Dünyadaki Silah Tüccarları ve Silah Pazarındaki Ülkeler

14 Ağustos 2014 Perşembe Saat 00:50


Dünyanın tüm silah pazarları kimlerin elindedir? Silah pazarlarını hangi ülkeler kendi ellerinde tutuyorlar?      Bu pazarlarda silah arz edenleri ile bu silah pazarında ki müşteriler kimlerdir?

İsveç’in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm Uluslar arası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün,Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) 2012 yılında yayınlanan raporda;

2008 ve 2012 yılları arasındaki dönemlerde 5 büyük konvansiyonel olan silah satıcıları ülkelerin ve küresel silah ihracatındaki yüzdelikleri şu şekilde rapor’a geçirilmiştir.

Birinci sırada,Yüzde 30’luk bir dilim ile United States of America (USA) yani Amerika Birleşik Devletleri,ikinci sırada ise,Yüzde 26’lık bir dilim ile Rusya Federasyonu,üçüncü sırada ise,Yüzde 7’lik bir dilim ile Almanya Federal Cumhuriyeti, dördüncü sıradaysa yüzde 6’lık bir dilim ile Fransa Cumhuriyeti, bunları takiben de yüzde 5’lik bir dilimle Çin ülkesi yer almaktadır.

Raporda da görüldüğü gibi,son 20 yılda ilk sıralarda yer alan Britanya’nın da ilk kez ilk sıraların dışına düştüğünü görmekteyiz.

Çin’in de silahların satışında,deyim yerindeyse gerçekten de “ patlatan “ bir ülke konumunu almıştır.Bu ülke 2003 ile 2007 yıllarından ayrı 2008 ile 2012 dönemine gelirken yüzdelik olarak yüzde 165 bir artış yaptığı görülmektedir.Çin’in silah satışları payı yüzdelik olarak 2’den 5’e çıkarmayı başarmıştır. Stockholm Uluslar arası Barış Araştırmaları Enstitüsü,Çin’in silah satışlarının patlamasını Pakistan’a bağlıyor.

Stockholm Uluslar arası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporunda yer alan notlar arasında,Avrupa ülkelerine baktığımız zaman da,ekonomik krizlerden etkilenen ülkeler olduğu için silah siparişlerinin de azalttıkları da yer almaktadır.

Hollanda ve İtalya’nın, F-35 (Joint Strike Fighter-Müşterek Saldırı Uçağı) savaş uçaklarının siparişlerini de azalttıklarını görülmektedir.Burada da diğer ülkelerden Hırvatistan,Bulgaristan ve Romanya’nın da ikinci el savaş uçaklarına yöneldiği de belirtilmektedir.

Rusya burada silah satışlarında rekora koşmaktadır.Suriye satın aldıkları silahların neredeyse yüzdelik olarak 21’ini Rusya’dan almıştır.

Avrupa ülkesinde bulunan Yunanistan’ın silah alınımları 2003 ile 2007 dönemlerinden 2008 ile 2012 dönemlerine göre yüzdelik olarak yüzde 61 oranında azalmıştır.Bu dönemler arasında en büyük 4.silah ithalatçısı olan Yunanistan, Stockholm Uluslar arası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün yayınladığı 2012 raporunda 15.sıralara düştüğünü görmekteyiz.2006 ile 20120 yılları arasında Yunanistan,Almanya’nın sattıkları silahların en büyük silah müşterilerinden biri olduğu ve Fransa’nın da en büyük üçüncü büyük alıcılarındanmış.

Ortadoğu ülkeleri tüm dünyadaki silah ithalatlarının yüzde 17’sini yapmaktadır.Aynı zaman da Ortadoğu’nun bu ithal ettikleri silahların da yüzde 17’lik kısmın tamamı da Türkiye’ye aittir.Buradan da Türkiye’nin tüm küresel ülkelerin silah alıcılarının içerisindeki yüzdelik payı da 3’e yakındır.

Silahlara en fazla para harcayanların başında Ortadoğu ve Asya ülkeleri yer almaktadır.Küresel savunma harcamalarını belgeleyen son raporlara göre de,2009 yılından şimdiye kadar ilk kez silah harcamaları fazlasıyla artış göstermiştir.

IHS Jane Aerospace (Havacılık ve Uzay) Yıllık Savunma Bütçelerinin Raporlarına göre, “Ortadoğu,Asya ve Rusya ülkelerinin,bu yıllarda ki beklenen küresel askeri harcamalarındaki büyümelerinin arkasındaki büyük ve itici gücün ve 2016 yılına kadar ki süreci de kurtaracaklarını” ifadeleri yer almaktadır.

Silah alınımların da geçen yıllara göre en fazla büyüyen beş savunma pazarından dördü Ortadoğudadır.

Arap ülkelerin de Suudi Arabistan ve Umman’ın son iki üç yıldaki askeri bütçelerini yüzde 35’lere yükselirken,Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad’ın savunma bütçesinin de 10 yıl içinde dört kat artması da dikkat çekiliyor.

Ortadoğu ülkelerin de yer alan Bahreyn ve Irağın da 2013 yıllarında silah bütçelerini en fazla artıran ülkeler arasında ilk sıralarda yer almıştır.

Genel olarak;Küresel savunma harcamalarının 2009 yılından bu yana ilk defa ciddi anlamda artış göstererek 1.547 triyon dolara ulaşması beklenmektedir.

United States of America (USA) yani Amerika Birleşik Devletleri geçen yıllarda savunma alanları için tahminen 600 milyar dolara yaklaşık harcarken,Çin’in yaklaşık olarak 140 milyar dolar,Rusya’nın da 70 milyar dolara yakın harcadığı ve İsrail’in savunma bütçesinin de 2013 yılında 15 milyar dolar olduğu bilinmektedir.Bu rakamların da önümüzdeki yıllar içerisinde yüzde 45 oranında artması da beklenmektedir.

Silah tüccarları çekişmelerin,terör kaygılarının ve savaşların son bulmasını hiçbir zaman istemezler.Bundan dolayıdır ki özellikle Afrika’nın ve Ortadoğu’nun yakasını hiçbir şekilde bırakmamışlardır.Silah tüccarları her zaman en ufak kıvılcımlardan,yangınların çıkmasına fazlasıyla çaba harcamışlardır.

Bu silah tüccarlarının,gayelerin de ki oluşumları dünkü diktatörleri kendilerine bağımlı hale getirmeleri,bugünse hedefledikleri halklar var.

Batılı güçlerin de ,değerleri ile çıkarları arasında kaldıklarında bu gibi durumlarda olduğu gibi kendi çıkarlarına yenilmektedirler ve silah gereksiniminin artmasına giden yollara göz yummaktadırlar.Çünkü silah ticaretinde artışların,silahları üretenlere ev sahipliği eden menşe ülkelerin de ekonomik krizlerden çıkış yolu olarak görülmektedir.

Son sözüm olarak;
Ermeni asıllı besteci ve sanatçı olan Aram Tigran’ın s
özleriyle noktalamak istiyorum.

“Dünyaya bir daha gelsem; ne kadar tank,tüfek ve silah varsa hepsini eritip saz,cümbüş ve zurna yapacağım.”


“Mehmet Kızılkaya”

 

 

 

 


YORUMLAR :::

  1. Mehmet Kızılkaya
    19 Ağustos 2014 Salı Saat 04:34 CEVAPLA
    Onlar da birer silahtır zaten .Ki onlar olmazsa silahların üretimi de olmaz .Ayrıca bu bir gerçektir ki yahudileşen Araplar yüzünden dünyanın en büyük para akışı da silahlara gidiliyor.Silah ekonomisi çok fazladır.Ayrıca silah tüccarları silahları üretip satmazsa savaşlar ve ölümler olmaz.
  2. mani dar
    15 Ağustos 2014 Cuma Saat 01:08 CEVAPLA
    Coca-Colanın dünyada yıllık cirosu 100 milyar dolar. Dünyadaki bütün kargaşıkların sebebini silah tücarlarına getirmek istiyorsunuz herhalde. Hiç de öyle değil

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Toplumda Birlikte Yaşama Bilinci 09 Eylül 2020 Çarşamba Saat 14:30
2. Aynı Geminin Yolcuları mıyız? 15 Ağustos 2020 Cumartesi Saat 19:57
3. “Eşcinsellik” ve “Diğer Tüm Sapkınlıkların” Sonu “Lut Kavmiyle” Aynı 27 Nisan 2020 Pazartesi Saat 17:59
4. Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz? 31 Mart 2020 Salı Saat 17:41
5. Ateşten Bir Gömlek: Kibir! 15 Şubat 2020 Cumartesi Saat 14:00
6. Saltanatına güvenme, Egondan kurtul! 14 Ocak 2020 Salı Saat 12:07
7. Fakirliğin faizi ne oluyor! 23 Aralık 2019 Pazartesi Saat 12:01
8. İnsanların En Sevimli Oyuncağı: Yalan! 02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 22:10
9. Biz Hep Birlikte Türkiye’yiz 17 Ekim 2019 Perşembe Saat 10:44
10. İpek Yolu=Cinayet Yolu! 03 Ekim 2019 Perşembe Saat 19:39

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçana hapis cezası geliyor

Artan vaka sayıları yeni toplumsal önlemleri günde [...]

1 gün önce...

Elektriğe ve doğalgaza 1 yılda yüzde kaç zam geldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ver [...]

1 gün önce...

Üniversiteden Online Ortamda Dil, Düşünce ve Din Kongresi

Mardin Artuklu Üniversitesi, Mardin Büyükşehir Bel [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN