Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okuyacak

Mardin'in Gururu Oldu! Dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okuyacak
02 Haziran 2020 Salı Saat 17:15 0

Dünya genelinde 500 proje arasında CERN’de finale kalan Mardinli Genç yurtdışı eğitimi için dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde okuyacak.

Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi olan Markus Acar, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan dört üniversiteden kabul gördü.

TERCİHİ MCMASTER ÜNİVERSİTESİ

Toronto, UBC, McMaster ve Waterloo Üniversitelerinin fizik, fizik ve matematiksel bilimler, fizik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümlerine yapılan başvurusu kabul edilen Acar, tercihini maddi şartlarını da göz önünde bulundurarak McMaster üniversitesinden yana kullandı.

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Eskikale Köyünde ikamet eden Markus Acar, küçüklüğünden beri bilime ve teknolojiye ilgi gösteren bir öğrenci. Dar gelirli bir ailenin mensubu olduğu için kazandığı Fen Lisesine bile köyden şehre yürüyerek gitmek zorunda kalan Acar, okuldan artan kalan zamanı ile çiftçilik ve bahçıvanlık yapan babasına yardım ediyor.

Kanada’nın en iyi üniversitelerinden olan McMaster Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne kaydını yaptıran Acar, önümüzdeki sezon dünyanın en seçkin üniversitelerinden birinde okuyacak olmanın heyecanını yaşıyor. 

MÜJDELİ BİR HABER DAHA

CERN tarafından liseli öğrenciler arasında düzenlenen proje yarışmasında finale kalarak büyük bir başarıya imza atan Acar’a sevinçli bir haber de McMaster Üniversitesinden geldi. Gönüllüsü olduğu Paylaşma ve Dayanışma Platformu aracılığıyla başvurduğu dört üniversiteye da kabulünün gerçekleştiğini anlatan Acar, “Finale kaldığım CERN’den gelecek müjdeli haberi beklerken yurtdışı üniversite eğitimim için Kanada’ya 4 üniversiteye başvuru yapmıştım. Hem Kanada’nın hem de Dünya’nın en iyi üniversitelerinden olan Toronto, UBC, McMaster ve Waterloo Üniversitelerine fizik, fizik ve matematiksel bilimler ve bilgisayar bilimleri (computer science) bölümlerine kabul edildim. Hem maddi olarak hem de diğer durumlardan ötürü bana en uygun üniversite McMaster olduğu için seçimimi McMaster Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri olarak yaptım. Study permitve gibi halledilmesi gereken işlemleri de tamamladıktan sonra önümüzdeki sonbahar döneminde eğitimime başlayacağım.”dedi.

İNSANLIĞA HİZMET EDECEK

Küçüklüğünden beri bilime ve teknolojiye ilgili olduğunu dikkat çeken Acar, kendisine tanınan bu imkanı en iyi şekilde kullanacağını ve hem insanlığa hem de ülkesine faydalı hizmetler yapmak için çalışacağını söyledi. McMaster Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne başlayacak olan Markus coop programı ile kabul edildiği için kariyer açısından büyük bir avantaj olduğunu belirterek şu açıklamayı da yaptı:

HEM OKUYACAK HEM KARİYER YAPACAK

"Coop, Kanada’da akademik eğitim ve maaşlı staj programlarının adıdır. Kanada’da üniversitede alınan eğitim ve maaşlı stajın bir olduğu sistem sayesinde öğrenciler okudukları bölüme göre bir işe yerleştirilirler ve öğrenci henüz okurken alanında tecrübe kazanmış olur. Örneğin Google, IBM, INTEL ve daha fazlası benim McMaster'da okurken çalışabileceğim şirketler. Dolayısıyla gelişim ve kariyer açısından da daha avantajlı. Ben bir ilk değilim. Mardin’de çok yetenekli insanlar çıkıyor ve imkan buldukça seslerini dünyaya yayıyorlar. Aziz Sancar gibi nice isimler var. Ben istiyorum ki özellikle köy okulları ve kırsal kesimlerde yaşayan dezavantajlı gençler daha çok desteklensin. Bunun en güzel örneği de bizim buraya birkaç kilometre uzaklıktaki bir köyden çıkıp Nobel ödülünü alan Aziz Sancar hocamızdır. Desteklendiğimiz zaman başarabildiğimizi herkese gösterdik. Lisans eğitimi için burs imkanlarının kısıtlı olması sadece beni değil tanıdığım birçok arkadaşımı da etkiliyor. Ancak ileride alınabilecek burs imkanlarını da göz önünde bulundurarak seçimimizi yapabiliyoruz.”

Acar, yurtdışındaki üniversitelere başvuru sürecini de şu şekilde anlattı:

“Yurtdışında iyi bir üniversitede okumak fikri lise 3 döneminde aklıma girdi, konuştuğum insanlar sayesinde. İlham kaynağı oldular benim için. Dolayısıyla 11. Sınıfın sonuna doğru üniversite araştırmalarına başladım. Aynı zamanda İngilizcemi geliştirmeye devam ettim. Bazı ülkelerde eğitim ücreti çok pahalı olduğu için üniversite elemeleri yaptım. Örneğin İngiltere’deki üniversiteler çok pahalıydı. Ayrıca, dünya sıralamasında en iyi olan üniversitelere baktım. İngiltere dışında yöneldiğim ülkelerin başında Kanada geldi. Kanada çok ilgimi çeken bir ülke oldu. Toronto, British Columbia, McMaster ve Waterloo üniversitelerine başvurdum ve hepsinden kabul gördüm. Böylesine çok iyi üniversitelerden kabul aldığım için çok mutlu ve gururluyum. Bölüm olarak ilgi alanım olan fizik ve bilgisayar bölümlerine başvuru yaptım. Üniversitelerin kendilerine özel online mülakatları vardı. Kabul edilmem sürecinde, katıldığım onca araştırma ve projelerin çok faydası oldu. Bu üniversitelerin hepsi Kanada'nın en iyi üniversiteleri. Dünya sıralamasında derece yapan üniversitelerinden. Yakın zamanda aldığım kabullerden birini onaylamam gerekiyordu. Genel bir değerlendirme sonrasında finansman değerleri de göz önünde bulundurularak McMaster Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümünü seçtim. Masraflar için de gerekli miktarı bulduğumda gönül rahatlığı ile Eylül ayında eğitime başlayacağım. Başvuru sürecinde beni destekleyen ailem, okulum ve öğretmenlerim ve ayrıca PAYDA platformuna teşekkür ediyorum.”

DESTEK VE BURS ARAYIŞINDA

Bir taraftan Kanada’ya gitme hazırlığı yapan diğer taraftan da üniversite masrafları için ise burs arayışında olan Acar, “Süryani vakıfları başta olmak üzere kurumların yapacağı maddi destek ile eğitimime devam edebileceğim. Yaz döneminde normalde Antalya’ya gidip aile bütçesine destek de bulunuyordum. Şimdi durum daha da zorlaştı. Hem üniversite, hem yurtdışı, hem aile. İyiliksever işadamlarımızdan şimdiden destek bekliyorum.”diye konuştu.

ARAŞTIRMA TUTKUSU

“Yeni şeyler öğrenmek ve araştırmak adeta yaşam kaynağım oldu. Dar gelirli bir ailenin mensubuyum. İlkokul ve Ortaokul eğitimimi Midyat ilçesinde bitirdim. Şu an Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Mardin’in Eskikale köyündeki Mor Cercis Kilisesi avlusundaki bir evde ailem ile ikamet ediyoruz. Ortaokuldan bu yana 21. Yüzyıl becerilerini kullanarak geliştirmeye ve üretmeye yönelik çalışmalara hiç zaman kaybetmeden yöneldim. Fırsat ve imkan buldukça aralarında sosyal projelerin de olduğu birçok bilim ve teknoloji tabanlı projelere katılmaya çalıştım. Ben çoğu konuda her zaman fırsat oluşturmaya çalışmışımdır. Asla vazgeçmeyi sevmem. Vazgeçmek kelimesini bile kullanmamaya gayret gösteririm. Araştırmacı bir ruha sahibimdir.”dedi.

Mardinli gençlere de tavsiyelerde bulunan Acar, şunları söyledi:

“Gençler ilgi alanlarının peşinden gitsinler ve gerçekten doğru yolda olduklarını düşünüyorlarsa hiçbir zaman o yolu bırakmasınlar. Çünkü bu yol engellerle dolu bir yol olacak. İnsanların eleştirisine maruz kalabilir veya başka sebepler nedeniyle gittiği bu yolda umutsuzluğa kapılabilir. Engeller sizi daha hırslı hale getirecek ve hedefinize ulaşmaya daha yakın olacaksınız. Fırsatları değerlendirmeyi bilin. Çünkü zamanla yarışıyorsunuz. Önünüze gelen fırsatları bir düşünün fikirleriniz ile harmanlaştırın yapmak istediklerinizi hayal ettiğinizi gerçeğe dönüşmesini sağlayın. Daha çok bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz kitap okuyun, makale okuyun! Bugün İnternette merak ettiğiniz çoğu bilgiye sahip olabilirsiniz araştırın. Farklı kültürleri tanımak ve yeni diller öğrenmek için çabalayın. Mütevazılığınızı daima koruyun derim.”

SÜMER KENDİSİNE BİLGİSAYAR HEDİYE ETTİ

Bu arada ilk defa lise ikinci sınıfta bir bilgsayar sahibi olduğunu anlatan Markus Acar'a Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, bir bilgisayar hediye ederek kendisini tebrik etti.

Sümer'e teşekkür eden Acar, "Ayrıca kariyer planlaması ve bölüm seçimimde TÜBİTAK'ın çok emeği geçti. TÜBİTAK başkanı Sayın Hasan Mandal ile iki görüşmem olmuştu. Üniversite üzerine İleri ki çalışmalarım üzerine önerilerini aldım. Aynı zamanda TÜBİTAK TBAE genel müdürü Sayın Ali İkram Nuhbalaoğlu hocam ile de fizik üzerine Gebze'de birebir görüşmem oldu. Katkıları için hem kendisine, hem il valimize, il milli eğitim müdürümüze, okul müdürüme, yönetime ve öğretmenlerime teşekkürlerimi sunuyorum."dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardian Mall AVM'de sona gelindi

Dekinsan Grup ve Sinanoğlu Group yatırım ortaklığı [...]

1 gün önce...

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı

Derik ilçesinde, otomobil ile hafif ticari aracın [...]

1 gün önce...

Mardin - Van arası artık üç saat daha yakın!

Mardin, Batman ve Siirt illerinin Van ile ulaşım m [...]

13 saat önce...

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

5 saat önce...

Karayolunda Tuzaklanan Patlayıcı ele geçirildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yapmış [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN