"Emperyalistler, Mardin'in birlikte yaşama sırrını öğrenmeye çalışsın"

12 Nisan 2018 Perşembe Saat 14:51 2

Bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Mardin'e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Amerika ile Rusya arasında fiilen savaşma noktasına geleceğini iki yıl önce bir konuşmasında dile getirildiğini söyledi.

Mardin Havalimanında Mardin Valisi Mustafa Yaman, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ve prtokol üyeleri tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ilk olarak sit alanı ilan edilen tarihi Mardin bölgesinde bir cafede kahvaltı yaptı. Kahvaltıdan sonra Mardin Müzesinde yeni yapılan alanların açılışını yaptı. 

Burada yaptığı konuşmasında Bakan Kurtulmuş, "Bu Mardin Sokakları her yeri asırlar boyunca etnik anlamda da mezhebi anlamda da dini anlamda da dostluğun ahbaplığın, kardeşliğin, komşuluğun destanını yazmış bir kenttir. Bu bölge bir asır önce cetveller ile çizilmiş birbirinden ayrılmış. Bana söyler misiniz hepsi bir olan bu Mezopotamya ovasının Türkiye sınırında olan kısmı ile aşağıda olan kısmını birbirinden ayıran hangi gerçek neden vardır? Sadece emperyalistler savaşlarını kazandığı için haritaya cetveli pergeli koyarak çizdiler. Burası Türkiye, Burası Suriye, Burası Irak burası Ürdün diye sınırları çizdiler Aynel Arap karşısı yani Kobani karşı taraf Suruç, Mürşitpınar bir taraf Telabyat karşı taraf Akçakale manası da aynı. Teyze oğlunu orada bıraktılar, dayı oğlunu öteki tarafta bıraktılar. Yetmedi şimdi sınırlarını ayırdıkları insanların gönüllerini ve zihinlerini ayırmak istiyorlar. Bu oyunu bozacağız. Sevgili kardeşlerim oyunu nasıl bozacağımız bellidir. Bizim için insanların hiçbirisinin şu dine bağlı, bu etnik kökene bağlı, olmasının ait olmasının insana verdiği bir üstünlük yoktur.dedi.

Konuşmasında Amerika ve Rusya arasında tırmanan olaylara da değinen Kurtulmuş şunları söyledi:
"2016 yılının 12 Ekim'de bir konuşmamda diyorum ki vekalet savaşların bir limiti vardır. Yani vekaletler üzerinden yapılan savaşların da bir sonu vardır. Suriye halkının istediği bir barış düzenini bulamazsak çok yakın zamanda Amerika ile Rusya arasında fiilen savaşma noktasına gelir. 2016'nın Ekim ayında bunu net bir şekilde söylemiştim. Sonradan bu söylediklerimiz Avrupa'da özellikler de İngiltere'de bazı gazetelerin manşetlerine çekmişlerdi. Akıl mantık ortadadır. Halkları savaştırarak, halkları birbirine düşman ederek yapılan vekalet savaşları üzerinden sürdürülecek savaşın bu vekalet savaşlarının yürüten o perde arkasındaki piyonlara da sıçrayacağını şimdi görüyoruz. İki gündür birisi bir kuyuya bir taş attı. Bütün dünya o taşı çıkarmaya çalışıyor. Görüyorsunuz siz de atışmalarını. Vekalet savaşları kesmiyor artık. Bunun artık bir sonu geldi. Arkasından biliyorsunuz ticarer savaşları başladı. Önce Amerika Çin'e karşı gümrük duvarlarını yükseltti. Arkasından da Çin aynı şeyi yaptı. Dünya büyük bir kaosa, bir çatışmaya doğru sürükleniyor. Akıllı adamlar dünyayı parselleyip insanların canı pahasına kendinize mevziler kazanacağınıza gelin de şu Mardin'e bir bakın. Gelin de şu Mardin'i bir inceleyin. Bu Mardin'de toprak parçasında bu Mardin denilen vatan parçasını yerinde görün. Süryaniler, Keldaniler, Ezidiler, Kürtler, Türkler, Araplar, Türkmenler bütün bu farklılıklar nasıl bir arada yaşıyor. Bunun sırrını anlayıp bu sırrını öğrenmeye çalışın. Yapamazsanız çok açık söylüyorum emperyalist hırslarınız içerisinde boğulup gidersiniz"dedi.

Konuşmalardan sonra Bakan Kurtuluş ve beraberindekiler Mardin Müzesini ziyaret ettiler. Bakan Kurtulmuş daha sonra Mardin Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek partisinin il dayanışma toplantısına katılacak.

Mardin eşekleri de kontrollere takıldı
Bu arada geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ziyaret programı kapsamında yolun trafiğe kapanması üzerine renkli görüntüler de oluştu. Sokakların dar olduğu Mardin'de vatandaşların nakliye ve ulaşımda taksi yerine kullandıkları eşeklerin de trafik polisleri tarafından geri çevrilmesi dikkat çekti.


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    14 Nisan 2018 Cumartesi Saat 08:49 CEVAPLA
    Bakan böyle konuşuyor ama Haçlı emperyalistler Miraç gecesi Suriye'ye saldırdı. BOP'çu AKP hükumeti saldırıyı destekliyor.
  2. serdar
    12 Nisan 2018 Perşembe Saat 15:32 CEVAPLA
    çok doğru söylediniz.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar Sum [...]

16 saat önce...

Olacağı Buydu Sumak alabilmek için birbirleri ile yarıştılar

Sumağın korona virüse karşı iyi geldiği iddiaların [...]

1 gün önce...

Korona ihlallerine polis anında müdahale ediyor

Polis ve zabıta ekipleri, şehir merkezinde gezerek [...]

1 gün önce...

Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna yanıt: OHAL'e gerek yok demem

Son dakika: İçişler Bakanı Süleyman Soylu, "Sokağa [...]

1 gün önce...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turan'ın yerine Adil [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN