Derik'te Yamaç Paraşütü

Derik'te Yamaç Paraşütü
22 Temmuz 2014 Salı Saat 14:12 0

Mardinde yaşayan vatandaşların sosyal, kültürel ve sportif meselelerinde her platformda el atan ve bu alanda önemli projelere her türlü desteği sağlayan Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu Derik İlçesinde Yamaç Paraşütü Sporunun gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmalar başlattı.

Derikte Yamaç paraşütünün uygulanabilirliği için İl Müdürlüğü adına incelemelerde bulunan Sportif Eğitim Uzmanı Özgür Özgen; Derikteki fiziki yapının ve yaz mevsiminde rüzgar hızının yamaç paraşütü için uygun olduğunu söyleyerek uçuş pistlerinin yapıldığı taktirde eğitmenin ve eğitimi alacak sporcuların daha az enerji harcayarak uçuşlarını daha rahat yapabileceğini söyledi.

İlçede farklı tepelerde deneme uçuşları yapan ve Erzincan Havacılık Eğitim Merkezinde Yamaç Paraşütü eğitimi alan Eğitmen Tarık Ayebe yeterli altyapı, malzeme ve ulaşım imkanlarının sağlanması halinde derikte yamaç paraşütü sporunu gelişebileceğini ve profesyonel bir şekilde eğitim alıp-verilebileceğini söyledi. Bireysel olarak bu konuda girişimlerinin olduğunu bazı projelerle gerekli yerlere başvurular yaptıklarını söyleyerek ayrıca kendilerine desteklerini sunan Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu'ya teşekkür etti.

Daha önce Derikte deneme uçuşları yapan Erzincan Havacılık Okulu uzman eğitimcisi Sedat Çakırca, 1185 metre yüksekliğindeki Gavur Fırını ve 1145 metre yükseklikteki Kraliçe Tahtı tepelerinden olmak üzere 2 farklı uçuş gerçekleştirmiş Burada yaptığı uçuş sonrası, Derik'in yamaç paraşütü için çok uygun bir coğrafyaya sahip olduğunu belirtmişti. Hazırladıkları raporları THK merkezine gönderen ekip olumlu rapor alınmıştı.

Bölgede Mardin'in coğrafi konuda avantajlı bir durumda olduğunu ve bu nedenle Mardin'i, bölgede Hava Sporlarının merkezi haline getirebileceğini söyleyen Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu Türkiye Hava Federasyonuyla birlikte çalışmalar yapabileceğini ve İl Müdürlüğü olarak desteklerini esirgemeyeceğini söyledi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SPOR HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gıda Denetim seferberliği devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'n [...]

1 gün önce...

Albayrak, İş Dünyası Buluşmasına katıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye iç [...]

1 gün önce...

Çelik: Vali Yaman'a sahip çıkmak Mardinlilerin görevidir!

Kanaat Önderi İşadamı Süleyman Çelik, bir hentbol [...]

17 saat önce...

Demirkaya: Halk Kütüphanesi inşasına bu yıl başlanacak

AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Kız [...]

16 saat önce...

Tripleks Lojman, Anaokuluna çevrildi

İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer'in talimatıyl [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN