Eğitimdeki BAŞARI(sızlığı)MIZ

Mardin, eğitim istatistiklerinde bir türlü istenilen yere gelemiyor. Gerek ÖSYM, gerekse de LGS sınavlarında her zaman sondan 10 il arasındayız.

ÖNE ÇIKANLAR KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Bu kafayla ve bu gidişle bu yıl ne yazık ki sondan birinciliğimizi garantileyeceğiz.
Biliyorsunuz:

Mitoloji çağında insanlar sahte tanrılara,
İdeoloji çağında gençler sahte hedeflere,
Mardin'de ise çocuklarımız İl Milli Eğitimin başındaki idarecilerin beceriksizliğine kurban ediliyor!
Burada temel sorun ne velide, ne öğretmende, ne öğrencide, ne de fiziki mekanlarda...
Mardin’de yıllar boyu eğitime yapılan yatırımlar, hazırlanan projeler neticesinde hala bir gelişme yaşanmıyorsa artık bunun yönetimden kaynaklandığını düşünüyorum.
Ziya Selçuk’un Mardin’deki eğitim sorununa çözüm bulması için bizzati görevlendirildiği açıklamasıyla Mardin'de göreve başlayan yeni yönetim aradan geçen bunca süreye rağmen ne yazık ki günübirlik politikalardan kurtulamadı.
Eğitim alanında şehirdeki kalıcı sorunlara kalıcı çözümler yerine geçiçi pansumanlarla kendisinin yanında ekibinin de enerjisini tüketmekten başka bir şey yapmadı, yapamadı!
En büyük icratı; ilk günden sistemsizlik üzerine kurduğu önemli konuların çözümünü kronik bir hale dönüştürmesi oldu.
Göreve başladığında dillendirdiği ve Hayata geçirmek istediği hiçbir eğitim projesini bitiremedi.
Taşımalı eğitim, eğitim sezonu öncesi yapılması gereken onarımlar, derslik sıkıntısından ötürü aşırı kalabalık sınıflarda verilen eğitim gibi konularda sınıfta kaldı. Zamanında yapılamayan onarımların yapılması işinin YİKOP'a devredilmesi de ayrı bir handikap.

Bunun yanında siyasi-ideolojik görüşlerini dillendirmekten eğitim konusuna bir türlü eğilemedi. Çocuklarımızı geleceğe ve hayata nasıl hazırlarız derdinden çok bir yerleri nasıl memnun ederizin peşine takıldı. Çoğu zaman da birilerini nasıl kızdırırızın hesabı içinde oldu.
Geldiği günden beri eğitimdeki başarısızlığı sorgulamak ve çözüm bulmak için akademik bir çalışma yapmak yerine sırtını dayadıkları üzerinden ahkam kesmeye çalıştı.
Eğitimin sorunlarını ve çözüm yollarını bilim insanları, sendikalar ve konunun uzmanları ile tartışmalı ve onlarla iş birliği yapması gerekirken biri veya birilerini ön plana çıkararak Milli Eğitim Sisteminin paydaşı haline getirdi.
Milli Eğitime bağlı onca müdür yardımcısı ve şube müdürü varken etrafına topladığı iki-üç öğretmenle memleketin eğitimini yürütmeye çalışması sahip olduğu vizyonun göstergesi. Çok tecrübeli ve birikimli olsalar bile kendi idarecileri varken bu öğretmenleri okullarda ve yönetimde söz sahibi yapmak istemesi çok yanlış bir uygulama.
Önceden onarılmış, boyası yapılmış bir okulu kendileri yeni boyanmış gibi göstermek, daha teslimi alınmamış elektrik trafosu tehlikesi altında olan bir okulun bahçesinde canlı yayın yapmak da neyin nesi? Daha önce kırdığı pottan ders almamış olacak ki bir kez daha şov yaparak dostlar medyada görsün anlayışını devam ettiriyor.Enerjisini eğitimde akademik başarıyı ön plana çıkmak için kullanmak yerine başarılı idareci ve yöneticilere üyesi oldukları sendikalar üzerinden yüklenerek harcadı.
Eğitimdeki başarı aynı zamanda bilgili, deneyimli, kavrayışı güçlü, yani liyakatli eğitimcilerin işbaşında olmasına bağlıdır. Mardin'in eğitim kurumlarında, eğitim yönetimi alanında ehliyet sahibi, nitelikli, profesyonel ve vizyon sahibi yöneticilere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Okul yöneticileri eskiden olduğu gibi, sadece mevzuatı uygulayan ve okul binasından sorumlu kişiler olmamalı.
Mevcut yönetimin keyfi uygulamaları sayesinde bu kültüre sahip kurumsallaşmış okulların idarecilerine de kaşın altında gözün var algısı ile gözdağı verilmektedir.
Aslında çok küçük dokunuşlarla Mardin eğitim camiasında bir heyecanın esmesine neden olabilecekken atandığı günden beri yaptığı icraatlarla tam tersi bir hava estirdi.
Şehir merkezindeki başarılı okulları idarecileri ödüllendireceğine yeni başarılar için motive edeceğine benim istediğim kesimden değil diye aba altında soba göstermeye başladı.
Unutulmamalıdır ki iyi bir nesil yetişmesine ve geleceğimizin güvence altına alınmasına eğitim yöneticileri birinci derecede pay sahibidirler. Anlayacağınız başarı da başarısızlıktaki sorumluluk birinci derecede yine onlara aittir.


KYK'nın beceriksizliği yüzünden şehrin marka liselerinde kalan yatılı öğrencileri odalara tıkış tıkış dolduruldu. Diğer yurtlar kız erkek olarak ayrılmasına rağmen Proje İmam Hatip Lisesinin yurdu başka okullardan da öğrenci alınarak kız ve erkek öğrenciler tek binada birleştirildi. Yurdun giriş çıkışları ayrı da olsa yemekhanesinin karma hale dönüştürülmesi, proje okullarındaki öğretmen görevlendirmelerinin zamanında yapılamaması, bütün okullarda fahiş fiyatları bulan adrese teslim kaynak kitap alımı gibi konular veliler arasında infiale yol açan yanlış uygulamalardan bir kaçı.
Bugün Mardin'de halen 50-70 arası sınıflarda eğitim gören öğrenciler varsa,
Okullar açılalı bir ay olmasına rağmen halen onarımdan geçmeyen okullar varsa,
Okullar açıldıktan sonra bile öğrencilerin taşımalı servis problemi devam ediyorsa,
Koordinasyonsuzluk yüzünden okullara alınan temzilik görevlileri okullar açıldıktan ve çöp içinde kaldıktan sonra işe alınıyorsa,
İlkokul öğrencileri, lise öğrencilerinin arasında eğitim görmek zorunda kalıyorsa,
Görevlendirmeleri biten başarılı idarecilerin görevlendirmeleri sendikaya üye gerekcesi ile uzatılmıyorsa,
İl Müdür yardımcıları tek tek kızağa çekilip görevlerinden el çekiliyorlarsa,
Yetiştirilmesi gereken birçok proje sudan sebeplerle insiyatif alınmadığı için eğitim öğretime yetiştirilemiyorsa bu yönetimde vardır bir sıkıntı.
Ve bu sıkıntının çözüm noktası iktidar siyasetcilerdir.

Siyasetciler de buna sessiz kalarak, seyirci kalıyorlarsa; bu sistemin devamından yanaysalar, Unutulmasın ki onlar da bu vebala ortaktırlar.
Mardin’deki eğitim sorunlarını çözmenin yolu kangrenleşen sorunlara siyaset üstü bir yaklaşımla üstüne giderek çözüm bulmaktır.

Bu göreve gelen herkesin bu konudaki tek ideolojisi çocuklarımızı geleceğe daha iyi hazırlama ve onlara daha iyi bir Mardin bırakmak olmalıdır. Bu sebeple herkes taşın altına elini koymalı ve sorumluluk almalıdır.
Wesselam. 

 

 

 

Nezir Güneş

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Kurucu Başkanı Mardin Life Dergisi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şırnak AA-TRT Muhabiri 2000-2002 Şırnak İHA Muhabiri 2002-2004 Mardin İHA Temsilcisi 2004-2

YORUMLAR

 • Yiyin birbirinizi yiyin...
  Bu sofracık efendiler, - ki iltikaama muntazır Huzûrunuzda titriyor - şu milletin hayatıdır; Şu milletin ki muztarip, şu milletin ki muhtazır! Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır... Yiyin efendiler yiyin, bu hân-ı iştihâ sizin,Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

  Kimin destegini aldin nezir gunes bu kadar seyi nerden biliyorsun kimin kaleminden cikti bu sozler
  Egitim konusunda ki sorunlar yillardir boyle zaten ne diye daha yeni baslamis birine camur atmayi cok seviyorsunuz ve ayriyeten o trafo cok oncesinden kaldirilmisti diger sorunlar gibi sen rahat ol baska seylerle ugras

  Bu Yazı , İl Müdürünün Eğitim deki başarısını manipüle ederek bilinçli ve kasıtlı bir şekilde Mardinin başına bela olan Sarı Eğitim çetesi tarafından hazırlanarak yazara servis edilmiş.

  Başarısızlığın faturasını son yedi yıla mal etmeniz çok garibime gitti. Mevcut Milli Eğitim Müdür yardımcıları yaklaşık 7 yıldır görev yapmıyor mu?

  Bakanlar başka alanlarda atanıyor. Acaba bütün eğitim yöneticileri de başka alanlarda atanırsa bu sorunlar çözülmez mi

  Mardin'in eğitim kalitesi son 10 ilin arasına gerilerken de aynı hassasiyeti gösterip neden eleştirmediniz?

  e. değer den ödünç aldığı akılla yazılmış değersiz bir yazı

  Eğitim işi uzun soluklu bir iş ve bu altı ayda sekiz ayda yapılacak bir iş değil. Mardin eğitim çalıştayı yapılırken hangi paydaşlar elini taşın altına koydu. Mehmet müdür göreve ilk başladığı günden beri gecesini gündüzüne katıp en ücra köyden en kalabalık okula dokunmaya çalışmıştır. Ve mutevaziliği ile herkese örnek olmuştur. Bir köy öğretmeni müdürün karainsina çıkıp bağıra bağıra hesap soruyorsa ve sonuna kadar bu öğretmeni dinleyip derdine çare bulmaya çalışıyorsa. Bence çarpık zihniyeti sorgulayın

  7 yıldır sendikanın el üstünde tuttuğu mahmut ve ata ayaz şimdi il müdürün bir numaralı adamı durumunda...

  Önce yazmayı öğren. Türkçe de W diye bir harf yoktur. Kimlerin tetikçiliğini yapıyorsun ? İl müdürü Türk Eğitim Sen sendikasına bağlı olduğu için bu operasyonda siz de yer aldınız. Yalnız bu yazınız büyük sorumluluk getirir. Ağızdan çıkanı duyacak insan

  20 yıllık başarısızlığı yeni il müdürüne bağlamanız çok ayıp.

  Güzel bir yazı tebrik ediyorum.Eğitimdeki başarısızlık sadece milli eğitim müdürlüğünün değil üniversitenin başarısızlığı da buna dahildir.Bana bir tane ülkede ses getirmiş akademik başarı gösterin.Üniversite fiziki anlamda gelişme gösterdi eskiden çöl gibiydi yeşillik namına hiç bir şey yoktu ama şimdi göze hitap ediyor.Mardinlife önceki rektör zamanında boş kalan kontenjanları yazardı şimdi o bilgileri vermiyor.Tıp fakültesi kuruluyor ama eğitim hukuk ziraat gibi fakülteler kurulmuyorsa bu da akademik başarısızlıktır bana göre.

  Sanıyorum il milli eğitim müdürü 8 ay gibi bir süredir Mardin'de. Bu kadar kısa süre içinde yapılan bu değerlendirmenin amacı nedir ? Mardin life manipülasyon aracı olarak mı kullanılıyor acaba ? Eğitim konusunu bilen biri, bu kadar kısa bir sürede bunca olumsuz eleştiriye maruz bırakılamaz.

  TÜM YAPIM VE ONARIM İŞELERİ YİKOBA DEVREDİLMİŞ. YİKOBA DEVRİNİ SAĞLAYANLARIN VE YİKOBUN BECERİKSİZLİĞİ ÖN PLANDADIR...

Yorum Ekle