Entelektüeller,Hep Muhalif mi Olur?

31 Ocak 2017 Salı Saat 15:58

       Muhaliflik, kulağı tırmalayan ve insanların bir nebze olsa da hafiften acaba diye sorup sorguladığı, korku ve endişe saldığı, kavramsal sezgilerin insan psikolojisinde görünür hale geldiği sosyolojik bir terimdir.

Şu aralar hepten entelektüelliğin kaybolduğu, entellerin söz söyleme güçlerinin olmadığı/hepten muhalifliğe sırtlarını döndüklerini ve insanların bu ezoterik kavramdan uzaklaştığı savı hayli dillendirilmektedir.

Entellektüelsen, muhalifsin/Muhalif değilsen entel de olamazsın gibi pragmatik bir çıkmazın pençesinde can çekişmenin anlamı olmadığını söylemek lazım gelir. Merdivenlerden sallana sallana indirilen ve intihar süsü verilerek kurgulanmış paketler gibi sağa sola saldırarak entelliğe dâhil olunmuyor.

Evet, hepimiz biliyoruz ki entelektüellik, bize Fransızcadan gelen ve ilk başlarda “Münevver” olarak bildiğimiz ve daha sonra da modern Türkiyeliğe adım attıktan sonra aynı terimi “Aydın” olarak devşirilmiş bir tanımla karşı karşıyayız.

Münevverlikten, muhalifliği çıkarabilir miyiz bilmiyorum, lakin duruş ve kullanışı ile her münevverin muhalif olacağı bir kanı ve kurala sahip olmadığımızı ifade edeyim.

Neymiş efendim entelektüeller her daim hüküm süren iktidarları eleştirip tenkit etmelidir, her platformda sürekli karşı duruş sergilemelidir. Aksi takdirde entelektüelliğin bakış zeminine ihanet edileceği ve doğru istikamette hareket edecek kabiliyette sahip olamayacağını, hatta yataklık, yaltaklık ve yağcılık üzerine bina edilmiş 3Y formüllerin tüm korelasyonlarını karşılayacak bir aşikârlıkla direkt bağlantılı olacağı ifade edilmektedir.

Kendisini Muhafazakâr değil Devrimci; anti firavunist ve antikapitalist olarak tanımlayan Nuri Pakdil; İktidarlar, meşru bir yol ile gelmiş ve meşru yoldaysa her hareketinin, her uygulama ve yol haritasını eleştirilmesi gereken bir tavır ile donatılmamak gerektiğini söyler.

Entelektüellerin iktidara her şart altında muhalif olması yanlış bir şeydir. Eğer iktidar meşru bir yoldaysa, entelektüellerin de; iktidarın bu meşru yolunda ona yardımcı olmaları gerekir. Tabii buda tamamen kişisel bir seçimdir. Entelektüellik illa apolitik olmak demek değildir. Zira Gerçeğin tüm argümanlarını ortaya koyarak şunu söylemek isterim ki kişisel olarak sapına kadar politik bir insanım. Politik olmak ve politik tavır sergilemenin samimiyeti; tüm fikirlere uygulanan jekobenistliğe karşı anti jakobenist olmaktır.

Velhasıl entellektüellikte as olan klas olmaktır. Klas duruşu her zaman korumak ve yaşatmayı devam haline getirmek gerekir. Mala mülke itibar etmeyen, vicdan ve ilke kuramları arasında mekik dokuyan, söyledikleri ile yaşadıkları arasında çelişkiye mahal vermeden, doğru bildiklerinin arkasında dik durmaktır.

Her neyse hem entelektüellim, hem de muhalif değilim diyen varsa tasalanmasın; ikisi de olur…

Herkesi selamlıyor,

Vesselam efendim diyorum…


YORUMLAR :::

 1. Evet kampanyası rektörleri ve entellektüellik
  05 Şubat 2017 Pazar Saat 13:39 CEVAPLA
  Esas soru entellektüel kime denir. Rektörlerden aydın olmaları beklenir ama entellektüel olmaları beklenir mi? Örneğin referanduma videolu evet kampanyası başlatan rektörler kendilerine yöneltilen eleştirilere aydın ve entellektüel olmanın sorumluluğuyla hareket ettiklerini söyleyerek de savunmaya geçtiler. Üniversitelerindeki akademisyenlerin yasal düzlemde düşünce ve fikir özgürlüğüne saygı duymayan bazı rektörler bu haklarını kullandıklarını söyleyip yazdı. Ardından dün sürpriz bir şekilde Başbakan konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

  http://m.aydinpost.com/basbakan-binali-yildirimdan-rektorlerin-evetli-videosuna-sert-elestiri-263301h.htm

  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça da akademiye siyaseti kendi menfaatleri için karıştıran diğer rektörler de EVET kampanyası videoları için Başbakan tarafından çok haklı olarak sert bir eleştiriye uğramış oldu. Başbakan show yapan rektörlere işgüzarlık yapıyorlar demiş.

  İşgüzar ne demektir?

  TÜRK DİL KURUMU (TDK) SÖZLÜĞÜ'NDE İŞGÜZARIN ANLAMI:
  yeri ve hiç gereği yokken, kendini göstermek, birine yaranmak için işe karışan (kimse).
 2. Ğursi
  04 Şubat 2017 Cumartesi Saat 17:03 CEVAPLA
  Bunu daha iyi anlamak için karşılıklı olarak şöyle de sorulabilir: Mankurtlar, hep "itaat et rahat et"çi mi olur?
 3. Entelektüel dimağlar
  02 Şubat 2017 Perşembe Saat 16:29 CEVAPLA
  Esasen muhalif değildir entelektüel dimağlar, bunu farklı algı logaritmasına bağlamalarından muhalif olanlara lanse edilmişlerdir.Bu yüzden muhalif olmak değildir, entelektüel hak için arayış içerisinde bulunmaktır. Sizce !!
 4. Fenasi BİLİRKENTOĞLU
  01 Şubat 2017 Çarşamba Saat 20:16 CEVAPLA
  Çok entel! bir yazı olmuş..
 5. Kadir Üründü
  01 Şubat 2017 Çarşamba Saat 16:33 CEVAPLA
  Tekin Xocam, bana göre enttellüktüeller muhalif değil, toplum entelekrtüellere muhaliftir. :-)

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Bir Avuçtuk Biz..! 15 Ocak 2020 Çarşamba Saat 16:22
2. Kafaya Göre Takılmak…! 16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 21:17
3. Zeki Müren de Bizi Görecek mi? 14 Nisan 2019 Pazar Saat 12:07
4. Şehirler ve Kentler -2- 13 Eylül 2018 Perşembe Saat 14:31
5. Şehirler ve Kentler -1- 18 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 11:19
6. Trafo Mahallesi/Mehellâ Trafo… 03 Temmuz 2018 Salı Saat 09:48
7. Lagaluga Etme Bana… 03 Mayıs 2018 Perşembe Saat 09:55
8. Futbol ha...! 12 Ocak 2018 Cuma Saat 20:45
9. "PELUL" 26 Ekim 2017 Perşembe Saat 11:08
10. Sivil Kuruluş ve Kirlenme 24 Ekim 2017 Salı Saat 15:31

YORUMLANANLAR :::

Gençleri rahatlatan karar Dargeçit'te tarihi bir karar!

​Dargeçit İlçesinde Müftülük öncülüğünde yapılan ç [...]

1 gün önce...

İran'dan gelen şoföre şüphe üzerine tetkik yapıldı

Kızıltepe'ye, İran'dan gelen ve yüksek ateş şikaye [...]

1 gün önce...

Husumet, barış sofrasında son buldu

Mardin'de, 2015 yılında, Kızılboğa ile Aslanhan ai [...]

1 gün önce...

HDP'de Mardin Milletvekili Mithat Sancar eş başkan seçildi

HDP 4. Olağan Büyük Kongresi'nde Eş başkan Sezai T [...]

1 gün önce...

23 Nisan İlkokulu'ndan 'Bir Çanta da Benden' Kampanyası

Kızıltepe'de ismiyle müsemma 23 Nisan İlkokulu Öğr [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN