En güzel mezuniyet sınavı ile görsel şölen sundular

En güzel mezuniyet sınavı ile görsel şölen sundular
06 Şubat 2020 Perşembe Saat 15:43 0

Mardin Halk Eğitim Merkezince düzenlenen aşçılık kursu sonunda kursiyerler iki aylık eğitimden sonra maharetlerini sergiledi. Mezuniyet sınavında Master Chef programını arattırmayacak görüntüler oluştu.

Halk Eğitim Merkezi mutfağında düzenlenen teorik ve pratik eğitimin ardından kursiyerler son gün Mardin ve bölge yörelere ait yöresel yemekler yaparak maharetlerini sergilerdiler.

Kursiyerler, kaburga dolması, sembusek, içli köfte, çiğ köfte, zingil tatlısı gibi yöresel yemekler yaptı. Yemeklerin tadına bakan idareciler, Master Chef yarışmasını formatında olduğu gibi öğrencilere 10 üzerinden puan verdi.

Mardin Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ufuk Çete, yaptığı açıklamada, ev yemekleri hazırlama kursu projesi kapsamında hem Mardin yöresinin, hem de dünya mutfağına ait yemeklerin yapımı öğretildiğini belirtti.

Bugün kursun son ve sınav günü olduğunu söyleyen Çete, şöyle dedi;

"Hocalarımızın 2 aylık yapmış olduğu çalışmanın ürününü görüyorsunuz. 2 ay boyunca hem Türk, hem dünya mutfağı, hem de mahali yemekleri hazırlama konunda kursiyerlerimize yardımcı oldular. Genelde kursumuza gelen kursiyerlerimiz, turizm sektöründe çalışan bireyler, çalışma alanlarını biraz daha genişletip, ürün çeşitlerini artırmak için kurslarımıza rağbet gösteriyorlar. Şuan mevcut kursumuzda 22 kursiyerimiz vardı. Bugün itibariyle turizm sektöründe çalışacak 22 tane deneyimli aşçı yardımcısı, aşçı yetiştirmiş olduk. Bu eğitimlerde öğrencilere ellerinden geldiğince destek veren tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Düzenlemiş olduğumuz Aşçı Yardımcılığı kursu ile amaç kursiyerlerin meslek edinmelerine yardımcı olmak, onlara istihdam sağlamak, gençlerimizin geleceğe yönelik olarak üretim ekonomisine, aile bütçesine katkı sunabilecekleri, bir iş ve meslek sahibi olabilecekleri, kendine olan özgüvenlerini artırarak, geleceğe güvenle bakabilmelerini ve her anlamda yaşam kalitelerinin yükselmesine katkı sunacaktır. Bu kurs halkla emniyetin iç içe olması ve her konuda onlarla birlikte olmamızın bir kanıtıdır. Bundan böyle de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz”dedi.

Aşçılık Kursu Usta Öğreticisi Deniz Elbir de, bugün Mardin mutfağına ait kaburga dolması, örok, içli köfte, haşlanmış içli köfte, Artuklu mezesi gibi yöresel ürünlerde ağırlıklı olarak çalıştıklarını ifade etti.

Lezzetli yemeğin püf noktası el lezzeti olduğunu söyleyen Albir, her insanın el lezzetinin farklı olduğunu kaydederek, şöyle dedi;

"Kendi aramızda biz hep aşçılık bir aşktır diyoruz. Yemek yapmak bir aşktır, bir zevktir. Onu kursiyerler aşılayabildiysem ne mutlu bana. Kursiyerler hem türk hem de dünya mutfağını çalıştılar. Restoranlarda kafelerde yapılacak veya yapacakları tüm menüleri hem tatlı hem de yiyecek olarak çalıştılar."

Kursiyerlerden Filiz Yılmaz ise, 51 yaşında kuran kursunda açılık yaptığını belirterek şöyle dedi;

"Hiçbir zaman biliyorum demedim, çünkü mutlaka her insanın bir eksiği vardır. Yemeklerdeki en güzel lezzet, sevgiyle aşkla yapılan yemeklerdir. Ben daha önce sofra düzeni bilmezdim, biliyorum demiyecem, çünkü bilmiyordum burada daha güzel şekilde sofra dizmeyi öğrendim. Buraya geldikçe bir yenilik daha öğrendim. Bunun içinde rabbime şükrediyorum. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

MARSU'dan sürpriz su tarifesi açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İd [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

23 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

23 saat önce...

Deva Partisinin İl Başkanı mazbatasını aldı

DEVA Partisi Mardin Kurucu İl Başkanlığın atanan a [...]

17 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN