Dünyada halen monarşiyle yönetilen ülkeler hangileri?

Dünyada halen monarşiyle yönetilen ülkeler hangileri?
20 Aralık 2019 Cuma Saat 18:41 0

Dünya üzerinde birçok ülke monarşik yapıyla yönetilmeye devam ediyor.

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin genel seçimlerde mecliste çoğunluğu elde etmesinin ardından Kraliçe II. Elizabeth'in Lordlar Kamarası'nda konuşma yapması dünya medyasında ilgiyle karşılandı.

İngiltere'de demokratik bir yapı olmasına rağmen ülke yüzyıllardır monarşiyle yönetiliyor ve kraliyet mensupları yönetimde söz sahibi konumda. İlk kez İspanya'nın Galiçya bölgesinde 409 yılında kullanılan bu yönetim şekli yerini modern demokrasilere bıraksa da, dünya üzerinde ekonomik açıdan birçok gelişmiş ülke sembolik de olsa monarşik yapıyla yönetilmeye devam ediyor.

Avrupa'nın en küçük ülkeleri arasında yer alan Monako ve Liechtenstein'da kral ve diğer saray üyelerinin mecliste söz hakkı bulunuyor. Kral'a yönetimde bir devlet başkanı ya da başbakan eşlik ediyor. Uzak Doğu Asya'da Tayland ve Bhutan'da da yine bu yönetim şekli mevcut.

Avrupa'da 11 ülkede monarşi var

İtalya sınırları içerisinde bulunan Vatikan da ise yönetim şekli mutlak monarşi olarak devam ediyor. Burada Kardinaller Meclisi tarafından seçilen Papa ülkeyi yönetme hakkına sahip.

Avrupa'da Belçika, İspanya, İsveç, Norveç, Hollanda, Danimarka ve Lüksemburg gibi ülkeler resmi olarak "krallık" olmasına rağmen parlamenter monarşiyle yönetildiği için kraliyet ailesi üyelerinin yönetimde sembolik olarak ya da çok az söz hakkı bulunuyor. Asya ülkelerinden Japonya, Malezya, Kamboçya da yine bu şekilde bir yönetim biçimine sahip.

Afrika'da ise Güney Afrika sınırları içerisinde yer alan Lesotho, parlamenter monarşiyle yönetilen kıtadaki tek ülke konumunda.

Orta Doğu ve Afrika'da ise Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Ürdün ve Fas da monarşiyle yönetilen diğer ülkeler. Bu ülkelerde meclis olmasına rağmen kral ve kraliyet ailesinin yönetim üzerinde büyük bir üstünlüğü bulunuyor. Uzak Doğu Asya'da monarşinin en büyük örneği ise Brunei Krallığı.

Kraliçe II. Elizabeth, Birleşik Krallık harici demokrasi ve parlamenter rejimlerin olduğu İngiliz Milletler Topluluğu'na dahil 15 ülkede daha sembolik de olsa yönetimde söz sahibi konumda bulunuyor.

Bu ülkeler arasında Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Barbados, Bahama Adaları, Grenada, Saint Lucia, Saint Kitts ve Nevis, Antigua ve Barbuda, Fiji, Belize, Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları yer alıyor. Bu ülkelerde sembolik de olsa devlet başkanı Kraliçe II. Elizabeth. Ancak kraliçeyi yönetimde özel olarak atanan "Genel Vali"ler temsil ediyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doç. Dr. Oktay: "Batılıların derdi mezhep savaşlarıdır"

Mardin Artuklu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı [...]

1 gün önce...

Katil zanlısının ifadesine ulaşıldı

Bitlis'te geçen gün şehit edilen ve Bakan Soylu'nu [...]

1 gün önce...

19 Yaşındaki Şefika’dan 10 gündür haber yok

Kızıltepe'de bakkala gidiyorum diye evden çıkan 19 [...]

1 gün önce...

"İkiyüzlü batı, Kürtleri hep dengeleyici bir unsur olarak kullanıyor"

İran’da 74 yıl önce kurulan Mehabad Kürd Cumhuriye [...]

1 gün önce...

İpekyolu’nda çelik rulo yüklü TIR devrildi: 2 yaralı

Nusaybin Kızıltepe Karayolu'nda (İpekyolu) üzerind [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN