'Erdoğan, Kürt Sorununun Çözümü İçin de Hedef Olmaktadır.'

'Erdoğan, Kürt Sorununun Çözümü İçin de Hedef Olmaktadır.'
29 Nisan 2017 Cumartesi Saat 14:14 1

Kırıkkale Üniversitesi’nce düzenlenen "Arap Baharı Sonrasında Ortadoğu'da Kalkınma, Barış ve İşbirliği" konulu ‘1. Uluslararası Ortadoğu Forum ve Çalıştayı’na konuşmacı olarak katılan AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Birim Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Deniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt kimliği önündeki engelleri cesurca kaldırdığı için hedef olduğunu söyledi..

Kırıkkale Üniversitesinde, "Arap Baharı Sonrasında Ortadoğu'da Kalkınma, Barış ve İşbirliği" konulu "1. Uluslararası Ortadoğu Forum ve Çalıştayı" düzenlendi. Düzenlenen programa sunum yapmak üzere davet edilen AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Birim Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Deniz, İnkar ve asimilasyon putu parıldayan kutlu bir baltayla parçalandığına işaret etti.

Mehmet Emin Deniz, Tarih boyunca haçlılara yedikleri en kuvvetli pençeyi Kürtlerin atalarından olan Eyyübilerin namlı Sultanı Selahaddin’i Eyyubi’nin indirdiğini hatırlattı.

Deniz, sunumunda şöyle konuştu: “Kürtlerin dünyasında büyük bir izzet makamına kavuşması sadece bu noktaya mebni bir mülahaza dairesine irca edilmese de bu nokta hayati ve tarihiydi. İnkar ve asimilasyon putu parıldayan kutlu bir baltayla parçalandı. Ortada bir fitne vardı; Kürt Sorunu! İki Müslüman kavmi birbirine boğazlatmaya teşne, suni ve dayatılmış. Jakoben Halk Fırkası’nın erken Cumhuriyet döneminde ülkeye hediye ettiği bir musibetti bu. Erdoğan döneminin büyük başarı hamleleri arasında bu mesele can alıcı bir noktayı ifade eder. Hak ve özgürlüklerin inkarı, kimliği ifade temelindeki baskıcı ve insanlık dışı uygulamalar son bulmuştur. Dış güçlerin mizansenini yazdığı, işbirlikçi baronların ranta çevirdiği istismar meydanı kapatılmıştır. Türkiye Müslümanları, Erdoğan liderliğinde ortak tarihin işaret ettiği şerefli ve asil mevkiye doğru tekrar yola çıkma seferberliği başlatmıştır. Neydi ve nerden gelip toplumsal huzurun orta yerine serseri bir mayın gibi yerleşivermişti, bu sorun? Bunu tartışmak için Kürtlerin nasıl İslami bir mirası devam ettirdiklerini ve sahip oldukları coğrafyanın parlak zenginliğinin hangi güçlerin tamah duygusunu köpürtmekte olduğunu iyi bilmek gerekir.” dedi

"HAÇLILARA EN BÜYÜK DARBEYİ ŞANLI KOMUTAN SELAHADDİN VURDU"
Kürtlerin İslam’a, İslam’ın kültür ve medeniyet dünyasına katkı ve hizmetlerini de düşünmek, fehmetmek zaruretinin olduğunu ifade eden Deniz, Bu durum, Haçlı ruhunun Kürdün ruh kökünden almak istediği tarihi intikamın arka planında yatan kin ve hıncın gerçekliğine taşıdığını kaydetti.

Yazıtlarda; Asurluların Kürtleri cesur ve pehlivan anlamına gelen ‘Kardu’ diye adlandırdıklarına işaret eden Mehmet Emin Deniz, “Asurlulardan 30-40 asır sonra Kürtleri tanıyan Müslüman düşünür rahmetli Prof. Dr. Fehmi Şinnavi, Kürtleri gelecekte Ümmetin mızrak ucu olarak görmek ve tarif etmekten kendini alamamıştır. Tarihin referanslar silsilesi baktığımızda Prof Dr. Şinnavi’yi elbette haklı çıkarmaya aday gelişmeler yaşandı. Bilinir ki; Kürtlerin atalarından olan Eyyübilerin namlı Sultanı Selahaddin, Haçlılara tüm tarihleri boyunca yedikleri en kuvvetli pençeyi indirebilmiş tarihi şahsiyetti. Selahaddin sadece bir savaş adamı olarak İslam düşmanlarını durdurmakla kalmış bir kişi değildir, bir yönüyle, Sahih İslam geleneğini ümmet coğrafyasında dumura uğratma çabasındaki ‘Fatimi-Şii’ yayılmasını akıllı bir politikayla izleyerek akamete uğratanların en başında gelir. Selahaddin, böylece sunni ulemanın yolunu açarak ve himaye ederek Haçlı tehlikesine denk bir başka tehlikeyi de bertaraf etmiştir. Milli Şair Mehmet Akif, Şanlı Sultan Selahaddin’e ‘Şarkın en büyük sultanı’ diye hitap ederken muhakkak bu noktanın ehemmiyet derecesini bilmenin şuuruyla konuşuyordu. Doğrusu; Eyyübilerden önce Kürt Mervaniler de bu vadide az katkı sahibi değillerdir. Mervaniler Silvan, Mardin Nusaybin ve Cizre gibi şehirlerde ilim merkezleri meydana getirdiler. Buradaki medreselerden Şafii Mezhebinin pirlerinden biri olan Kazaruni gibi büyük alimler yetişti. Cizre’de Selçuklu sultanların Bağdat’ta kurup geliştirdiği Nizamiye medreselerinin şubelerini bulurdunuz. Kürtler, Selçuklularla karşılaşıp aynı zamanda İslam’ın savlet ve vahdetine büyük katkı sunmakla da şerefyab olmuşlardır.”dedi.

Malazgirt zaferinde Kürt birliklerinin Müslüman Selçuklu Sultanı Alparslan’a verdikleri büyük desteği hatırlanmadan elde edilen zaferin izah edilemeyeceğini kaydeden Deniz, şöyle devam etti:

“Müslumanların Türklerin öncülüğünde Batıya doğru fetihleri Kürt insanının yardım ve dayanışması zikredilmeden izahı zaten eksik kalır. Öyle ki; Osmanlının kuruluşunda Müslüman Kürt alim ve komutanların taşıdığı harç gerçekten tarihi bir öneme haizdir. Alim ve mutasavvuf Taceddin-i Kürdi, Şeyh Edebali ile kol kolaydı, büyük bir stratejisit komutan Kürt Çandarli Kara Halil Osmanlı’da düzenli ordu kurulmasının baş aktörü oldu. Osmanlının Doğuya doğru genişlemesi ve Yavuz’un İslam birliğine giden yolda bulduğu en büyük yoldaş alim İdris-i Bitlisi idi. Kürtlerin Osmanlı ile ittifakı Çaldıran Zaferi ve Mısır’ın fethini müyesser kıldı. Kürtlerle Türklerin önemli iki Müslüman kavim olarak güç birliği sağlamaları Osmanlıyla başlamadı ama Osmanlıyla taçlandı ve adeta ortak bir Devlet meydana getirildi. Arapların da bu birliğe katılması Kürtlerin hareket tarzıyla kolaylaşmış oldu”

"KÜRTLER KOCBAŞI OLARAK KULLANILIYOR"
Literatürdeki “bin yıllık ortak tarih” söyleminin altını çizdiği böylesine kutlu yolculukların hikayelerinin toplamı olduğuna vurgu yapan Deniz, sunumunu kutlu yolculukta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstlenmiş olduğu göreve atıfta bulunarak başladı.

Deniz, sunumunu şöyle tamamladı: “Osmanlıyı tarih sahnesinden çıkarma teşebbüsleri en çok Kürtleri yaraladı. Kürtler, Osmanlı İslam Devletine yönelen teşebbüsleri son kaleye yeni bir Haçlı taarruzu diye gördüler. Bütün Osmanlı tarihi boyunca Kürtler bakımından etnik hiçbir itaatsizlik görülmezken, Osmanlı Devlet ve Hilafetinin hücuma uğraması Kürt ulemasını huzursuz etti ve harekete geçirdi. Sonra, Kürtlerin de devleti olan Osmanlıyı tarih sahnesinin dışına iten güçler, Kürtleri bölüp parçaladı. Ve bu siyasetle, bu malum güçler, İslam coğrafyasında tamamlanmamış emellerini tam tahakkuk ettirmek için Kürtleri koç başı olarak kullanma düzenbazlığıyla şurada burada lejyonerleşecek Kürt çocukları avcılığı yapmaktadırlar. Seküler, Kemalist projenin bir izdüşümü olarak PKK olayı burada karşımıza çıkıyor. Güney Kürdistan’da Melle Mustafa Barzani’nin Sosyalist bir Kürt oluşumu sağlanarak hançerlenmesi yine bu anlamdadır. Rojava’da PYD aynı projenin farklı biçiminden başka bir şey değildir.Kürt ve Kürdistan ile ilgileri; sadece Kürtlerin dini değerlerinden, ahlaki erdemlerinden, Kürtlerin asırlarca İslami ilkeler süzgecinden damıtarak hayat verdiği güzel gelenek ve ananelerinden koparılması ve soysuzlaştırması seviyesinde olan bu hareketlerin senaryodaki figüran rolü bugün her zamankinden daha açık ve aleni hale gelmiş bulunuyor. Kurulan oyunu bozan tarihi şahsiyet Recep Tayyip Erdoğan olmuştur. Erdoğan’ın bu denli saldıranlara muhatap olması bu bakımdan çok anlaşılmaz değildir. Dün Şerif Hüseyinleri angaje eden İngiliz siyasası, bugün Amerikan takviyesiyle buna benzer bir rolle Abdullah Öcalanları sahnede tutarak sonuç almaya çalışıyor. Tarihin tekrar bir talihsizlikle tekerrürüne hepimizin beraber hareket ederek geçit vermeyeceğimize inanıyorum”

Mehmet Emin Deniz, daha sonra kendisine yöneltilen soruları cevapladı.


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    30 Nisan 2017 Pazar Saat 08:56 CEVAPLA
    Allah, yalaka münafıkları bildiği gibi yapsın. Erdoğan bizleri düşünseydi ya da azıcık siyaset bilseydi bugün tüm Kürtler ve Araplar Amerika, Rusya ya da İran ile birlikte değil; Ortadoğuda Türkiye ile birlikte hareket ediyor olacaktı.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehirde bir görevden alma daha

Mardin Büyükşehir Belediyesinde görevden almalar d [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de bugün de üç kişi görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinde devam eden teftişl [...]

9 saat önce...

Müfettişlerden Üst Düzey Yöneticiler Hakkında Suç Duyurusu

Mardin Büyükşehir Belediyesini iki aydan beri A'da [...]

1 gün önce...

Mardinli asker ağır yaralandı

Hakkari’de görev yapan Mardinli hemşehrilerimiz u [...]

16 saat önce...

Dinçel'e ikinci dönem için de üst düzey görev verildi

AK Parti Grup Yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı'n [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN