Dünden bugüne; Mardin Life

9 Ağustos 2012 tarihinde Mardin'de merdiven altı denilebilecek bir ofiste yayın hayatına yazılı medya olarak başladık üç ortakla… Her şey bir parkta yaptığımız fikir teatisi ile başlamıştı o zaman...

Bizlere o dönemde gönlünün yanında işyerini de tahsis eden Rıdvan Fidan abimize teşekkür ederek Mardin Life'ın dünü ve bugün kazandığı başarılar üzerine sizlerle hasbihal etmek istiyorum.

İlk olarak Şırnak'ta habur.net sitesi ile 2000 yılında başlamıştı internet yayını maceramız. Daha sonra geldiğim Mardin'de bir yıllık www.mardinhaber.com serüveninden sonra 2005 yılında mardinlife.com ismi üzerinden karar kılarak yayın hayatına başlamıştık.

Yazdığımda birilerinin saklanmak için delik bile arayacağı Mardin haber serüvenini de muhakkak bir gün, canlı şahitlerin hakemliğinde sizlere bu köşede anlatacağım.

O dönemde İnternetin ve dijital dünyanın ne olduğunu bilmeyen bilmediğinden de bihaber olan meslektaşlara bu mecrayı anlatmakla geçti zamanımın çoğu.

Mardin’de ilk internet sitesini kuran, Dijital sistemi Mardin'de ilk kullanan, Diyarbakır'a kaset göndermek yerine Mardin'de internet üzerinden görüntüleri anında gönderen biri olarak bu alanda yeniliğe karşı çıkanların hep hedefinde oldum.

Şehir stadyumu gibi sözde kurumsal mekânlarda Kürtçe konuşmak yasak deyip dışlayandan örgütçü, Kürtçü, irticacı deyip valiliğe ve resmi kurumlara girişlerde engel olmak isteyenlere, işimden olmak için bin bir oyun kuranlardan farklı senaryolarla kumpasa getirmek isteyenlere, muhabirliği muhbir olarak anlayıp sağa sola elinde dosya tutuşturanlardan onlara mihmandarlık yapanlara kadar her kim varsa Allah da ömür verirse bir gün onları da burada paylaşırım inşallah.

Ama bu süreçte pes etmedik tabi.

BİZ TARAFIZ…

Mardin Life ismi üzerinden önce Rıdvan Fidan ve Kadir Üründü abilerle dergi çıkararak yayın hayatına başladık. O dönemde Yayın Kurulundaki değerli üstatlarla tarihi kenti tanıtmak için kentin tarihine de ismimizi altın harflerle yazdırdık. Tarih, kültür, turizm dergisi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden bütün Türkiye'ye dağıtılan ilk dergi olduk.

Dergi yayıncılığından sonra önce Kadir Üründü abi ile tarihi kentin ihtiyaç duyduğu bir gazete kurmak üzerine sözleştik. Sonra Velit Aok kardeşimi de yanımıza alarak hep birlikte 9 Ağustos 2012 tarihinde ilk sayımızı yayınlayarak yayın hayatına başladık.

Günlük 8 sayfa olarak yayın hayatına devam eden gazetemizi "Biz tarafız Mardin'den" yana sloganıyla bugünlere getirdik.

Çıktığımız günden bugüne bu sloganını kullanarak, toplumu ilgilendiren her konuda yaptığı haberlerle gündem belirlemeye devam ediyoruz.

Bugüne kadar da Mardin’i ve Mardinlileri lekeleyen, önünü kapatacak, töreyle, terörle, şiddetle andıracak ve ileride anti propagandaya dönüştürecek hiçbir haber imza atmadık ve atmayacağız da.

Birbirinden değerli yazarlarımızın aile, kültür, hayat ve sanat yazıları ile Gönül ve Düşünce Dünyamıza büyük katkılar sağladıklarına inanıyoruz.

Mardin Life'in duruşu bu alanda hiçbir gazetenin yarışamayacağı bir içerikle halkımızın yanında yer aldı ve almaya devam ediyor. Hiçbir zaman hesap içine girmedik ama her zaman da haksızın ve hukuksuzluğun karşısında hasbi davrandık. Daldan dala atlamadan tek işimiz ve tek ismimizle bugünlere geldik.

Tabi biz bu süreçte kulağımızı ve gözümüzü; başta iftira, dedikodu ve tahrikler olmak üzere çok şeye kapatmak zorunda kaldık. Çünkü biz konuşmak yerine, işimizi yapmaya karar vermiştik.

Bu azmimiz ve Siz değerli dostlar ve sadık okuyucularımızın desteği ile de bugünlere geldik.

Bu süreçte yine Türkiye'nin ilk beş dille gazetesini Şerefxan Ciziri, Bedi Demir ve Gabriel Akyüz üstatların desteği ile Merdin’i çıkardık ve Türk Basın tarihine ismimizi yazdırdık.

REKORLARIMIZI TAZELEDİK

Mardin'in toplumsal ve kültürel gelişimine destek vermek, kentimizin bugününe ve geleceğine katkıda bulunmak, sürekli kendini ve içinde bulunduğu ortamı geliştirme hedefi olan Mardin Life’in başarı grafiği hakkında da sizlere somut birkaç örnek vermek istiyorum.

Sitemiz sadece Mart ayı içinde ortalama beş milyon tekil kişi ziyaretçi sayısı ile kendi rekorunu kırdı. Geçen ay içinde gösterim sayısı 60 milyonu geçti. Gazetemiz dünyanın farklı ülkelerinden ve 2021 yılında Türkiye’nin farklı illerinden günlük ortalama 150 bin tekil ziyaretçi ve günlük iki milyon görüntüleme ile kendi rekoruna yeni rekorlar ekledi.

Merkezi Amerika'da bulunan ve dünyadaki bütün web sitelerini bağımsız bir şekilde ölçümünü gerçekleştiren Alexa verilerine göre; www.mardinlife.com, Mardin başta olmak üzere Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Bingöl, Gaziantep, Maraş, Elazığ, Tunceli, Van gibi Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yayın yapan bütün gazetelerin internet siteleri arasında açık ara ile birinci sırada yer aldık.

Türkiye genelinde yayın yapan bütün siteler sıralamasında ilk bin; gazete, medya ve basın kuruluşları listesi arasında ise ilk 100 site arasında yer aldık.

EN ÇOK ALMANYA VE LÜBNAN’DAN ZİYARETCİ

17 yıllık arşivi ile bölgenin en çok okunan ve takdir edilen gazetesi olarak 50 kişilik muhabir, yazar ve editör kadrosu ile son dakika haberleri, özel haberleri, programları ve köşe yazarlarının yazılarıyla bölgenin sevilen gündem oluşturan ve takdir edilen haber sitesi olduk ve olmaya devam edeceğiz.

İşte bunun içindir ki Yazı İşleri Müdürümüz Sayın Kadir Üründü yazdığı köşe yazıları ile Türkiye genelinde yılın yazarı seçildi.

Bir birinden başarılı muhabir ve editörlerimiz sayesinde sitemizi anlık ortama 6 bin kişi aktif olarak haber içeriklerimizi okuyor.

Gazetemizin internet sitesinin yanında Facebook, İnstagram, Youtube, Telegram ve Twitter hesaplarımızı 200 bini geçen kullanıcı yakından takip ediyor.

Her bir paylaşımımız Sosyal Medya hesaplarında ortalama 250 binin üstünde erişim sağlıyor.

Farklı noktadaki sunucuları ile sitemiz Almanya, Irak ve Lübnan olmak üzere yurtdışında da yüzbinleri bulan kullanıcı tarafından yakından takip ediliyor.

Sitemiz her geçen yıl kalitesini arttırarak, Analytics verilerine göre de Türkiye’de son altı ayda en iyi performans gösteren gazete sitesi unvanını aldı. 

Bu veriler ve rekorlar bizi sevindirdiği kadar inanıyorum ki siz değerli okuyucularımızı da Mardin adına mutlu etmiştir.

Dün ve bugün olduğu gibi yarın da Mardin'den yana olmaya, aldığımız rekorlarımızı korumaya, bildiğimiz doğruları yazmaya ve doğru bildiğimiz tarafta olmaya devam edeceğiz.

Dün olduğu gibi yarın da taraf olacağız. 

Tabii ki Mardin'de yana...

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı 2008-2014 Mardin STK Platformu Sekreteryası 2008-2022 Türkiye İnternet Medya Birliği Mardin Temsilcisi 2022 - Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Gene

YORUMLAR

  • Tebrikler! Başarılarınızın devamını dileriz.

    Mardin'de ilk haberi her zaman mardinlifeden alırız biliriz ki o haber doğru ve objektif olarak yayınlanmıştır.

    Yolunuz açık olsun güzel İnsanlar .

Yorum Ekle