Durgan'dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı

Durgan'dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı
05 Nisan 2016 Salı Saat 11:16 2

5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımlayan AK Parti Kızıltepe İlçe Başkanı Avukat Murat Durgan, Adalet sisteminin üç ana saç ayağında biri olan ve mensubu olmaktan onur duyduğunu ifade ettiği avukatlar gününü kutladı.

AK Parti İlçe Başkanı Avukat Murat Durgan, 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajında; Hukuk, ahlak ve vicdan üzerine edilen yeminin anlamının çok büyük olduğunu, söz konusu kavramlara tam da bu zamanlarda ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.
Durgan, Avukatlar olarak görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı ...Yeter ki adalet olsun, isterse kıyamet kopsun.”
 
Durgan, yazılı açıklamasına şöyle devam etti: “Hukuku, ahlakı, vicdanı; empati yaparak ve siyasal, sosyo-kültürel, etnik, mezhepsel, bölgesel her türlü önyargıyı bir tarafa bırakarak, kendi önceliklerimizi ve asabiyetlerimizi öncelemeden hiçbir şart ve bahane ileri sürmeden, eğip bükmeden hayatın her alanına hakim kılmamız gerekir.  Kendimize, kendimizi ait hissettiği gruba, cemaat, millete, mezhebe ve herhangi bir farklılığa tanınmasını istediğimiz hakları kendimiz gibi düşünmeyenlere tanınmasını istemediğimiz an hiçbir anlamı kalmaz. İnsanların temel hak ve özgürlüklerini kullanmasının sınırının başkalarının hakkına dokunmasına kadardır. Ne zaman ki bir hakkı kullanma başkasının hakkına müdahale ederse orada hak mücadelesi olmaz.”dedi.

Açıklamasına ayetten verdiği şu örneklerle tamamlayan Durgan, Ey iman edenler; kendiniz, ana-babanız ve yakınlarınız aleyhinde de olsa Allah için şahid olarak adaleti gözetin. İster zengin, ister fakir olsun; onları Allah'ın koruması daha uygundur. Adaletinizde heveslere uymayın. Eğer dilinizi büker veya yüz çevirirseniz; Allah, yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa 135YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Gözlerini kaybetmek istemeyen Yetim Kızın yardım çığlığı

Mardin’de yaşayan Küçük Ceren, halk arasında tavuk [...]

1 gün önce...

Öğretmenlerin Kalbine Dokunuyorlar

Salgın nedeniyle yüz yüze programların yapılamamas [...]

1 gün önce...

Şahin Ailesi'nin acı kaybı

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin'in yengesi Şük [...]

1 gün önce...

Yedikardeş Camii ve Külliyesi dualarla açıldı

Mardin'de Diyarbakıryolu üzerinde yapımı tamamlana [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar