Dicle ile Fırat'ın Aşkı: Mezopotamya!

Dicle ile Fırat'ın Aşkı: Mezopotamya!
10 Mart 2015 Salı Saat 15:04 1

Mardin'de farklı din, dil ve kültüre sahip bini aşkın kadın, "Dicle ile Fırat'ın aşkı: Mezopotamya" defilesi ile hazırladıkları yöresel giysileri mankenlik yaparak tanıttı.

Türkiye'nin yanı sıra Suriye, Irak, İran'da yaşayan farklı din, dil ve kültüre sahip bini aşkın kadın, Mardin'de "Dicle ile Fırat'ın aşkı: Mezopotamya" defilesi ile hazırladıkları yöresel giysileri tanıttı.

Merkezi Diyarbakır'da bulunan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 14 ilde üretim yapan Alternatif Üretim ve İstihdam Derneği (AÜİD)'nin organizasyonunda kadınlar, Türkiye'nin yanı sıra Suriye, Irak ve İran'da yaşayan farklı din, dil ve kültüre ait giysileri giyinerek hünerlerini sergiledi.

Bir düğün salonunda Güneydoğu'da "Dom" olarak adlandırılan Romanların gösterisi ile başlayan defilede, 18 ve 50 yaş arasındaki kadınlar podyumda 162 kıyafeti sergilendi.

Mersin'de öldürülen Özgecen Aslan'ın da arlarında bulunduğu töre ve kadın cinayetine kurban 75 kadının fotoğrafının yer aldığı gelinlik ise yoğun ilgi gördü. Yöresel Müziklerin kullanıldığı defilede davetlilere çiğ köfte ikram edildi.

Defile sonunda açıklamada bulunan AÜİD Yönetim Kurulu Başkanı Gülbahar Örmek, "Dicle ile Fırat'ın aşkı: Mezopotamya" adını verdikleri defileyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sergi için ilk etapta hedefinin 100 kıyafeti tanıtmak olduğunu ama yöresel zenginlikler dolayısıyla bu sayıyı 162 kıyafete çıkardıklarını belirten Örmek, Türkiye'nin bütün renklerini sergilediklerini kaydetti.

Örmek şöyle dedi: "Sergide bin 68 kadının emeği vardı. Emeklerine sağlık. Burada her şey gönüllüydü. 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla şiddete dur diyebilmek için sembolik bir vurgu yaptık. Kadın cinayetine kurban giden 75 kadının fotoğrafını gelinliğe yapıştırdık. Şiddete uğramış kadını da o şekilde resmettik. Artık bu günden sonra inşallah kadın cinayetleri töre cinayetleri olmaz. Çünkü kadın güzeldir, üretkendir. “

Kadın cinayetine kurban 75 kadının fotoğrafının yer aldığı gelinliği giyen Rozerin Tamin ise böyle bir etkinliğe katılmanın kendisi için gurur verici olduğunu dile getirdi.

Taşıdığı kıyafetle şiddete son verilmesi mesajını verildiğini anlatan Tamin, "Mesajın alındığını düşünüyorum. Kadına şiddete son diyorum" şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

  1. şilan sima
    09 Eylül 2015 Çarşamba Saat 00:02 CEVAPLA
    bu elbiseden istiyorum bana yardımcı olun lütfen

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

13 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

23 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

23 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

23 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

20 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN