Dünyaca Ünlü Şefler Mardin'de

Dünyaca Ünlü Şefler Mardin'de
20 Haziran 2019 Perşembe Saat 17:16 0

Dünyanın en iyi şefleri ve gastronomi yazarları, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen "Gastroway" etkinliği kapsamında Mardin’e gelerek kentin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti. Kendilerine Kızıltepe ilçesine özgü teşt yemeği ikram edildi.

Dünyanın en iyi şefleri ve gastronomi yazarları, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen "Gastroway" etkinliği kapsamında tarihi kentin tarihi yerlerini ziyaret edip, yöresel mutfağını tanıma imkanı buldu.

Gaziantep ve Şanlıurfa’daki programlarının ardından Mardin’e gelen ve aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik ekip, ilk olarak 1600 yıllık tarihi Dara Antik şehrini ziyaret etti.

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın’den antik kentteki kalıntılar ve bölgenin kültürü hakkında bilgi alan konuklar, hayran kaldıkları antik kentte bol bol fotoğraf çekti.

Ünlü şefler ve gastronomi yazarları, daha sonra bir mesire alanında yöresel aşçılarla bir araya gelerek, yöresel lezzetlerle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Burada yöreye özgü yemekler yiyen gruptakiler, burada Mardin’in birbirinden lezzetli tatlarını tanıma fırsatı yakaladı.

Antik kent Dara harabelerinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Gastroway Projesi'nin organizatörü Gökmen Sözel, geçen yıl ki gastronomi etkinliğini Ege’de yaptıklarını bu yıl Mezopotamya’da yapmaya karar verdiklerini söyledi. Sözen, “Gaziantep ve Şanlıurfa’dan sonra Mardin’deyiz. Burası muhteşem bir yer ve biz dünyaca ünlü şefleri ve yazarları buraya getirdik. Konuklarımızı burada ağırlamak bizi mutlu ediyor. Burada çok önemli değerler var. Tam anlamıyla turizm gastronomisini onlara yaşatmak için buradayız. Amacımız sadece Mardin’in değil tüm bölgenin kalkınması, daha ileriye gitmesi. Amacımız turizm gastronomisini dünyaya tanıtmaktır. Hem Türkiye’deki şeflerimizle, gıdamızla, doğa ve tarihimizle yabancı şef ve gazetecilerle buluşturmak hem de Türkiye insanını dünya ile bir köprü oluşturmak. Bu sebeple bu seneki rotamız Mezopotamya dediğimiz Gaziantep’ten başlayıp Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır ile bitirmek. Şu an Mardin’deyiz, Mardin’e çok önem veriyoruz. Çükü Mardin’in çok kültürlüğü, tarihi ve yemekleri Türkiye’de daha fazla ve hatta dünyada daha fazla tanıtmaya ihtiyacı var. Mardin’in farklı farklı yemeklerini tadacağız, gıda ürünlerini tadacağız. Dünyanın farklı yerlerinden ünlü şeflerimiz burada, Fransa’dan, İtalya’dan, Brezilya’dan da şeflerimiz ve gazetecilerimiz bugün aramızdalar. Burada öncelikle tarihten çok ciddi manada etkileniyorlar, gıda ürünlerinden etkileniyorlar, ayrıca bölgenin sıcak insanlarından etkileniyorlar. Burada kesinlikle destinasyon olmalı, bu yüzden altyapılarımızı düzeltmeliyiz ve doğru pazarlama ile bu bölge ilerde çok önemli bir dünya turizm gastronomi destinasyonu olabilir.” diye konuştu.

Sözen, söz konusu turun son olarak Diyarbakır ile devam edeceğini sözlerine ekledi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

8 yaralı Öğrenci servisi TIR'a arkadan çarptı

Mazıdağı'nda, öğrenci servisinin TIR'a arkadan çar [...]

1 gün önce...

HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik oldu

HÜDA PAR Genel Merkezi tarafından Mardin İl Başkan [...]

1 gün önce...

AK Parti teşkilatlarında görev değişimi

AK Parti'den parti teşkilatında değişimle ilgili s [...]

1 gün önce...

Şehit kaymakamın babası "Ateş, şehit yakınlarının kalbine düşüyor"

Derik Kaymakamlığına 3 yıl önce PKK'lı teröristler [...]

1 gün önce...

Ucuz diye satmadıkları soğanlar ellerinde kaldı

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Şenyuva köyünde [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Murat Süleyman Erdem
Murat Süleyman Erdem

Misak-ı Milli

2
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Biz Hep Birlikte Türkiye’yiz

3
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yargı Reformu Stratejisi

7