EĞİL BARAJ GÖLÜNE SAHİP ÇIKALIM

30 Ağustos 2019 Cuma Saat 17:55

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, son yıllarda yükselen halkın ilgi odağı haline gelen ve bulundukları şehirlerin ekonomisine girdi sağlayan doğa, kültürel ve inançsal turizmi öne çıkaran bazı değerler vardır. Bu değerler arasında dinsel ve kültürel mabetler, göller, su kaynakları (dere ve kaynak sular) ve barajlar gelmektedir.

Bunların başında gelen Eğil Barajı son yıllarda yüz binleri aşan yerli ve bazı yabancı turistlerin ziyaret ettiği değer olarak öne çıkmaktadır. Eğil’de ayrıca Peygamber Kabirleri (İlyas ve Zülküf Peygamberler) gibi dinsel mabetler de ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

İnsanlar, sorunlarını da beraberinde getirerek yukarıda saydığımız değerlerin aşınmasına da yol açarlar. Eğil’de Peygamber Kabirlerini ziyaret eden vatandaşların çevre temizliğine çok dikkat ettikleri görülmüştür ancak, Eğil Baraj Gölü için aynı düşünceyi savunmak zordur.

Daha açık bir ifadeyle insanların neden oldukları hareket bereketi getirdiği gibi beraberinde bir dizi sorunu da ortaya çıkarmaktadır.

Şimdi Eğil Baraj Gölü civarında para kazanmaya çalışan esnafların ve buraları ziyaret eden vatandaşların karşı karşıya oldukları ya da yol açtıkları sıkıntıları paylaşmaya çalışalım.

Göl civarında vatandaşların yeme ve oturma gereksinimini karşılayan bir büyük işletme ki sekiz yıldır faaliyette, bir de küçük çapta esnafların günlük kazanç amaçlı yaptıkları hizmetlerden söz edilebilir. Ayrıca göl içerisinde 20-30 dakika süren tekne turları düzenlenmektedir.

Bir de ziyaretçilerin para ödemeksizin kendi pişirdikleri ve yedikleri bir alan var ki, buralara adım atıldığı zaman dikkat çeken ilk durum gelişi güzel ortaya bırakılan çöplerdir. O dağların ortasında “özel deniz” olarak niteleyebileceğimiz güzelim gölün manzarasını bozan bu çöpler, ileride göl suyu için tehlike oluşturacağı ön görmekteyiz. Bu nedenle vatandaşların buranın temizliğine çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Gelelim burada büyük işletme olarak bilinen Kırtay Restaurant’a. Burayı Kırtay Kardeşler yaklaşık olarak sekiz yıldır işletmekte, vatandaşların buralarda rahat bir şekilde dinlenmeleri için hizmet etmektedir.

Yetililerden Talepler…   

Buraları işleten deneyimli Kırtay Kardeşlerden alan sorunları hakkında bilgi almaya çalışıyoruz. Bir defa, ayda 30 bini aşkın insan Eğil Baraj Gölünü ziyaret ediyor. Bu, ilçe ekonomisi adına önemli bir katkı. Ancak buranın sorunları üç ana eksende sıralanabilir:

  1. Buraya artık bir otelin kurulması şart. Ziyaret edenlerin bir kısmı günü birlik dönmek istememektedir.
  2. Eğil Kalesi’ne rahat çıkmak için ulaşımın kolaylaştırılması. Vatandaşlar bir noktadan sonra patika yollar kullanarak kaleye varabiliyorlar ki bu, yaşlı ve çocukların kaleye çıkmasını zorlaştırıyor.
  3. Eğil Belediyesi’nin buraya daha fazla hizmet getirmesi gerekiyor.

Evet, bizim de yaptığımız gözlemlere göre ziyaretçilerin bazı sıkıntılar yaşadığı yönünde.

Eğil’de birkaç esnafın ziyaretçilere farklı fiyat tarifesi uyguladığını sezdik. Bütün esnafın farklı fiyat uyguladığını söyleyemeyiz ancak bazıların yaptığı genellemeye yol açabilir ki bu durum ilçe esnafına haksızlık olur. Esnaf Odası’nın özellikle ziyaretlerin gerçekleştiği yaz aylarında devrede olması ilçe yararına olacaktır.

Eğil Kaymakamlığı ve Diyarbakır Valiliği’ne buradan seslenmek istiyorum.

Sayın Valim ve Sayın Kaymakamım, oraya bir devlet dokunuşunu yaparsanız düzen ve düzenleme adına olumlu bir adım olacaktır. Özellikle burada büyük bir fedakarlık gösteren ve yatırım yapan Kırtay Kardeşleri gidip dinleyin lütfen. Varsa sorunları ki vardır, onlara yardımcı olunmalı. Oraları siz de ziyaret ederseniz ve sorunlara çözüm gücü olursanız Eğil, Baraj Gölü, Peygamber Kabirleri ve Kalesiyle ön plana çıkacak, neticede Türkiye’nin diğer bölgelerinden ziyaretçiler gelecek ve bu değerlerle Eğil Türkiye’nin iç huzuruna ve sosyal barışına daha fazla katkı yapmış olacak.

Saygıyla…


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. "Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?" 01 Mayıs 2020 Cuma Saat 02:19
2. Artuklu Üniversitesi'nin Korona Performansı 21 Nisan 2020 Salı Saat 01:33
3. Sancar, Şahinleşir Mi? 26 Şubat 2020 Çarşamba Saat 13:40
4. Ortadoğu'da herkes savaşa karşı ama....! 19 Şubat 2020 Çarşamba Saat 17:34
5. GAP Hayali İle DEDAŞ Sendromu Arasındaki Çiftçi 22 Ocak 2020 Çarşamba Saat 15:15
6. "Zayıf Devlet" Halkasında Süleymani Suikasti 16 Ocak 2020 Perşembe Saat 17:19
7. Kürtler: Model Mi Savaş Malzemesi Mi? 02 Ocak 2020 Perşembe Saat 10:04
8. Kızıltepe’de Ulaşım Sorunu 27 Aralık 2019 Cuma Saat 17:35
9. Eğitimle Başka Bir Türkiye Mümkün 21 Kasım 2019 Perşembe Saat 14:00
10. F 35 ile S 400 Arasında Denge Kuran Ülke: Türkiye 14 Kasım 2019 Perşembe Saat 15:08

YORUMLANANLAR :::

MARSU'dan sürpriz su tarifesi açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

22 saat önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

21 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

21 saat önce...

Deva Partisinin İl Başkanı mazbatasını aldı

DEVA Partisi Mardin Kurucu İl Başkanlığın atanan a [...]

14 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN