Dünya Satranç’ının Ustası Çinliler oldu

Dünya Satranç’ının Ustası Çinliler oldu
28 Aralık 2011 Çarşamba Saat 14:03 0

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından Mardin'de düzenlenen, "Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası" sona erdi. 10 ülkeden 50 sporcunun yarıştığı şampiyonada Çin birinci oldu. Çinli sporcular şampiyonaya Günde 5 saat çalışarak satranç oynayarak şampiyon oldular.

Erdoba Elegance Otel'de 17-27 aralık 2011 tarihlerinde düzenlene  yarışmada Çin birinci, Rusya ikinci, Gürcistan üçüncü olurken Türkiye ise dokuzuncu oldu. Türkiye milli takımında ise Kübra Öztürk ve Betül Cemre Yıldız büyük usta unvanına ulaştı. İki milli sporcuya 20’şer bin lira ödül verildi.
Mardin de düzenlenen ilk uluslar arası spor organizasyonu olan şampiyonada dünyanın en güçlü kadın satranççıları kıyasıya yarıştı.
Şampiyonanın Erdoba Elegance Otel'de düzenlenen kapanış toplantısına Şampiyonun kapanış toplantısına Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Dünya Satranç federasyonu başkan vekili ve Yunanistan Satranç Federasyonu başkanı Ergios Marcopulous, Mardin Ak Parti Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Abdurrahim Akdağ, Mardin belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Afrika Kıta Başkanı Lakhdar ve TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı ile sporcular katıldı.
Burada konuşan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, kültür ve medeniyetin başkenti Mardin'de yapılan şampiyonanın ev sahipliğini üstlenmenin kendileri için bir şans olduğunu söyledi. Ayvaz, bu organizasyonun Mardin'de gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederken, başarılı sporcuları kutladığını belirtti.

MARDİN’DE DAHA BÜYÜK ORGANİZASYONLAR YAPACAĞIZ
Dünya Satranç Federasyonu Başkan Vekili Ergios Marcopulous da organizasyonda herkesin büyük emeği olduğunu ifade etti. Mardin'de yeni ve daha büyük organizasyonlar düzenlemek istediklerini dile getiren Marcopulous, "Türkiye'de başka ülkede hiç olmayan eşsiz bir devlet, hükümet desteği var. Türkiye'de düzenlenen çok sayıda satranç yarışmaları var. Bunların hepsi başarıyla yapıldı. Çok kısa bir süre sonra Mardin'de çok önemli ve daha büyük organizasyonlar görürsek hiç şaşırmayın. Yarın sabah bu konuyla ile çalışmalara başlayacağız. Bu yerel yönetimle herkesi çok şaşırtacak güzel organizasyonları Mardin'e getirme şansımız var. Katılan takımları ve özellikle kazanan ülkeleri tebrik ediyorum."dedi.
TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı da 11 yıllık başkanlık döneminde 150'ye yakın organizasyon geçekleştirdiklerini, Mardin de düzenlenen şampiyonanın ise çok çok farklı anlam taşıdığını bildirdi. Bu şampiyonaya yerel yönetimlerin çok katkıları olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Çok yakında çok daha büyük belki de en büyük organizasyonu Mardin'de görürsek hiç şaşırmayalım."diye konuştu.
AK Parti Mardin milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey ve Abdurrahim Akdağ da organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, sporcuların başarılarının devamını diledi. Akdağ ayrıca, Türkiye de siyaset satrancının şampiyonunun başbakan Recep Tayip Erdoğan olduğunu vurguladı. .
Mardin Erdoba Elegance Otel'de 17-27 aralık 2011 tarihlerinde düzenlenen yarışmada Çin birinci, Rusya ikinci, Gürcistan üçüncü olurken Türkiye dokuzunculuğu elde etti. Türk milli takımında Kübra Öztürk ve Betül Cemre Yıldız, "Büyük usta" unvanını aldı. İki milli sporcuya 20'şer bin lira ödül verildi.
Konuşmaların ardında düzenlenen törende 16 puanla birinci olan Çin, 13 puanla ikinci olan Rusya ve 12 puanla üçüncü olan Gürcistan'a ödülleri verildi.

GÜNDE 5 SAAT OYNAYARAK ŞAMPİYONAYA HAZIRLANDI
Ödüllerden sonra Dünya Kadınlar Şampiyonasında birinci olan Çinli Hou Yifan ise gazetecilere yaptığı açıklamada, satranççı iyi oynamanın püf noktasının sürekli satranç oynamak olduğunu, kendinin yarışmalar dışında günde 5 saate yakın satranç çalıştığını anlattı. 6. kez dünya şampiyonu olan 20 yaşındaki Ju Wenjun ise satranca 5 yaşında ilgi duyduğunu söyledi. Satrancın daha çok erkek sporu olarak bilindiğini anlatan Wenjun, “Kadın elini değdirdiği her şeyde başarılı olacağına inanıyorum. Mardin ve Türkiye’de olmaktan büyük keyif aldım. Mardin’i ayrıca ailemle gelip ziyaret edeceğim. Buranın tarihinden çok etkilendim.”dedi.
Sporcular daha sonra Mardin Artuklu Üniversitesi Reyhani Müzik grubunun leyli gecesinde çiğ köfte yiyerek halk oyunları eşliğinde gönüllerince eğlendi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SPOR HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

11 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

21 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

21 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

21 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

18 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN