Deniz Zeyrek kimdir? Nereli, kaç yaşında, mesleği ne? Deniz Zeyrek hayatı

Açık oturum programlarına katılan Deniz Zeyrek merak ediliyor. Peki Deniz Zeyrek kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Deniz Zeyrek nerede çalışıyor? Deniz Zeyrek görevi nedir, mesleği ne, hangi kanallarda açık oturuma katılıyor? Hayatı ve biyografisi hakkında tüm bilgiler yazımızda...

BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

Gazeteci ve köşe yazarı Deniz Zeyrek'in hayatı ve biyografisi çok merak edilmektedir. Peki Deniz Zeyrek kimdir, aslen nereli, görevi nedir, mesleği ne, hangi kanallarda açık oturuma katılıyor?

DENİZ ZEYREK KİMDİR?

Deniz Zeyrek 10 Ekim 1972, Susuz, Kars doğumlu Türk gazeteci, köşe yazarı.

Deniz Zeyrek doğum tarihi : 10 Ekim 1972

Deniz Zeyrek kaç yaşında : 49 yaşında

Deniz Zeyrek nereli : Susuz - Kars

Deniz Zeyrek mesleği ne : Gazeteci, köşe yazarı

Deniz Zeyrek burcu ne : Terazi

Deniz Zeyrek evli mi : Evli

Deniz Zeyrek, Gürcistan göçmeni Terekeme kökenli bir ailede dünyaya gelmiştir. 

Deniz Zeyrek, 1972 yılında Kars’ta doğmuştur. Liseyi Susuz Kazım Karabekir Öğretmen Lisesi’nde yatılı okudu. Resim okuyup mektepli bir ressam olma hayali kurarken öğretmenin yönlendirmesiyle kimyacı oldu. Gazi Üniversitesi ile ODTÜ’de Kimya ve Biyoloji okudu.

ODTÜ’de öğrenciyken çıkardıkları dergiye yazı yazıp, karikatürler çizdi. Aynı dönemde kültür-sanat dergilerinde yazıları yayınlandı.

"AB Haberciliği", "Kriz Ortamında Gazetecilik", "ABD Dış Politikası: Karar Alma Mekanizmaları" gibi uluslararası katılımı olan burslu eğitimler gördü.

Gazeteciliğe 1994 yılında Evrensel Gazetesi’nde kültür-sanat muhabiri olarak çalışmaya başladı. Bosna’daki insanlık dramını takip ederken, diğer dış politika konularıyla da ilgilenmeye başladı. 1996 yazında Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro ile de ayaküstü söyleşi yapma fırsatı bulduğu Habitat Zirvesi, kültür sanat muhabirliğinden tamamen uzaklaşıp dış politika muhabirliğini tercih etmesine vesile oldu. İlk sayısının yayınlandığı 13 Ekim 1996 tarihinde girdiği Radikal gazetesine Dış Politika Muhabiri olarak geçti. Afganistan, Kosova, Bağdat, Filistin, Kuzey Irak gibi kriz bölgelerinde çalıştı. Enerji diplomasisi konusunda uzmanlaştı. 2003 yılında Radikal’in Ankara Haber Müdürü, 2011’de de Ankara Temsilcisi oldu. Radikal kapatıldıktan sonra 18 Aralık 2013'te Hürriyet gazetesine geçerek Ankara temsilciliği yapan Zeyrek, Doğan Medya Grubu'nun Demirören Holding'e satılmasının ardından CNN Türk'te yayınlanan Parametre programındaki görevine, iki hafta sonra da Hürriyet'teki köşesine son verilmiştir. 2018 yılında Sözcü gazetesine geçmiş olup yazılarına burada devam etmektedir.

2018'in kasım ayından beri Fox TV'de boy gösteriyor. Hafta sonu İlker Karagöz'ün sunduğu sabah haberlerinde siyasete dair yorumlarıyla ekrana geliyor. Habertürk TV'de Ebru Baki'nin sunduğu Para Gündem programının da yorumcuları arasında yer aldı.

Dış Politika haberciliği ve enerji diplomasisi alanında yoğunlaşan Zeyrek, uzun süre Çağdaş Gazeteciler Derneği yönetiminde yer aldı. Bir dönem Diplomasi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Deniz Zeyrek, Prof. Doğan Tılıç’ın koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye’de Gazetecilik” adlı kitabın editörleri arasındaydı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Düşünce Özgürlüğü ve Basın Özgürlüğü ile ilgili kritik içtihatlarının dilimize çevrilip, Çağdaş Gazeteciler Derneği Yayınları tarafından kitap olarak basılmasına dair proje ekibinde yer aldı.

MGK Genel Sekreterliği’nin ülkeyi bir psikolojik harp alanına çeviren gizli yönetmeliğine ilişkin haberiyle Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü aldı.

Deniz Zeyrek, evlidir ve Yağmur adında bir kızı vardır. Deniz Zeyrek’in En büyük hobisi, küçük atölyesinde müzik dinleyip, resim yapmaktır. Bir de dinlemek için eski plakları toplamak. Genetik dünyasındaki gelişmeleri de yakından takip etmektir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle