Dünyanın barışı için dua ettiler

Dünyanın barışı için dua ettiler
08 Aralık 2019 Pazar Saat 14:26 0

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nca Mardin’e davet edilen Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkelerin büyükelçileri, aileleriyle birlikte Mardin’in tarihi ve turistik bölgelerini gezdi. 8 ülkenin Ankara büyükelçisinden oluşan heyet, Mardin’deki manastır ve medreseleri ziyaret ederek dünyada barışın sağlanması için dua ettiler.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanda, KKTC Büyükelçisi Kemal Köprülü, İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Irak Büyükelçisi Hasan al-Janabi, İngiltere Büyükelçisi Dominick John Chilcott, Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ve Kırgızistan Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ile Polonya Büyükelçiliği Müsteşarı Robert Przemyslaw Trzeciak, Dışişleri Bakanlığı İl Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Yarlı, bölgenin tarihi zenginliklerini tanıma amacıyla Mardin’de vali vekili Bahattin Çelik nezaretinde tarihi kenti ziyaret ettiler.

TÜTSÜ İLE KUTSANDILAR

Polonya, Ukrayna, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), İran, İngiltere, Hindistan ve Kırgızistan büyükelçileri, eşleri ve çocuklarıyla birlikte Mardin’i gezen Büyükelçi heyeti ilk olarak tarihi geçmişi M.Ö. 3 bin yıllara dayanan Deyrulzafaran Manastırını ziyaret etti. Buradaki Pazar ayinine katılan büyükelçiler ayinin tamamına eşlik ettiler. Manastır metropoliti Salibe Özmen tarafından yönetilen ayinde mum yakarak dua eden heyet, 41 farklı baharattan yapılan tütsü ile kutsandılar.

BOL BOL FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER

Türkçe, Süryanice, Arapça ve İngilizce duaların okunduğu ayinden sonra manastır görevlileri tarafından manastır hakkında verilen bilgiler ışığında gezdirilen heyet, manastır terasında bol bol fotoğraf çektirdiler.

Manastır ziyaretinden sonra antik Dara şehrini ziyaret eden büyükelçiler burada bir süre dinlendi. Antik kentteki tarihi kalıntıları ziyaret eden heyet son olarak 800 yıllık tarihi Kasimiye Medresesini gezdi. Medresesinin tarihi hakkında yetkililerden bilgi alan heyet daha sonra kendilerine ikram edilen yöresel yemeklerin bulunduğu otele geçti.

MARDİN BİR MEZOPOTAMYA BAHÇESİ

Mardin’i görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren İran büyükelçisi Mohammad Farazmand “Mezopotamya’nın bütün renklerinin buluştuğu bir bahçe olan Mardin gerçekten bizi büyüledi. Burada olmaktan büyük bir keyif aldım.”dedi.

BU TOPRAKLAR TARİH KOKUYOR

İngiltere büyükelçisi Dominick Chilcott Mardin’in tarihi karşısında büyük bir heyecan yaşadığını belirterek “Üç gündür bölgeyi geziyoruz tarih ve kültür açısından tam bir hazine. Mardin gibi tarihi bir şehir geziyor olmak beni ziyadesi ile memnun etti. Buradaki kültürün ve medeniyetin bizim gezdiğimiz gibi başkalarının da gezmesi için davet edeceğim. Dara tarihi antik kenti nin ayrı bir güzelliği var. Bu topraklar tarih kokuyor. Gerçekten de gelip gezip görmemizle değdi. Biz buraya gezdik. Başkalarının da gelip görmesi için de teşvik edip onları buraya yönlendireceğiz. Dara karşısında ayrıca büyüklendim. Tarih ve doğa içeçe.”dedi.

BÜYÜKELÇİLERLE DUA ETTİK

Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, Indıa “Mardin’de kilise ve camileri birlikte gezdik. Burada yaşayan insanların ayrı bir sıcaklığı var. Mardin’de bir kilisede bir ayinde bulunmak farklı bir duygu. Buradaki büyükelçi arkadaşlarımızla kendi dilimizde insanlık ve barış için dua ettik. Buradaki kültürün yanında insanlari da farklı güzel.Mardin’in Hindistan ile ortak birçok özelliği var. Bu özelliği ile tanıtılırsa inanıyorum ki birçok kişi Hindistan’dan Mardin’i gezip görmeye gelecekler.”dedi.

GEZİYE EŞİ VE BEBEĞİ İLE KATILDI

Geziye eşi ve bir yaşındaki çocuğu ile birlikte katılan Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha da geziye ailesi ile birlikte katılıp katılmama konusu tereddüt yaşamadığını dikkat çekerek, “Bölgenin kültürünü yaşamak ve hissetmek için geldik. Kilisede ayine katılmak çok farklı bir duyguydu. Ayin de barış için dua ettik. Buradaki hoşgörü ve barış kültürü gerçekten örnek alınması gereken bir kültür.”dedi.

Kırgızistan Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ise Mardin'in çok güzel bir kent olduğunu söyledi. Yetkilere gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür eden Omuraliev, Mardin'in ve bölgenin her açıdan güzel bir şehir olduğunu ifade etti.

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç avukatların ilk cübbe heyecanı

Mardin'de 5 genç avukat cübbe giyme ve yemin tören [...]

1 gün önce...

Mardin'de 250 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı

Mardin'de eğitim öğretim yılının ilk döneminin son [...]

1 gün önce...

Karne heyecanına bıçaklı kavga gölgesi

Mardin'in Artuklu ilçesinde kız öğrenciler arasınd [...]

1 gün önce...

Öğrencilerine, karnedeki kare kod uygulamasıyla seslendi

Mardin'de yaklaşık 250 bin öğrencinin yarıyıl karn [...]

1 gün önce...

TÜRKONFED 'İşimi Yönetebiliyorum Projesi'nin Eğitim Programı Mardin'de Başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONF [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN