Deprem, Ne Oluyor?

Abdurrahim Akdağ


[email protected]
A_Akdag47

Deprem, Ne Oluyor?

02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 11:49

28.10.2011 günü 20 kişiden oluşan Milletvekili heyeti Depremin vurduğu Van’a gittik.

 Kaymakamlıkta Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz bizi karşıladı. İlk değerlendirmeyi aldıktan sonra depremden en çok etkilenen Erciş’i gezmeye, incelemelerde bulunmaya başladık.

 80 Civarında bina enkaza dönüşmüş, ölümlerin çoğu buralarda meydana gelmiş. Enkaz  kaldırma çalışmaları devam ediyordu.  Her enkazın başında  iki üç ekibin çalıştığını gözlemledik. Amaç bir canlı daha çıkarmaktı. Erciş’te 3-5 ferdini kaybeden aileler var.  Kurulan taziye çadırlarının sekizini toplu olarak ziyaret ederek acıları paylaştık.

Akşam Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker ve diğer yetkililere gözlemlerimizi paylaştık.

İkinci günü Van merkeze bağlı aralarında Bardakçı, Çapaktaş, Arısu, Çiftören, Alaköy, Ağartı, Özyurt, Dağönü, Yeşilyurt, Güveçli köylerini ziyaret ettik. Taziyelerde acılarını paylaştık. Eksiklikleri not etme imkânımız oldu. Bizi görmenin sevinci gözlerinden okunuyordu. Şikâyet ve beklentilerini tevekkül ve umutla anlatıyorlardı. Milletvekillerini karşılarında görmek büyük bir memnuniyete neden oluşturuyordu.

Üçüncü günü Van merkezdeki esnafı gezdik. Sonra çadır kentleri dolaştık. En düzenli olanı İran’ın kurduğu çadır kentti. Bütün malzemeler yeniydi. Tuvalet ve banyo yetersizliğinden yakınmaları not ettik.

Stadyumda Kızılay tarafından kurulan ve “Mevlana Evleri” olarak adlandırılan prefabrik evler gerçekten güzeldi. İçeride ikili dört ranzalı yerden biraz yüksek ve ısıtması elektrik sistemi ile donanımlı meskenlerdi. Görevli bir gün sonra teslimatın başlanacağını ifade etti. Hatta sosyal bir konutun olacağını ve sakinlerin ortak olarak kullanacağını belirtti.

Gece şehirde elektriği yanan bina yok gibiydi. İnsanlar evlerine girmekten korkuyorlardı. Artçı sarsıntılar ve şiddetli deprem olacağı söylentisi endişeleri arttırmaya, insanların psikolojisini bozmaya yetiyordu. Maalesef insanların acılarını istismar edecek tiplerin olduğu çok defa duyduk.

İnsanları mütevekkil gördük. Ancak 600’ün üzerinde ölü, binlerce yaralı ve önemli miktarda maddi kayıp gerçeği önümüzde dağ gibi durmaktaydı.

 Sayın Başbakanı’nın birkaç saat içinde bölgeye gitmesi insanlarda umut ve moral olmuş. Sayın Beşir Atalay’ın başkanlığında beş Bakanın bölgede işin başında olması konuya gösterilen önemin göstergesidir.

Sağlık ve kurtarma alanında başarılı bir çalışma gerçekleştirildiğini herkesin ortak kanaati idi.

 Ancak evleri hasarlı olmayanlarında çadır talep etmeleri, çadır kentlere gitmeyip evlerinin bahçesinde çadır kurmak istemeleri 30 bin çadırın yetersiz kalmasına neden olmuştu. Yüz bin civarı gibi bir potansiyele takabül eden bu kadar çadır talebi stoku zaten mümkün değildi. Dolayısıyla evleri oturulacak durumda olanların bir an önce evlerine geçmeleri gerekiyordu.

Tutundukları nokta yerinden oynamıştı. Dayanılan yer yerinden oynamış insanlar dayanıksız kalmıştı. Biraz mütereddit ve kuşku ile bakıyorlardı.” Bu gün hepimiz Vanlıyız”  sözü sevinmelerine sebep oluyordu. Acziyetin, yetememenin fotoğrafını gördük. Hükümetin ortaya koyduğu kararlılık, Kamu Kurumlarının işin başında olması ve Ülkenin her tarafındaki halkın duyarlılığı bu durumu düzeltmenin iradesi ve kararlığı tek teselli kaynağımızdır.

İnsan gayri ihtiyari İlahi fermanı hatırlıyor.”Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarıya çıkarıp attığı ve insan ‘ona ne oluyor?’ dediği zaman. İşte o gün yer, kendi haberlerini anlatılır. (Zilzal:1-4)


YORUMLAR :::

 1. mihama
  03 Kasım 2011 Perşembe Saat 22:53 CEVAPLA
  Tebrikler oradaki insanlarin unutulmamasi icin meclisi de arada bir durduklersenzi seviniriz iyi calismalar...
 2. Erhan
  03 Kasım 2011 Perşembe Saat 15:59 CEVAPLA
  Bu yalakalıktan vazgeçemedik adam gibi adam duruşunu bir türlü sergilemedik sergileyemedik .Bir şeyi bilmeden konuşmak ne kadar ayıp ne kadar insanlığa ters bir şey olduğunu bilsek ne olurdu.hataları eksiklikleri bilsek daha iyi olmazmıydı.Birileri gidip dolaşır izlenimlerini yazar yapmadıklarını söyler sizlerde birisi Erçişi bu ülkenin bir parçası gibi göstermeyerek karşı tarafı cahilikle çoğrafyayı bilmemekle suçlar. Halbuki gezginimiz izlenimlerini ayetlerle süsleyerek yola devam ediyor.Oysa haksızlıklar devam ediyor zulüm devam ediyor.Bunlara yönelik ayetleri de yazsa sevinirim.herkesin başı sağolsun.
 3. HASAN
  03 Kasım 2011 Perşembe Saat 13:40 CEVAPLA
  Yorumcu Arkadaşların coğrafya bilgileri eksikse vekil ne yapsın! meraklılar erciş yakın gidebilirler, hem de normai insanı bir çalışmayı da eleştirmekten vazgeçerler belki!
 4. fahrettin
  03 Kasım 2011 Perşembe Saat 13:07 CEVAPLA
  Abdurrahim akdağ Vandan bildiriyor.
  sayesinde ercişin köylerinin isimlerini öğrendik.
 5. çoban
  03 Kasım 2011 Perşembe Saat 10:20 CEVAPLA
  deprem olmasaydı siyasetçiler nasıl gündeme geleceklerdi merak ediyorum ?AGZI OLAN KONUŞMAYA BAŞLADI.
 6. hakan
  02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 16:13 CEVAPLA
  RABBİM HÜKÜMETİMİZİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN, SİZLERE VE BÜTÜN VEKİLLERİMİZE BAŞARILAR DİLİTORUM SAYIN VEKİLİM
 7. Mehmet
  02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 14:19 CEVAPLA
  Batı-doğusu-kuzeyi ile güneyin birlik ve beraberlik içinde kardeşlik duygusuyla Allah'ın izniyle depremin yaralarını sarmıştır. Emeği geçen herkesten Allaah razı olsun.
 8. Ahmet Usta
  02 Kasım 2011 Çarşamba Saat 13:46 CEVAPLA
  Van depremi fiziksel yıkımı ile unutulmayacak elbette ama batılısı ve doğulusuyla bizi öyle bir salladı ki, kendimize gelmemizi, kardeşliğimizi hatırlamamızı sağladı. Hepimizi üzen bu musibet çok hayırları beraberinde getircektir inşallah.. Kaleminize ve yüreğinize sağlık

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Teknolojik ve Sosyal Değişim Sonucu; Karakter Aşınması 30 Kasım 2019 Cumartesi Saat 21:37
2. Girdi, Sermaye, Kaynak 06 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 18:15
3. Endüstri 4.0 31 Mayıs 2019 Cuma Saat 10:57
4. Pozitif Yönetim (1) 23 Mart 2019 Cumartesi Saat 15:11
5. Manüfaktürün Kapitalist Niteliği’nin Analizi 09 Mart 2019 Cumartesi Saat 16:56
6. Rol Yetkilendirme 24 Ocak 2019 Perşembe Saat 17:48
7. Döviz Kuru, Dolar, Ambargo!... 13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:05
8. Acı Gerçek 23 Kasım 2016 Çarşamba Saat 21:55
9. Fil ve Ebabil 26 Temmuz 2016 Salı Saat 17:57
10. Misyoner Bakış 27 Kasım 2015 Cuma Saat 22:53

YORUMLANANLAR :::

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçan bir kişi tüm binanın karantinaya alınmasına neden oldu

Koronavirüs test sonucu pozitif çıkan ve İstanbul' [...]

1 gün önce...

Anne yüreği korona virüse karşı kolları sıvadı

Mardin'de bir oğlu sağlık çalışanı diğeri ise genç [...]

1 gün önce...

5 kişi yaşamını yitirdi Ünlü iş adamı 276 kişiye virüs bulaştırdı

Vaka sayılarındaki hızlı artışı değerlendiren uzma [...]

1 gün önce...

Bilim insanları koronavirüsün zayıf noktasını buldu

Bilim insanları dünya çapında 1.2 milyon insanda t [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar