"Dijital oyunlar ile kumar arasında açık bir ilişki var"

08 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:10 0

eşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, son yıllarda internet kullanıcılarının hayatına giren ve futboldan sonra en çok seyirci çeken “elektronik spor” ile ilgili önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Y

Günlüoğlu açıklamasında, “ Elektronik spor adı altında dijital hayatımıza giren bu oyunlara spor adının verilmesi yanlıştır, Yeşilay olarak kanaatimiz budur. Çünkü yapılan araştırmalar dijital oyunlar ile kumar arasında açık bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca futbol, güreş gibi sporlarda sporcuların sakatlanma riski varsa, e.sporun da en büyük riski dijital bağımlılıktır” dedi.

“Elektronik sporun spor olarak adlandırılması kabul edilemez”

Elektronik sporun tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Şube Başkanı, e.sporun spor olup olmadığı her ne kadar tartışma konusu ise de Yeşilay Cemiyeti e.sporun spor olarak isimlendirilmesini yanıltıcı olduğunu, özellikle e.spor’daki spor kelimesinin yanlış algı bıraktığını, e.sporun gençlerde yalnızlık hissi oluşturduğunu ve aile içi iletişimi azaltarak kopma noktasına getirdiğini vurguladı.

“Elekronik sporun devlet eliyle cazip hale getirilmesi çok üzücü”

E.Spor denilen dijital oyunlarının devlet eliyle daha cazip hale getirildiğini, Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda ders olarak okutulmak istendiğini ve bu durumun üzücü olduğunu, bu oyunun devlet eliyle özendirilmesinin bağımlılık riskini arttıracağına dikkat çeken başkan Günlüoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “Elektronik sporun küçük faydaları faydaları yanında yan etkileri ve zararları da çok büyüktür. E.spor oyun ve kumar bağımlılığını tetikliyor, duruş bozukluklarına neden oluyor, gençleri şiddete yönlendiriyor, zihinsel gelişimi olumsuz etkiliyor ve zaman kaybına yol açıyor”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gazeteci Velit Aok’un acı günü

Gazetemiz internet editörü Velit Aok’un bir süredi [...]

1 gün önce...

Araçtan hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı

Kızıltepe ilçesinde park halindeki hafif ticari ar [...]

9 saat önce...

Urfa yolunda otomobil devrildi: 5 yaralı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobil [...]

9 saat önce...

Kaçak yollarla Mardin'e gelen PYD'li 5 terörist tutuklandı

SURİYE'den kaçak yollarla geldikleri Mardin'in Kız [...]

9 saat önce...

Nusaybin'in tek yerel gazetesi satışa çıkarıldı

Nusaybin'de yayın yapan tek haftalık yerel gazetes [...]

9 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN