Elektrik kesintilerine bir tepki de avukatlardan

Elektrik kesintilerine bir tepki de avukatlardan
21 Mayıs 2020 Perşembe Saat 16:32 1

Mardinli çiftçilerin elektrik borcunu gerekçe yaparak onlarca köyün elektriklerinin kesilmesine ilişkin Mardinli avukatlar da yazılı bir açıklama yaptı.

Mardin Barosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mardin ilimiz bereketli topraklarıyla tüm ülkemizin hububat karşılayan eşsiz bir tarım bölgesidir. Mardinli Çiftçi kardeşlerimizin alın terleri ile sulanan bu topraklarda yetişen tüm ürünler ülkenin dört bir yanına can olmakta aş olmaktadır. Covid-19 pandemi nedeni ile dünyanın her yerinde üretimin durması veya aksaması riski oluştuğu bu dönemde çiftçilerimizin desteklenmesi elzemdir.

Tüm bu risklerin ve üretim sorumluğunun farkında olan Mardinli çiftçilerimiz canla başla bu zor ve pandemi şartlarında üretim yapmaya çalışmaktadırlar.

Buna karşın baromuza yapılan müracaatlardan ve bunun üzerine baromuzun yaptığı araştırmalar sonucu, İlimiz Kızıltepe ilçesi’ne bağlı Arıklı, Gökçe, Eskin, Bozhöyük, Başak, Çiçekli ve Derik ilçesi’ne bağlı, Kocatepe, Beşbudak, Soğukkuyu, Çadırlı, Alanlı, Kuyulu, Tepecik, Kovalı mahallerinde ve bunlara bağlı mezralarda DEDAŞ elektrik dağıtım şirketi 14 Mayıs tarihinden beri çiftçilerimizin ve köy yerleşim yerlerinin elektriğini kesmiş bulunmaktadır. Bu nedenle çiftçilerimiz olgunlaşma döneminde olan buğdayı sulayamadığından üretimde kalite ve verim ciddi manada düşmektedir. LifemardinBununla birlikte elektrik kesintisi nedeni ile binlerce insanın yaşadığı bu ve daha bir çok köyde yaşamsal öneme sahip içme suyu bulunamamaktadır. Bu durum insanların içme ve kullanma suyunu temin edememesi, hayvancılıkla uğraşanların hayvanlarına su verememesi ve pandemi ile mücadelede her firsatta en etkili yol olarak belirtilen hijyen ve temizlik konusunda çok ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Yine devletin bu zor günlerde çiftçilere bir soluk aldıracağı düşünülen destek primlerinin çiftçilerimize ulaşmadan DEDAŞ hesaplarına aktarılmış ve borçlara mahsup edilmiştir. Mardinli çiftçi kardeşlerimizin tarımsal ve yerleşim yerleri elektriği kesilerek, yurttaşlarımızı açlık, susuzluk ve salgınla mücadelede akamete uğratacak bu elektrik kesintisi uygulamasına derhal son vermesini talep ediyoruz. Bu elektrik kesintilerinin ülke ekonomisine, çiftçilerimize, çiftçiliğe, hayvancılığa ve insan sağlığına zarar verdiğini, bu uygulamanın sosyal hukuk devleti anlayışıyla açıkça

çeliştiğini ve hukuka açıkça aykırı olduğunu ifade etmek isteriz.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tarihi Ulucami'de cuma namazı hazırlığı

Korona virüs önlemleri nedeniyle ibadete kapatılan [...]

1 gün önce...

Kilise Caddesinde Yol Çalışması

Kızıltepe ilçesinde yapılan kazılar nedeniyle bozu [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de Cuma Namazı Kılınacak Cami ve Alanlar

Kızıltepe ilçesinde Coronavirus tedbirleri kapsamı [...]

1 gün önce...

Üst üste çıkan yangınlarda ekinler yandı

Nusaybin'e bağlı Girmeli Mahallesinde iki gün üst [...]

1 gün önce...

Sokağa çıkan çocuklar parklara koştu

Mardin'de korona virüs salgını dolayısıyla dışarı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN