Erin: Daha Fazla Sorumluluk Almalıyız

Erin: Daha Fazla Sorumluluk Almalıyız
29 Aralık 2011 Perşembe Saat 12:42 0

Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Erin, "Daha Fazla Sorumluluk Almalıyız" diyerek bölgedeki aktörlerin kalkınmadaki önemine vurgu yaptı.

Kalkınma Kurulu toplantısında konuşan Abdullah Erin, Ajansın bölgedeki yeri, yaptığı ve yapmakta olduğu faaliyetler, Ajansa yapılan eleştiri ve övgülere dair konulara değindi. Kalkınma için daha fazla zaman ayırmak gerektiğini vurgulayan Erin, tüm aktörlerin bu konuda sorumluluk hissetmesinin ve bunun bir parçası olması gerekliliğinin altını çizdi. Erin, "Kalkınma kavramı içinde hepimizin bir rolü var. Tüm paydaşların kalkınma ve gelişme davasında söyleyecek sözünün olması gerekir" dedi.

“Daha gelişmiş bir bölge için yapacağınız tüm faaliyetleri desteklemeye hazırız”
Bu kadar çok temsilciyi bir araya getiren Kalkınma Kurulu'nun önemli bir kurum olduğunu belirten Abdullah Erin, bu kurumdan daha fazla faydalanılmasına ihtiyaç olduğu, güçlü bir lobi ve baskı gurubu olarak aktif olmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Erin, "Kurul üyelerinin bir araya gelerek Bölge’nin sorunlarını çözmeye yönelik girişimleri finansal olarak da desteklemeye hazırız" dedi. Bölge’de iş birliği kültürünün oluşmasının önemli olduğunu belirten Erin, "Kalkınma ve gelişme sadece para değildir. Toplumun tüm kesimleri ile birlikte bir zihinsel dönüşümü yaşattığınız zaman sonuca ulaşırsınız" dedi.

“İlkelerimizden taviz vermedik”
"Başlangıçta belirtilen ilke, prensip, vizyon ve misyonlarda değişim olmadan yolumuza devam ediyoruz." diyen Erin, “Ajansın hiç bir Kurumun rakibi olmadığını vurgulayarak yapıcı eleştirilere daima açık olduklarını belirtti.

“İller bazında daha az destek alınması ilin potansiyelinden ve yapılan toplam başvurudan ayrı tutulamaz”
2010 Mali Destek Programlarında bölgeye genel bir yaklaşım sergilendiğini, aynı şartlarda değerlendirme ve desteklemelerin yapıldığını ancak buna daha az proje uygulanması sebebiyle Siirt ve Şırnak’tan eleştiriler alındığını belirten Erin, daha az destek alınmasının ilin potansiyelinden ve yapılan toplam başvurudan ayrı tutulamayacağını vurguladı. 2011 Mali Destek Programı’nda Kalkınma Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Siirt ve Şırnak illerine pozitif ayrımcılık olacak şekilde kota uygulamasına gidildiğini belirten Erin, çıkılan her iki mali destek programında da esas ilkelerinin şeffaflık olduğunu belirtti.

“Destek alamayan projelerin sahipleri ziyaret ediliyor”
Proje biriminin ajans merkezi dışında da daha etkin bir şekilde faaliyetlerini sürdüreceğini belirten Erin, destek almaya hak kazanmış projelerden önce yeterli bulunmayan projelerin sahiplerinin ziyaret edildiğini ve eksiklikler konusunda bilgilendirildiğini belirtti. Yatırım Destek Ofislerinin güçlendirilmesinin de önemine vurgu yapan Erin, Yatırım Destek Ofislerini faaliyete geçiren ilk ajans olduklarını belirtti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe'de yeni bir lezzet durağı açıldı

Kızıltepe'de 'Sürer Pide Lahmacun Salonu' düzenlen [...]

7 saat önce...

Taşlı sopalı kavgaya bıçak karıştı

Kızıltepe ilçesinde meydana gelen kavgada bir kişi [...]

1 gün önce...

Korona virüs Mardin'de emlak sektörünü de olumsuz etkiledi

Mardin'de emlak sektörü, yeni tip korona virüsten [...]

1 gün önce...

Maske değiştiren çocukların hastalık bulaştırma riski var

Koronavirüs salgınında okullarda yüz yüze eğitime [...]

6 saat önce...

Ermenistan yine Gence'yi vurdu!

Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın Gence ve Mingeçevi [...]

6 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN