Evde akrep beslemenin cezası 60 bin lira

Evde akrep beslemenin cezası 60 bin lira
01 Aralık 2019 Pazar Saat 18:58 0

Evinde 217 akrep ele geçirilen kişiye 60 bin lira ceza verildi.

Yaklaşık 20 gün önce Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Yenikent Mahallesi'nde Hekim Çaka'ya ait evin bodrum katında ele geçirilen 217 canlı akrep, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince doğaya salındı.

Hakkında işlem başlatılan Çaka'ya Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğünce "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek" suçundan 60 bin 163 lira ceza verildi.

Çaka, evinin bodrumunda akrep yetiştirme tesisi kurma girişiminde bulunduğunu ancak gelirinin yetersizliği nedeniyle oluşturamadığını savunarak, "50 bin liradan fazla harcadım ancak yetmedi. Bana 60 bin163 lira ceza verildi. Böyle bir ceza verildiğini bilmiyordum." dedi.

Çaka yaklaşık bir buçuk yıl önce akrep işini yapmaya karar verdiğini ve bununla ilgili araştırmalar yaptığını söyledi.

Bu akreplerin tıp sektöründe kullanıldığını düşünerek Sağlık Bakanlığı danışma hattını aradığını, buradan ilaç ve tıbbi cihaz kurumuna buradan da illerdeki çeşitli müdürlüklere yönlendirildiğini söyleyen Çaka, akrep üretim ve yetiştirme tesisi için il müdürlüklerini gittiğini söyledi.

Ancak kurumların da bilgi sahibi olmadıklarını, akrep yetiştiren uzmanlardan bilgi almaya başladığını kaydeden Çaka," Bazı uzman kişilerden bilgi sahibi olmaya çalıştım. Onlarla konuştum onlar da dedi ki işte bir sana resmi bir belgeni çıkartabiliriz. Kendi menfaatleri için bu akrepleri ticari yoldan bana getirdiler. Ben de gebe olarak bana getirilen akrepleri yetiştirdim. Yavrulatma yöntemiyle çoğalttım. İlk etapta 23 tane almıştım. En son aşamada 217 taneye kadar ulaştı."

Akreplerin beslenmesi tesis ve süreç çerisinde 50 bin liranın zerinde masraf yaptığını kaydeden Çaka, şöyle devam etti:

"En son yakalanmadan önce yönetmelikte tesisleşmeyle ilgili duyum aldım. Ben de zaman kaybetmeden resmi olarak başvurumu yapmak istedim. Daha önce de başvuru. Bana başvuru formlarını verdiler, bunları doldurma mı istediler. Belge için 7 bin 500 lira harç ödemem gerekti. O parayı da ödeyecek durumum olmadığı için, ‘biraz çalışayım olmazsa sağdan soldan bir yerlerden bu parayı halledeyim, o şekilde başlayayım’ dedim. Harran üniversitesini gittim. Onlardan da izin aldım 1 ay veya bir buçuk ay sonra '7 bin 500 lirayı getireceğim ve işlemlerini bitireceğim', dedim. o şekilde kaldı."

Çaka bir süre sonra mahallede komşuların evinde aranan bazı şahıslara yönelik arama yapıldığını, şahıslar bulunmayınca evin bodrumuna bakmak istediklerini belirterek, "Bizimkilerde bodrum katını açtılar. O şekilde tesadüfen bulundu." Dedi.

Daha sonra kendisine 60 bin 163 lira ceza kesildiğini ve akreplerin doğaya salındığını ifade eden Çaka, şöyle dedi:

"Akrepleri teslim aldıktan sonra doğal ortamına saldılar. doğaya bırakılan 217 tane akrebin bu Türkiye menfaat için vatan menfaati için üniversitelerde Ar-ge çalışmalarında da kullanılabilirdi. Daha sonra bir tan de olsa bin tanede olsa cezası 60 bin 163 liradır deyip ceza kesitiler. Bazı yerlerden borç alarak bu işi yapmıştık. Ben inşaatta çalışan bir işçiyim. Ben Kendi aileme zar zor bakıyorum. Kendi aileme ancak masraflarını öğrenci ihtiyaçlarını ancak zor bir şekilde karşılayabiliyorum. 50 bin liradan fazla masraf yaptım. Bunu üzerine 60 bin küsur lira idari para cezası geldi. Bu kadar yüksek bir cezanın geleceğini hiç tahmin etmiyordum. Bilmiyordum böyle bir ceza geleceğini. Eğer ben art niyetli olsaydım başlamadan önce de başvurunu yapmazdım. Başladıktan sonra da başvurum yapmazdım.

Devletimden bir seferliğine mahsus bu cezanın silinmesini talep ediyorum ve bu işle ilgili resmi kurum ve kuruluşlardan talebim bana bu tesisin resmi yollardan izin verilmesini maddi ve manevi yardımcı olmalarını talep ediyorum. Bu süreç içerisinde bir deneyimim var ben bu tesis hakkında sadece benim eksik olan maddi imkanlarım yok. Eksik olan resmi belgem yok. Resmi kurum ve kuruluşlardan Devleti'nden ben bunu talep ediyorum."

"Bunun cezası bir tane de olsa 10 bin tanede olsa cezası 60 bin 163 liradır"

Akrep besleyen veya bu konuda girişimci olmayı isteyenlere seslenen Çaka, " Şu an yönetmelik çıkmış. Bu işi çok iyi bir şekilde detaylıca araştırmalını istiyorum. Yoksa böyle bir idari cezayla karşılaştılar. Türkiye ‘de hobi olarak besleyenlere de seslenmek istiyorum. Bunun cezası bir tane de olsa 10 bin tanede olsa cezası 60 bin 163 liradır. Herkesin haberi olsun." İfadelerini kullandı.




YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bakan Soylu, gözaltına alınan TIR şoförüyle ilgili açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Evde Kal' çağrıla [...]

1 gün önce...

Sağlıkçı Gençler Evlerinde Yemek Yapıp Yaşlılara dağıtıyorlar

Mardinli gönüllü gençler hazırladıkları yemekleri, [...]

1 gün önce...

Virüs Türkiye'ye nasıl bu kadar hızlı yayıldı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koronavirüsün Türki [...]

1 gün önce...

Bakan Albayrak: 3 ay maaş desteği vereceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomik [...]

1 gün önce...

Mardinli Doktordan Korona’ya Özel Tedavi Yöntemi

Korona'ya karşı, Ozonterapi yöntemi sayesinde bağı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN