Emniyetten ŞOK iddia: Seçim otobüsünden inip bankaya molotof attılar

Emniyetten ŞOK iddia: Seçim otobüsünden inip bankaya molotof attılar
03 Mayıs 2011 Salı Saat 18:46 2

Molotof kokteyliler ile banka şubelerine böyle saldırdılar

Kızıltepe İlçesi'nde bir hafta önce yapılan gösterilerde bir banka şubesinin molotof kokteyli ile yakılması güvenlik kameraları tarafından tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada kamera kayıtlarında banka şubesine molotof kokteyli atanların BDP'nin seçim otobüsünden inerek olayı gerçekleştirdiklerini iddia etti.

Kızıltepe İlçesi'nde 19 Nisan günü düzenlenen yasadı dışı gösterilerde banka şubesine molotof atılması ve Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde PKK'lının cenazesinin ardından banka şubesinin yağmalanması saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı.

Kızıltepe'de bir banka şubesine örgüt yandaşları tarafından molotoflu saldırı yapıldı. Kamera kayıtlarında yapılan inceleme neticesinde, şehir merkezinde BDP kortejinin söz konusu banka şubesinin önünden geçiş yaptığı sırada, grup içerisinde yüzleri maskele kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildiği belirlendi. Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki PKK'lı cenazesinin kaldırılması sonrasında, cenazeye katılan grup Mardin'de iş yerleri ve bir banka şubesine yönelik yağmalama, taşlı ve molotoflu saldırı eylemleri gerçekleştirdi.

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ndeki olayda ise banka şubesini yağmalayan grup, bankada soygun yaptı ve kasaları boşalttıktan sonra ayrıldı. Bankanın yağmalanması neticesinde, banka şubesi tamamen harap olurken, büyük maddi hasar meydana geldi.

Her iki olayın ardından güvenlik güçleri kamera kayıtlarından yola çıkarak saldırganların yakalanması için operasyon başlattı.

 

16 KİŞİ YAKALANDI

Mardin Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili yaptığı açıklamada, PKK'nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) tarafından verilen talimatlar doğrultusunda alt yapılanması olan Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) içerisinde faaliyet gösterdikleri belirtildi.

Açıklamada, "Terör örgütünün talimatları doğrultusunda ilimiz genelinde gerçekleştirilen bombalama, molotof kokteyli atma, taşlı ve havai fişekli saldırı tarzı korsan gösteri eylemlerini organize ettikleri, belirtilen eylemlere aktif olarak katılan şahıslardan oldukları, DYG içerisinde faaliyet gösteren şahısları illegal eylemlere katılmaları için yönlendirdikleri, DYG İl Gençlik Yürütmesi içinde oldukları değerlendirilen ve müdürlüğümüzce teknik ve fiziki takibi yapılan şahısların faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve yakalanmasına yönelik olarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce 29.04.2011 günü saat 05.00 sıralarında ilimiz Merkez, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik İlçelerinde eş zamanlı pilanlı operasyon icra edildi. Operasyon neticesinde G.A, H.E, Ç.O, S.D, M.K, M.A, H.B, M.A, T.B, B.C, A.E, N.D, B.A ve P.İ isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmış, aynı soruşturma kapsamında S.E. Aydın ilinde, Ş.T. ise İstanbul ilinde yakalanarak müdürlüğümüze teslim edilmiştir"ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca yakalanan şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda, 1 adet kurusıkı tabanca, 1 adet Smok diye tabir edilen biber gazı pompası, taşlı/molotof kokteylli saldırı eylemlerinde kullanılan 7 adet sapan, bilyeler ve bol miktarda örgütsel doküman ele geçirildiği bildirildi. Gerçekleştirilen operasyonla Nusaybin ilçesinde gerçekleştirilen 21 faili meçhul olayın aydınlatıldığı belirtildi.

Yakalanan 16 kişiden 14'ü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, 2 kişi serbest bırakıldı.YORUMLAR :::

  1. Xoser
    04 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 19:05 CEVAPLA
    biliyorum kürtsünde ama .... belli vatanı kurtarmak sana mı düştü ?
  2. vedat
    04 Mayıs 2011 Çarşamba Saat 16:25 CEVAPLA
    ....bu vatan, millet düşmanlarını kurşuna dizmediğiniz müddetçe bu böyle gidecek. bre kafirler ne istiyorsunuz milletin malından canınıdan...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

6 saat önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

21 saat önce...

TOKİ'nin arsaları açık arttırma ile satışa çıkıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) onlarca nitelikte arsay [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

20 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN