Engin'den Çölyak Hastalarına Özel Tarifler

Engin'den Çölyak Hastalarına Özel Tarifler
29 Nisan 2019 Pazartesi Saat 16:31 0

Uzun zamandır Türkiye’de ciddi anlamda çölyak ve Gluten üzerine araştırmalar yapan ve çölyaklıların en yakın dostu haline gelen şef Süleyman Engin, Mardin’de Eczacılar Odasın tarafından teorik ve uygulamalı eğitim ve tariflerin verildiği seminerlerde sunumlar yaptı.

Glütensiz tarifleri ile tanınan ve her fırsatta essiz tarifleri ile çölyaklıları aydınlatan şef Süleyman Engin, Mardin Eczacılar Odası tarafından düzenlen Mardin Glütensiz Mutfak Günleri seminerine katıldı.

Teorik bilgilerin Eczacılar Odası Konferans Salonunda uygulamalı eğitimlerin ise Turizm Fakültesi Mutfağında yapıldığı seminerlere çok sayıda glutensiz beslenmeye ilgi gösteren şef ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğe katılan Glutensiz Şef Süleyman Engin çok özel tariflerini paylaştı ve soruları cevaplandırdı. Bir gün boyunca süren ve çok verimli geçen toplantı glutensiz kokteyl ile sonlandı.

Glutensiz ürünlerin yapımına büyük özen gösterilmesi gerektiğini dikkat çeken Engin, gluten proteinin bulaşma riski çok yüksek olduğunu belirterek Süleyman Engin, “Gluten uçucu ve bulaşma olasılığı en güçlü protein maddesidir. İçerisinde gluten ihtiva etmeyen bir ürün imalatında kullanılan malzemelerin makinelerin öncesinde gluten ihtiva eden bir ürün için kullanılması ile 10’da 4 oranında bulaşma yaşanır. Sonuçta bu ürün glutenli değerlendirilir. Glutenli yemek pişirilen fırına, glutensiz yemek konduğunda da bulaşma olur. Bu da çölyak hastasına zarar verir”dedi.

Glutensiz beslenme ile ilgili bilgiye ulaşmanın zor olduğu dönemlerden bilgi kirliliğinin müthiş derecede çoğaldığı bir dönemde olduklarını anlatan Engin şunları söyledi:

“Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de glutensiz beslenme konusunda büyük bir farkındalık yaratıldı. Ne yazık ki farkındalık arttıkça ortaya atılan bilgilerin doğruluğundan tam manasıyla emin olmadan bilgiyi kullanan çölyaklı sayısı çok fazla. Bu hususta glutensiz beslenme ile ilgili çölyaklıların algısında var olan bilgiler de tehlike altına giriyor. Başta çölyaklılar olmak üzere glutensiz beslenen herkes, teyit edilmemiş bilgi yüzünden hatalı kararlar vererek kendi yaşam kalitelerini tehlikeye atıyorlar. Tavsiyem; süzgeçten geçirilmemiş bilgiyi insan kendine kılavuz etmemeli. Farkındalık arttıkça bilgi kirliliği de alıp başını gidiyor. Son zamanlarda ekşi mayanın glutensiz ekmeğe ne şekilde tesir ettiği konusunda, çölyaklı ekşi mayadan yapılmış herhangi bir ekmeği yiyebilir, ekşi maya gluteni sıfırlıyormuş" gibi pek çok kurgusal ve spekülatif söylem aldı başını gitti. Doğru diye bilinen yanlış bilgiler bir çölyaklı için sıkıntı veren vahim sonuçlar doğurabilir.”

Yıllardır otellerde, üniversitelerde, derslerde ekmek pişiren bir mutfak şefi ya da bu işin mektebini okumuş bir gıda teknikeri olarak ekşi mayanın ekmeğe ne şekilde tesir ettiği ile ilgili bilgiler paylaşan Engin şunları aktardı:

“Ekşi maya, hamurda var olan glüteni sıfırlamaz. Ekşi mayanın muhteviyatında fermantasyon için uygun olan bakterilerle birlikte çeşitli mantarlar bulunmaktadır. Modern fırınlarda kullanılan suni mayaların içerisinde ise çok güçlü mantarlar bulunmaktadır. Bu mantarlar aynı zamanda ekmeğin pişirim sürecine de katkı sağlamaktadır. Ekşi mayayı suni mayadan ayıran özellik, ekşi mayanın aynı zamanda faydalı bakterilere de sahip olmasıdır. Bu bakteriler mayalama esnasında parçalayıcı bir güç olarak protein yıkımına neden olabilir ancak bu gluten proteininin sıfırlandığı anlamına gelmez. Ekşi mayalı ekmekler, yoğunluk itibariyle daha doyurucu ve lezzetli olabilirler ancak mayanın yapısından ötürü bu tip ekmekler tamamıyla glütensizdir diyemeyiz. Ekmeği tamamıyla glütensizleştirmeyen ekşi maya, ekmekte ki karbonhidratları ayrıştırarak daha hazmedilebilir basit şekerlere, proteini ise aminoasitlere dönüştürmektedir.”

ÇÖLYAK  HASTALIĞI  NEDİR ?


Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir.

Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.Önemli Bilgiler

Gluten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glutensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir.  Glutenli gıdaların glutensiz gıdalara temas etmemesi için bu maddeleri hemen ayırın.

Yemek hazırlığı sırasında glutenli gıdalara değmiş, bulaşmış çatal kaşık süzgeç tabak v.s gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır.

İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Yani bu miktar bile zararlıdır.BELİRTİLER

Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.

 

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik

-Yaşa göre kilo azlığı

-Kas zayıflığı

-Kansızlık

-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması

-Kusma

-Bezginlik

-İştahsızlık     

-Büyüme geriliği        

-Ağız içinde oluşan aftlar

-İştahsızlık, gaz şikayetleri

-Eklem ve kemik ağrıları

-Sinirlilik

-Ciltte kaşıntılı döküntüler

 

TANI  YÖNTEMİ

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla belirtiler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoproz, kansızlık, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi gibi.

Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.

 Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati v.b yöntemlerle teşhis edilemez.

 

 

TEDAVİ ŞEKLİ

Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağısaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.

 

Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süesince Çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa b ir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı, ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.

Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.

 Diyetin uygulanmasında yapılan ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla, glutensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Türkiye'nin gündemindeki taksici Nusaybinli çıktı

İstanbul'da taksisinde unutulan 300 bin Euro'yo sa [...]

1 gün önce...

Tarihi cadde, sokak ve meydanlar sessizliğe büründü

Mardin'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücade [...]

1 gün önce...

STK Hareketi Mardin İl başkanlından İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Sivil Toplum Hareketi (STK) Mardin İl başkanı Serd [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Nusaybin Baraj Yolunun asfaltlanacağı müjdesini verdi

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş, Çevreyolu İçin Sahada İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Kızıltepe ilçesinde [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar