Dolar seçim sonrası tarihi zirvede! Borsa çakıldı

Dolar seçim sonrası tarihi zirvede! Borsa çakıldı
08 Haziran 2015 Pazartesi Saat 12:26 0

Seçim sonuçlarının ardından koalisyona yönelik tedirginlikle piyasalar güne satıcılı başladı. Uluslararası piyasalarda dolar/TL 2.80`i aşarken, Euro 3.11`i aşarak yılın zirvesine ulaştı. Borsa ise yüzde 8.15 düşüşle açıldı. Merkez`den ilk hamle geldi

Tek parti hükümetinin son bulmasının ardından gözler piyasaların vereceği ilk tepkiye çevrildi. Seçim belirsizliği ve ABD'den gelen verilerle dolar son haftalarda sert dalgalanmalar yaşarken, seçim sonuçlarının ardından HDP ve MHP'den gelen açıklamaların koalisyon senaryolarını zorlamasıyla uluslararası piyasalarda 2.80 seviyesine yükselen dolar rekor kırdı.

Dolar/TL 2.8034 seviyesine kadar yükseldi.

VE MERKEZDEN İLK HAMLE GELDİ
Piyasalarda sert satışla karşılanırken Merkez Bankası harekete geçti.


Banka, doların 2,80'i aşarak rekor kırmasının ardından ABD doların için döviz depo faiz oranlarını yüzde 4'ten yüzde 3,5'e, euro için yüzde 2'den yüzde 1,5'e indirdi.

Dolar saat 11:10 itibariyle 2.7688 seviyesinden işlem görüyor.

EURO YILIN ZİRVESİNDE!
Sepet bazında TL de tek parti iktidarı döneminin son bulduğunu gösteren seçim sonuçlarının ardından tarihi zirve olan 2.94'ü aştı.

Dolar 24 Nisan'da 2,7435'i görmüştü. Euro da seçimin ardından yeniden 3 TL'yi geçti. Euro 3.1162 liraya yükselerek yılın zirvesini gördü.

'PİYASA İÇİN SONUÇLAR SÜRPRİZ DEĞİL'

Gedik Yatırım Yurtiçi Satış Müdürü Eral Karayazıcı, seçim sonuçlarının piyasa için sürpriz olmadığını söyledi. Ancak borsanın 80 bin puanın altında açılmasının olası olduğuna dikkat çeken Karayazıcı, şöyle konuştu:

'SEÇİMLERİN YENİLENMESİ RİSKİ TETİKLİYOR'
"Bunun nedeni gece özellikle MHP ve HDP kanadından gelen açıklamaların nasıl bir azınlık koalisyonu kurulacağı konusunda belirsizlikleri artırması. Piyasalar 4 partili meclis senaryosunda en azından AKP-MHP olabilir görüşündeydi ancak dünkü açıklamalarla bundan uzaklaşıldı.

HDP-AKP koalisyonu da uzak görünürken, MHP-CHP azınlık hükümetine MHP'nin kapıyı kapatması da olası görünüyor. Bu senaryoların masadan kalkmasıyla seçimlerin yenilenmesi riski masaya geldi.

'BELİRSİZLİK HAFTALARCA SÜRMEYECEKTİR'
Dolar/TL'de 2.79-2.80, döviz sepetinde 2.95, Borsa İstanbul'da (BIST) ise 75.5-77 bin bandı negatif fiyatlamada dengelenme adresi olmaya aday. Haftanın ikinci yarısı itibariyle ise piyasaların yeni hükümet ile ilgili ipuçları bulma ihtimallerinin yüksek olduğu görüşündeyim. Bu belirsizliğin haftalarca sürmeyeceğini düşünüyorum.

O ipuçlarını gördükten sonra da piyasada yeni hükümet satın alınamaya başlayarak normalleşme sürecine girileceğini düşünüyorum."


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

16 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN