Doğuda Miras Sorunu

29 Temmuz 2020 Çarşamba Saat 11:27

Doğuda miras sorunu ailenin, akrabanın ve toplumun ve devletin kangren olmuş bir sorunu; Büyükler sağ iken miras paylaşımını adil yapıp herkesin hakkını dağıtmadığından, öldükten sonra küsmeler, darılmalar, kavgalar ve hatta ölümler, vb. acı olaylar yaşanmaktadır.

Büyüklerimiz sağ iken bilerek bana bakmazlar veya kontrolümü yitiririm gibi endişeler ile mirası dağıtmaktan imtina ederek, düşündükleri senaryo gereği kendilerine biçtikleri rolü ölene kadar tereddütsüz uygulamaktadırlar.  Ben öldükten sonra kendi aralarında halletsinler denmekte ama sorunu daha çok büyütmekte ve içinden çıkılamaz bir duruma sürüklenmektedir. Kardeşler birbirini mağdur etmekte bir birinin hakkını ve hukukunu çiğnemektedir. Her ne kadar bazı miras sorunları din adamları, akrabalar, köylü, veya esnafın araya girmesi sayesinde çözülse de kardeşlik hukuku sonsuza kadar zedelenmekte ve bazen  ruhlarına fatiha okumayı bırakın lanet ve hakret bile edilmektedir. Buna değer mi?

Bunu önlemenin yolu hayatta iken miras paylaşımını adil bir şekilde yapmaktır. Bunu yaparken kızları da mirastan mahrum etmemek gerekir. Bu ayrımcılık resmen sonradan bedeli ağır bir şekilde ödenecek olan cehalet olarak tanımlanabilir.  Çevremde gözlemlediğim aileler her türlü hileye başvurarak kızları mirastan mahrum etmekte ve daha sonra ya o maldan ya çocuklarından, kimisi candan bedel ödemiş sonuçta huzur bulamamış, ama sebebini de sorgulamamıştır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S:A:V) “Ayağın taşa takılırsa kendini sorgula” demektedir. Okuduğum bir kitapta şu sözler ile karşılaştım. “Bir mal size miras yolu ile geçti ise ve başkasının hakkı varsa, Sen sana düşen paydan karşı tarafın payını ayırıp ona vermediğin sürece bu durum bir lanet gibi zürriyetine işler denilmektedir.” Dolayısı ile herkes kardeşlerinin ve akrabalarının hakkını bir an önce ödesin. Yoksa ilahi adalet fazlası ile ödetir.

Çevrenize bakın miras sorunu yüzünden parçalanmış dağılmış ve bir birine küskün ailelere şahit olacaksınız buna değer mi? Yaşlıların egoist yaklaşımlarının bedelini çocukları, kardeşleri, kısaca tüm aile fazlası ile ödemektedir. Lütfen hayatta iken mallarınızı adil bir şekilde paylaşın ailesel sorunlar yaratmayın zira bu toplumsal stres olarak hepimize yansımakta ve toplumu negatif olarak etkilemektedir.

                                                                                                            

                                                                                                             

 

 


YORUMLAR :::

  1. ferit
    07 Ağustos 2020 Cuma Saat 09:31 CEVAPLA
    harika ve faydalı bir yazı olmuş ağzına sağlık.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Misak-ı Milli 17 Ekim 2019 Perşembe Saat 22:33
2. Siirt'te Hamsi Festivali 26 Kasım 2018 Pazartesi Saat 10:42
3. İsviçre - Almanya ve Avusturya İzlenimleri 13 Mart 2018 Salı Saat 16:55
4. Küdüs Mardin Hasankeyf ve  Cizre 12 Aralık 2017 Salı Saat 13:50

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'deki yolsuzluk iddialarına tutuklama kararı

Mardin eski Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V [...]

1 gün önce...

Emekli Memur-Sen: Emeklilerin Taleplerini Gündeme Getirdi

Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan, " [...]

1 gün önce...

Elektrik faturalarına yeni bir kalem daha ekleniyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararla, bugüne [...]

1 gün önce...

Tarladaki anızı yaktı, komşu tarladaki borular kullanılamaz hale geldi

Mazıdağı ilçesinde, biçtiği arazisinde kalan anızl [...]

1 gün önce...

5000 kişiye iş imkanı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlığın [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN