Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması

Eczacılardan Eczacıya şiddet açıklaması
16 Ağustos 2019 Cuma Saat 14:28 1

Mardin’de bir süre önce bir eczacının darp edilmesi olayı ile ilgili olarak Mardin Eczacı Odası Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı.

Açıklamada şiddet ve eşdeğer ilaç uygulaması hakkında şu ifadelere yer verildi:

“08.08.2019 tarihinde Mardin Devlet Hastanesi acil servisine kızının hastalığı için giden bir vatandaşımıza reçete yazılmış, hasta o gün Mardin İli Artuklu İlçesinde nöbetçi olan eczaneye gitmiş, eczacı reçetede yazılan ilaç yerine “Eşdeğer” ilacı vermiştir. Hastanın ifadesi ve şikayetine göre ilaçlarını yazan doktora göstermiş , doktor eczacının kendisine yanlış ilaç verildiğini belirtmiştir. Bu nedenle eczaneye gelerek eczacımızla tartışmış ve kavga etmiştir. Öncelikle vatandaşımızı ve eczacımızı yanlış bilgi ile karşı karşıya getiren, bu üzücü olayın yaşamasına vesile olanı esefle kınıyoruz. Hukuki yoldan takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Değerli vatandaşlarımız, saygıdeğer basın mensupları Eşdeğer ilaç yanlış ilaç değildir. İlaçlar; kalite,etkililik ve güvenirliklerini ispat etmek suretiyle ilgili mevzuat kapsamından Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmakta ve denetlenmektedir. Eşdeğer ilaçlar, orijinal ilaçlarla biyoeşdeğer olduğu Sağlık Bakanlığın yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmış ve ruhsatlandırılmıştır.

Eczacıların eşdeğer ilaç vermek yönünde yasal bir yetkileri bulunmaktadır. Yetkinin ötesinde, eczacılık mesleğinin gereklerinden biri olarak eczacı, hekimin hastasına reçete ettiği ilaçları, bilimsel bilgiye dayanarak, o ilacın o anda bulunmaması, hastanın ödeme gücü, sosyal güvenlik olanakları gibi koşulları dikkate alarak eşdeğer bir ilacı verebilir.

Eşdeğer (Muadil) ilaca yanlış ilaç diyen hekimlerin hiçbir bilimsel ve hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Aynı şekilde bunu beyan edenler o ilaca karşı bir haksız saldırı yapmış olmakta ve yasalar karşında suç işlemektedir.

Bu tür davranışlardan bulunan hekimler eczacılarımızın mesleki bilgilerini küçümsediği gibi , hasta/hasta yakınları ile eczacı ciddi anlamda karşı karşıya getirmektedir. Eczacının mesleki hakkı olan famasötik eşdeğer ilaç verme hakkı etik dışı ile müdahaleye uğramaktadır.

Sağlık Bakanlığı 18 Haziran 2009 tarihinde 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu genelge; “ Eczacının eşdeğer ilaç vermesine engellemeye çalışan hekimlerin bu davranışları eğer etik olmayan ilişkilerden kaynaklanmıyorsa bilgisizlikten olduğunu, ayrıca bu davranışlarının Bakanlıklarınca ruhsatlandırılan ve belirli kriterler bakımından denetlenmekte olan ilaçların etkinliği, güvenirliği ve kalitesi gibi konularda kamuoyu yersiz bir endişe ve tedirginliğe yönlendirdiğini, eşdeğer ilacın verilmesini engellemeye yönelik davranışlarda bulunan hekimlerin uyarılması ve ısrar edenler hakkında yasal işlemlerin yapılması” şeklindedir.

Bu bağlamda yaşanan bu üzücü olaya sebebi ile "Sağlık Bakanlığından talebimiz, eşdeğer ilacın önemi konusunda kamuoyu oluşturmaya yönelik adımlar atmasıdır. Ayrıca hekimlerimizin eşdeğer ilaç konusunda aktif rol almasını, hastalara bilgi vermesini ve bu konuda biz eczacılarla ortak hareket etmelerini talep ediyoruz.

İnsan, hasta ve toplum sağlığını önceleyen, yurttaşlarımıza kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti sunan bir mesleğin mensupları olarak çalışanlarımızın nöbet hizmetinde saldırıya uğramaması için gerekli tedbirlerin derhal alınmasını istiyoruz. Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunulamayacağının altını çiziyor, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz."YORUMLAR :::

  1. Ramazan Duman
    17 Ağustos 2019 Cumartesi Saat 00:58 CEVAPLA
    Konuyla alakalı bizde problemler yaşamaktayız, özellikle nöbetçi olduğumuz günlerde, hastaya eşdeğer ilaç verdiğimizde bunu sorgulayan hastalarımız var, ve bu durumu açıklayacak bilgi sahibi teknisyenlerimiz olması lazım, yaptigimiz açıklamayı dinlemeyen egolu saygısız hastalarımız var, hastalarımız Dr a gösterdiği saygıyı eczacı ve teknisyenlere göstermiyor, Dr un yazdığı eşdeğer ilaca güveniyor ama eczacının verdiği eşdeğer ilaca güvenmiyor, bu güveni oluşturmamız lazım ve hastayla bir esnaf gibi değil gerçek eczacı kimliğimizle muattab olmamız lazim, kurallarımizin olması lazım, aynı ilaçtan 10 çeşit var diye ben hepsini bulundurmak zorunda degilim ,Dr A ilacını tercih edebilir ben B ilacını tercih ediyorum gibi, rekabet içerisinde bunları uygulamak çok zor biliyorum ama çözüm bu, ben Dr un neden A ilacını yazdığını sorgulamiyorum hastada benim tercihimi sorgulamasin.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türkiye'nin ilk bin ihracatçısı listesinde Mardin'den 5 firma

Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) tarafından düzen [...]

1 gün önce...

Altın fiyatlarındaki düşüş piyasayı canlandırır

Son aylarda altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmay [...]

1 gün önce...

Feci kazada motosiklet sürücüsü, hayatını kaybetti

Mardin'de bir motosiklet, kavşaktan dönüş alan yol [...]

1 gün önce...

Köpeğe araç lastiği bağlatıp işkence yaptı, savunmasıyla pes dedirtti

Mardin'de bir kişi, pitbull cinsi köpeğe araç last [...]

1 gün önce...

Mahkumlara Müjde! 2 ay uzatıldı

Adalet Bakanlığı, yeni tip corona virüs (Kovid-19) [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN