Dikkat Etmezseniz...

“Dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur.” Malcolm X

Malumunuz 10 Ocak Türkiye Genelinde Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanır. Bu güne özel farklı kurum ve kuruluşlar tarafından biz gazetecilere yönelik programlar düzenlenir. Bizler de farklı kesimlerin programlarına katılarak gönlümüzü hoş eden kelimeleri, cümleleri dinleriz. Bununla birlikte haber merkezimize de ziyaretçi akını olur.

Birbirinden farklı alanlarda farklı siyasi düşüncelere sahip farklı kurumlardan gelen insanlarla iki gündür oturup konuşuyoruz. Herkesin üzerinde durduğu gazeteciliğin tarafsız olması.

Bir kez daha gazeteciliğin ne derece önemli olduğuna şahit olmanın yanında, kalemi taşıyan elinde bir o derece değerli olduğuna inancım daha da arttı.

Bununla ilgili olarak adeta tarihe adanmış altın bir söz var. Malcolm X’in “Dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur.” Sözü ile bir gerçek ancak bu kadar güzel ifade edilebilir. 

Muhteşem bir şekilde tespit ettiği bu sözü Malcolm X, Ne zaman? ve hangi şartlar altında söyledi? bilmiyorum ama bu sözün değeri her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor.

Algı operasyonları ile yapılan dezenformasyonlar, insanların basın ve medya kurumlarına olan güvenini sarstı. Manipüle edici, yalan, masa başında hazırlanan kurgu haberler her yerde karşımıza çıkabiliyor.

Sosyal medyanın da gücü ile artık bunun önünü almak imkânsız hale geldi.

Bu platformlarda yapılan propagandalar sayesinde çok hızlı ve etkili bir şekilde yanlışlar doğru, doğrular yanlış, kötüler iyi, iyiler kötü gösterilebiliyor. Bir bakıyorsunuz birilerinin bugün kahraman diye lanse ettiği kişiler çok basit bir şekilde yarın vatan haini, bugün istenmeyen adam ilan edilenler de yarın kahraman olabiliyor.

Yapılan haberler, içerikler, sunumlar o kadar cilalanıyor ki ancak altını kazıdığında o kir ve pas ortaya çıkabiliyor.  Cilalanmış simaların altında nasıl bir karanlık sima olduğunu araştırmadan ne yazık ki anlamak mümkün olmuyor.

İşte bunun içindir ki büyüklerimiz ikide bir; at izi, it izine karıştı diye sitemde bulunuyorlar.

Malcolm X, tam da bugünler için “Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur.’’demişti.

Basın ve sosyal medya platformlarının kimyasal bir silah gibi kullanıldığı dönemlerdeyiz. Bu dönemlerde şahsiyet suikastları sessiz sedasız yapılıyor. Barut yok, kurşun yok, ses de yok

Bir yerlerden nemalananlar, birilerine tetikçilik yapanlar, vicdanı kararmış kalemler, topluma mal olmuş kişileri ve kitleleri önce hedef seçiyor, sonra itibarsızlaştırıyor, suçluyor ve en sonda yargılıyor ve infaz ediyor.

Siz siz olun, değer verdiğiniz-vermediğiniz kişilerin/kurumların, itibarını zedeleyen haberleri teyit etmeden kabullenmeyin.

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı 2008-2014 Mardin STK Platformu Sekreteryası 2008-2022 Türkiye İnternet Medya Birliği Mardin Temsilcisi 2022 - Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Gene

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle