Derik'te Yamaç Paraşütü

Derik'te Yamaç Paraşütü
22 Temmuz 2014 Salı Saat 14:12 0

Mardinde yaşayan vatandaşların sosyal, kültürel ve sportif meselelerinde her platformda el atan ve bu alanda önemli projelere her türlü desteği sağlayan Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu Derik İlçesinde Yamaç Paraşütü Sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmalar başlattı.

Derikte Yamaç paraşütünün uygulanabilirliği için İl Müdürlüğü adına incelemelerde bulunan Sportif Eğitim Uzmanı Özgür Özgen; Derikteki fiziki yapının ve yaz mevsiminde rüzgar hızının yamaç paraşütü için uygun olduğunu söyleyerek uçuş pistlerinin yapıldığı taktirde eğitmenin ve eğitimi alacak sporcuların daha az enerji harcayarak uçuşlarını daha rahat yapabileceğini söyledi.

İlçede farklı tepelerde deneme uçuşları yapan ve Erzincan Havacılık Eğitim Merkezinde Yamaç Paraşütü eğitimi alan Eğitmen Tarık Ayebe yeterli altyapı, malzeme ve ulaşım imkanlarının sağlanması halinde derikte yamaç paraşütü sporunu gelişebileceğini ve profesyonel bir şekilde eğitim alıp-verilebileceğini söyledi. Bireysel olarak bu konuda girişimlerinin olduğunu bazı projelerle gerekli yerlere başvurular yaptıklarını söyleyerek ayrıca kendilerine desteklerini sunan Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu'ya teşekkür etti.

Daha önce Derikte deneme uçuşları yapan Erzincan Havacılık Okulu uzman eğitimcisi Sedat Çakırca, 1185 metre yüksekliğindeki Gavur Fırını ve 1145 metre yükseklikteki Kraliçe Tahtı tepelerinden olmak üzere 2 farklı uçuş gerçekleştirmiş Burada yaptığı uçuş sonrası, Derik'in yamaç paraşütü için çok uygun bir coğrafyaya sahip olduğunu belirtmişti. Hazırladıkları raporları THK merkezine gönderen ekip olumlu rapor alınmıştı.

Bölgede Mardin'in coğrafi konuda avantajlı bir durumda olduğunu ve bu nedenle Mardin'i, bölgede Hava Sporlarının merkezi haline getirebileceğini söyleyen Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu Türkiye Hava Federasyonuyla birlikte çalışmalar yapabileceğini ve İl Müdürlüğü olarak desteklerini esirgemeyeceğini söyledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SPOR HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

DEVA Partisi'nde Ali Babacan'ın A Takımı belli oldu

Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atıl [...]

1 gün önce...

Şahin’den “Fakülte” değerlendirmesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin ilçeye büyük bir ka [...]

1 gün önce...

Nusaybin Emniyeti Kovit-19 önlemleri için seferber oldu

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü Murat Sönmez öncülüğü [...]

1 gün önce...

Cadde ve sokaklarda dezenfekte sürüyor

Mardin'de, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını [...]

1 gün önce...

Mahalle muhtarı giriş ve çıkışı yasakladı

Derik bağlı kırsal Ambarlı Mahallesi Muhtarı Fera [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN