Elektrik kesintileri Meclis Genel Kurulu gündemine taşındı

Elektrik kesintileri Meclis Genel Kurulu gündemine taşındı
05 Mart 2020 Perşembe Saat 15:27 0

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Mardin’in ilçelerinde ve köylerinde yaşanan elektrik kesintilerini TBMM Genel Kuruluna taşıdı.

Mardin’in Derik ve Kızıltepe’nin ilçelerindeki bazı köylerde günlerdir elektrik kesintileri yaşanıyor. Tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçların okunmadan faturalandırılması nedeniye mahalleliyle elektrik şirketi arasında gerginlik yaşanıyor. Kesik olan elektrikler 200’den fazla mahalleyi ve binlerce kişiyi mağdur etmiş durumda.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, konuya ilişkin dün TBMM Genel Kurulunda konuştu.

Çelik, “Son bir hukuksuzluk örneği yine Mardin'den. Mardin'in Derik ve Kızıltepe ilçelerine bağlı mahallelerinin bazılarına on, bazılarında ise yirmi gündür elektrik verilemiyor, elektrikler kesik. Tarımsal sulama kuyularında bulunan sayaçların okunmadan faturalandırılmasından kaynaklanan gerginliğin ardından başlayan kesintiler 200'den fazla mahalle, 1.500'e yakın çiftçi ve toplamda 75 bin kişiyi etkileyen bir duruma dönüştü.”

“Hiçbir sebep insanların en doğal ihtiyaçlarını karşılamalarını engellenmemelidir. Eğer DEDAŞ'ın çiftçilerle bir sıkıntısı, bir sorunu varsa bunu çözme yoluna gitmelidir. Dicle Elektrik A.Ş. (DEDAŞ) bu durumu bahane ederek binlerce insanın elektriğini kesip, suya ulaşmasını engelleyemez. Ama özelleştirilen elektrik dağıtım şirketi, düzene ayak uydurarak köylülerin elektriklerini kesmiş, elektrikler kesik olduğu için de köylülerin suya ulaşım imkânı da ortadan kaldırılmıştır. Hiçbir konuda hukuk ve kural tanınmıyor. Tarih bu çerçevede aslında hepimizi yargılayacak ve bundan da sorumlu olan hesabını verecektir.”

Çelik, günlerdir köylerde yaşayan insanların elektriksiz kaldığına dikkat çekerek kesintilerin son bulmasını istedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Suriyeli anne yaşadığı “dramı'' anlattı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Mardin’e gelen H [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de yolsuzluk iddialarına tutuklama

Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın Büyükşehir Belediye [...]

1 gün önce...

Hamit Kılıçarsalan Vefat Etti

Mardin'in tanınmış simalarından Kızıltepe'de yerle [...]

1 gün önce...

Tır, Otobüs Durağına Daldı

Mardin Kızıltepe Karayolu'nda seyir halindeki Tır' [...]

1 gün önce...

Hamit Kılıçaslan kimdir?

1948 yılında Kızıltepe’nin Smailaxa köyünde dünyay [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar