Doğalgaz Mardin'de

Doğalgaz Mardin'de
21 Şubat 2012 Salı Saat 09:19 0

Ortadoğu’nun ihracat kapısı olan Mardin Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) Doğalgaz borusu döşenmeye başlandı.

Mardin-Kızıltepe arasında yaklaşık 5 bin Metrekare alan üzerinde kurulu bulunan Mardin birinci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) farklı enerji sistemleri ile altyapısını güçlendiriyor. 2007 yılında 70, 2011 yılında ise 102 fabrikaya ulaşan Mardin OSB’de, Doğalgaz altyapısının döşenmesi çalışmalarına başlandı.

Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD)Başkanı Nasır Duyan, elektrik hatlarının yeraltına alındığı OSB’de, farklı enerji sistemlerinden yararlanmak içinde büyük çaba harcadıklarını söyledi. Mardin birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde, yeni idari bina yaptıklarını, 3 adet içme suyu deposu, KOSGEP’e yer verdiklerini, Cami tadilatı yaptıklarını hatırlatarak, “Şimdiki hedefimiz Doğalgazı getirmektir. Bununla ilgili altyapı çalışmaları başladı ve boruları OSB girişine kadar getirildi. Bu yıl sonuna kadar Nişasta fabrikamız dahil bir çok fabrikanın doğalgaz sisteminden yararlandırılmasını sağlayacağız. Tesisin kurulumu için 4 milyon Türk Lirası harcama yapılacaktır. Altyapının güçlendirilmesi bağlamında Arıtma tesisi ihalesi yapılmıştır” müjdesini verdi.

Bu yıl sonuna kadar elektrik nakil hatlarının da birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde yeraltına alınmış olacağını vurgulayan Duyan, Mardin 2’nci OSB içinde aynı alan kapsamında 412 dönüm arsa tahsisi yapılıp ihaleye de çıkılmıştır. 2’nci OSB’de arsaların yeni fabrika sahiplerine tahsisinin de 2012 yılı sonuna kadar tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu da, Doğalgazın tarihi kentin imara açılan Yenişehir semtine getirilmesinin bundan sonraki süreçte daha kolay olacağını ifade ederek, “Önemli olan altyapının getirilmesiydi. Bundan sonraki süreçte artık konutlarımızın da Doğalgazdan yararlanmaması için bir neden kalmayacaktır. 2013 yılında Doğalgazın Mardin’e ulaşması zor olmayacaktır. OSB ile aramızdaki 15 kilometrelik bir mesafe var. Bu mesafeyi de önümüzdeki yıl borularla Mardin’e taşımayı hedefliyoruz” dedi.


KAYNAK: Ekrem ArslanYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, başkanlığında Mardin'de güvenlik toplantısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Mardi [...]

1 gün önce...

Yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti

Mardin'in Yeşilli ilçesine bağlı Kütüklü (kurruma) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN