Eğitim-sen, Okul önündeki şiddette dikkat çekti

Eğitim-sen, Okul önündeki şiddette dikkat çekti
13 Ekim 2011 Perşembe Saat 16:21 0

Nusaybin’de bir süredir okul önlerinde öğrenci ve sivillerinde aralarında bulunduğu kavgaların bıçaklı, kavgalara, hatta ölüme kadar uzanan kavgalar haline dönüştüğüne değinilen açıklamada, yaşananlar protesto edildi, acilen çözüm istendi.

Atatürk Lisesi önünde yapılan basın açıklamasında kitle adına basın metnini okuyan Eğitim-Sen Nusaybin Baş temsilcisi Abdullah Gökçe;

“Burada toplanmamızın amacı artan şiddet ve çeteleşmeye karşı artık yeter demektir.
Sizler de biliyorsunuz ki okullarda yaşanan şiddet olayları toplumsal alanda etkin olan şiddet kültürünün yansımasıdır. O nedenledir ki ülkemizde her geçen gün artan şiddet sarmalı kendi ilçemizde ve kendi okullarımızda da kendini göstermektedir. En son Nusaybin Atatürk Lisesi’nde okulun içinde yaşanan bıçaklama olayı da bu şiddet kültürünün ne kadar vahim durumda olduğunun apaçık göstergesidir. Okullarda yaşanan şiddet olaylarının her geçen gün büyümesi, acil çözüm üretilmediği sürece olayların artarak devam edeceğinin işaretlerini vermektedir. İlköğretim okulları ve liselerde artan öğrenci kavgaları, bazı velilerin sorun çözmek adına okulu basmaları, öğretmen ve öğrencilere şiddet uygulanması gibi olaylar artık olağan hale gelmiştir. En son olay da bize göstermiştir ki ilçemizde artan çeteleşme ve şiddet grupları ilçemizde yaşayan bütün insanları kaygılandırmak zorundadır.”

Vahşice öldürülen Bilal Ay cinayeti işaret edilerek; Son günlerde okullarda öğrenci ve öğretmenlerin maruz kaldıkları şiddet olaylarının geleceğe yönelik hem tehdit hem de önemli bir uyarı olduğu dile getirildi. Bilal Ay cinayeti bu şiddet kültürünün en somut örneğidir dendi.
Atatürk Lisesi’nde yaşanan olayların sebebinde, öğrenci kapasitesinin 2000’lere varmasıdır, sorunun sadece idareci ve öğretmenlere yüklenmesi, sorunun aciliyetinin ve ciddiyetinin farkında olunmadığının göstergesidir.

Nusaybin’de okullarda şuanda tahmin edemeyeceğimiz oranda çeteleşme söz konusudur.
Öğrenciler yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunlardan kaynaklı hırçınlıklarını okul ortamında yarattıkları gruplaşmalar ile farklı alanlara yansıtma eğilimine girmektedir. Pek çok genç sinema, tv gibi kitle iletişim araçlarından aldığı ve önüne sunulan dünyadan yaptığı çıkarımlarla kısa yoldan önemli biri olmak istemektedir.

Sinema ve Tv’lerdeki mafya ve çete içerikli filmlerin de etkisiyle okul ortamlarında yaygın olarak çeteleşme yaşanmakta, buda yaşanan şiddet olaylarının ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.

Sorunu çözmek, günü birlik müdahelelerle değil uzun vadeli eğitim politikalarıyla mümkündür. Bunun için öğrenci ve eğitim emekçileri olmak üzere, tüm bileşenlerine yönelik olarak kültürel , sosyal yönden tatmin edecek alt yapı çalışmalarının hızlı gerçekleştirilmesi şarttır. Ayrıca okullarda rehberlik hizmetlerinin buradaki yetersiz personel sayılarının giderilmesi gerekmektedir. Bu nedenle herkese görev düşmektedir dendi.

Basın açıklamasında söz alan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe başkanı Ali Damar; "Özelikle bu çirkin saldırıları partimize mal etmek isteyen var ve bizim bunun karşısında olduğumuzu özelikle bu çirkin saldırıda bu çeteleşmenin önüne geçmek için parti olarak bu halkın adına olarak elimizden geleni her şeyi yapacağımıza gerekirse burada bunun önüne geçmek için nöbet tutacağımıza söz veriyorum. Özelikle biz parti olarak bu saldırılarla hiçbir ilgimiz ve alakamız yoktur ve bunu yapanların karşısındayız"

Basın açıklamasına  Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan ve Belediye Meclis üyeleri, BDP İlçe teşkilatı başkanı Ali Damar,  Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Kesk Bileşenleri, Okul yöneticileri, öğretmenler, Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katılarak destek verdi .


KAYNAK: Abdullatif Altunkaynak - Kenan Asman - Murat Yaman


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Genç Çiftlerin hayalini süsleyen kampanya

Mardin’de açılışının ikinci yılını kutlayan bir ge [...]

8 saat önce...

Midyat’ta meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı

Mardin’in Midyat ilçesinde hafif ticari aracın odu [...]

17 saat önce...

WhatsApp sohbetlerinde yeni dönem

Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulama [...]

17 saat önce...

Dolarda yeni zirve!

Dolar kuru bugün ne kadar? (26 Ekim dolar - euro f [...]

17 saat önce...

Mangal Aşkı, Az kalsın mahalleyi yakıyordu

Derik ilçesinde bir apartmanın çatı katında mangal [...]

15 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN