Elektrik kesintilerine bir tepki de avukatlardan

Elektrik kesintilerine bir tepki de avukatlardan
21 Mayıs 2020 Perşembe Saat 16:32 1

Mardinli çiftçilerin elektrik borcunu gerekçe yaparak onlarca köyün elektriklerinin kesilmesine ilişkin Mardinli avukatlar da yazılı bir açıklama yaptı.

Mardin Barosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mardin ilimiz bereketli topraklarıyla tüm ülkemizin hububat karşılayan eşsiz bir tarım bölgesidir. Mardinli Çiftçi kardeşlerimizin alın terleri ile sulanan bu topraklarda yetişen tüm ürünler ülkenin dört bir yanına can olmakta aş olmaktadır. Covid-19 pandemi nedeni ile dünyanın her yerinde üretimin durması veya aksaması riski oluştuğu bu dönemde çiftçilerimizin desteklenmesi elzemdir.

Tüm bu risklerin ve üretim sorumluğunun farkında olan Mardinli çiftçilerimiz canla başla bu zor ve pandemi şartlarında üretim yapmaya çalışmaktadırlar.

Buna karşın baromuza yapılan müracaatlardan ve bunun üzerine baromuzun yaptığı araştırmalar sonucu, İlimiz Kızıltepe ilçesi’ne bağlı Arıklı, Gökçe, Eskin, Bozhöyük, Başak, Çiçekli ve Derik ilçesi’ne bağlı, Kocatepe, Beşbudak, Soğukkuyu, Çadırlı, Alanlı, Kuyulu, Tepecik, Kovalı mahallerinde ve bunlara bağlı mezralarda DEDAŞ elektrik dağıtım şirketi 14 Mayıs tarihinden beri çiftçilerimizin ve köy yerleşim yerlerinin elektriğini kesmiş bulunmaktadır. Bu nedenle çiftçilerimiz olgunlaşma döneminde olan buğdayı sulayamadığından üretimde kalite ve verim ciddi manada düşmektedir. LifemardinBununla birlikte elektrik kesintisi nedeni ile binlerce insanın yaşadığı bu ve daha bir çok köyde yaşamsal öneme sahip içme suyu bulunamamaktadır. Bu durum insanların içme ve kullanma suyunu temin edememesi, hayvancılıkla uğraşanların hayvanlarına su verememesi ve pandemi ile mücadelede her firsatta en etkili yol olarak belirtilen hijyen ve temizlik konusunda çok ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Yine devletin bu zor günlerde çiftçilere bir soluk aldıracağı düşünülen destek primlerinin çiftçilerimize ulaşmadan DEDAŞ hesaplarına aktarılmış ve borçlara mahsup edilmiştir. Mardinli çiftçi kardeşlerimizin tarımsal ve yerleşim yerleri elektriği kesilerek, yurttaşlarımızı açlık, susuzluk ve salgınla mücadelede akamete uğratacak bu elektrik kesintisi uygulamasına derhal son vermesini talep ediyoruz. Bu elektrik kesintilerinin ülke ekonomisine, çiftçilerimize, çiftçiliğe, hayvancılığa ve insan sağlığına zarar verdiğini, bu uygulamanın sosyal hukuk devleti anlayışıyla açıkça

çeliştiğini ve hukuka açıkça aykırı olduğunu ifade etmek isteriz.”YORUMLAR :::

  1. çiftçi
    22 Mayıs 2020 Cuma Saat 16:45 CEVAPLA
    hukukda neyin nesi kim takar hukuku bunların kürkü kalın birader.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Diyarbakır'da AK Parti'li bütün ilçe başkanlarının istifası alındı

AK Parti’de yaklaşan kongre sürecinden dolayı isti [...]

1 gün önce...

Dilipak’ı Mahkemeye veren Kadınlara tepki

Din-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Bilal Aydın, gazet [...]

1 gün önce...

...Ve Mardinspor resmen kırmızı-lacivert!

Mardinspor orjinal renkleri olan kırmızı ve lacive [...]

1 gün önce...

Hastalar artık gökyüzünü izleyerek tedavi olacaklar

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Mü [...]

23 saat önce...

Vali Demirtaş, Amine'nin talebini yerine getirdi

Mardin'de yetiştirme yurdunda kalan 18 yaşındaki g [...]

23 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN