Erişilebilir ve yaşanabilir bir HAYAT istiyoruz!

Erişilebilir ve yaşanabilir bir HAYAT istiyoruz!
02 Aralık 2019 Pazartesi Saat 21:49 2

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Anuk açıklamasında tekrar bir 3 Aralık Dünya engelliler Gününde olduklarını hatırlatarak, "Bugün kutlama günü değil farkındalık günüdür. Bugün illaki bir kutlama yapacaksak biz engelli bireylerin fedakar cefakar kendi hayatını engelli çocuklarına adayan annelerimizi kutlar ellerinden öper saygılar sunarız."dedi.

"Engel Olmayın! 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde talebimizi yeniliyoruz! Engelliler için erişilebilir ve yaşanabilir bir HAYAT istiyoruz! Engellilerin insan hakları için bugün ve her gün buradayız!"diyen Anuk açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Tüm dünyada 1992 yılından beri 3 Aralık tarihi Engelliler Günü olarak idrak ediliyor. Bu yıl teması “2030 Kalkınma Gündemine Doğru: Engellilerin Katılımını ve Liderliğini Teşvik Etmek” olarak belirlenen Dünya Engelliler Günü, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nde belirtildiği gibi kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir kalkınma için engellilerin güçlendirilmesine odaklanıyor. 2030 süreci “kimseyi arkada bırakmadan”, bir başka deyişle tüm hak öznelerinin içerildiği, katılımının sağlandığı ve kararlarda söz sahibi olduğu bir dünya için Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin hayata geçirilmesini öngörüyor. Engellilik tüm bu hedeflerin kesişim noktasında yer alan konulardan biri; tıpkı kadınlar, yaşlılar, çocuklar, yoksullar, mülteciler gibi.

Dünya Engelliler Günü; toplumun her alanında engellilerin insan haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Engellilerin insan hakları için bir gün değil her gün çalışan bizler, engelliler için eşit yurttaşlık temelinde, erişilebilir bir yaşam istiyoruz. 3 Aralık bu gün ve HER gün bizim mücadele günümüzdür...."YORUMLAR :::

  1. Kerem kerem
    04 Aralık 2019 Çarşamba Saat 09:39 CEVAPLA
    Mardin life yorumlarımı yayınlayın bazı yetkililer önlem alır belki.
  2. Devran bu devran
    03 Aralık 2019 Salı Saat 23:00 CEVAPLA
    Bir engelli olarak o koltukta oturup hava atmak yerine engellilerin mardin devlet hastanesi sağlık kurulunda gördüğü insanlık dışı muameleyi görüp onların sorunlarıyla ilgilensin daha iyi olur.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Yaman'dan Şehit yakınlarına bayram ziyareti

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mus [...]

1 gün önce...

Camilerde ibadete ilişkin genelge

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, salgının önünü [...]

1 gün önce...

Artukbey'den Bayram Mesajı

Mardin'den dünyaya açılan kahve markası olan Artuk [...]

1 gün önce...

Süleyman Bölünmez’den Bayram Mesajı

22. Dönem Mardin Milletvekili ve hayırsever işadam [...]

1 gün önce...

Asırlardır bayramı kına yakarak karşılıyorlar

DOĞU ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bazı kent [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN