” kapsamında 6 gün sürecek denetimler kasaplar, okul kantinleri, restorand, lokanta, cafe, fastfood, dönerciler, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ekmek ve unlu mamuller, ile unlu mamuller üretim tesislerin de denetimi yapılacak.

Mardin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Kadri Özen, denetime ilişkin yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tüm personellerle Türkiye genelinde 6 gün boyunca “gıda seferberliği” kapsamında tüm işletmelerin denetleneceğini belirtti.

Mardin genelinde 2 bin gıda işletmesinin denetiminin gerçekleştirileceğini söyleyen Özen, vatandaşların gıda arzında hoşlarına gitmeyen ürünler olduğunda mutlaka Alo 174 Gıda İhbar Hattı'na başvurmaları gerektiğini ifade etti.

Özen, şöyle dedi:

"Gerçi bu denetlemelerimiz her gün rutin olarak tüm il ve ilçelerimizde yapılıyor. Ama bakanlığımızın talimatları doğrultusunda bu 6 günlük süre zarfında daha sıkı ve daha iyi bir denetim, vatandaşlarımızın halkımızın daha hijyen bir ortamda gıda tüketmeleri için gerekli olan tüm her şey seferber edilmiş durumda şuanda bakanlığımız tarafından bay tarafta denetim yapılıyor şuanda.

Mardin merkez ve tüm ilçelerimizde personellerimiz her gün normal denetlemelerimizi yapıyoruz. Ama bugün bakanlığımızın belirlediği bir takvim var. Pazartesi günü et ve et ürünlerini denetledik, Salı günü süt ve süt ürünleri denetledik, bugün ekmek ve unlu mamulleri denetliyoruz. Yarın perşembe günü tüm kasaplarımız denetlenecek, cuma günü çocuklarımızın için daha çok üzerinde durduğumuz okul kantinlerini denetleyeceğiz. Hafta sonu da çalışacağız Cumartesi günü en son restorand, lokanta, cafe, fastfood, dönercileri denetleyeceğiz.

Özellikle hijyen kurallarına uymayan işletmelerin hepsine ceza kesiyoruz. Biz dün 40 bin liraya yakın ceza yazdık. Ceza yazma taraftarı değiliz biz ama hijyen kullarına uymayan işletmelerimiz kim olursa olsun 1 - 2 kere uyardıktan sonra kesinlikle 3 sefer cezayı yazıyoruz ve hemen işleme alıp sisteme yüklüyoruz.

Bugün daha ceza yazmadım, sizinle beraber 2 işletmeyi denetledik. Sizin de gördüğünüz gibi 2 tane işletmemiz temiz, hijyenik bir ortamda gıda üretimi yapılıyor. Denetlemelerimiz akşama kadar devam edecek, gözümüzle gördüğümüz hijyen olmayan bir ortam gördüğümüz an kesinlikle biz affetmeyeceğim. Çünkü bizim için insan güvenliği ve sağlığı en ön plandadır."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

TYPli Okul Güvenlikleri İşlerinde Süreklilik İstiyor

Toplum yararına proje (TYP) kapsamında İşkura bağl [...]

1 gün önce...

Akrabaları tarafından linç edilmek istendi

Mardin’de bir kişi arazi antlaşmazlığından dolayı [...]

1 gün önce...

Kızıltepeli bir genç 35 aileyi sevindirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiy [...]

1 gün önce...

Korkunç iddia: Amerikalı Profesör koronavirüsü laboratuvarda üretip Çin'e sattı

ABD Adalet Bakanlığı, Harvard Üniversitesi Kimya v [...]

18 saat önce...

4 yıldır ekmeklerini mangal kömüründen çıkarıyorlar

Mardin'den yaklaşık 4 yıl önce Tekirdağ'ın Malkara [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar