Evden geçen lağım suyuna mahalleli isyan etti

Evden geçen lağım suyuna mahalleli isyan etti
07 Aralık 2019 Cumartesi Saat 19:42 1

Mardin'in merkez Artuklu ilçesine bağlı Çabuk Mahallesi’nde 7 aydır hasar gören alt yapının tamir edilmemesi nedeniyle lağım suları evlerin arasından akıp gidiyor. Duruma isyan eden mahalle sakinleri, MARSU'dan kanalizasyon hatlarının yapılmasını istiyor.

Artukluklu ilçesine bağlı Çabuk mahallesi Çağatay sokakta yaklaşık 7 ay önce kanalizasyon boruları patladı. Boruların patlaması nedeniyle evlerin tüm lağımı Beşir Deniz Akan'ın evinin içerisinde açıktan akmaya başladı.

Mahalle sakinleri, hem MARSU'ya hem de mahalle muhtarına durumun acil olduğunu bildirdiklerini, gelip incelediklerini ancak şu ana kadar hiçbir çözüm üretmediklerini söylediler. MARSU'dan patlayan kanalizasyon borularını tamir etmelerini ve soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını isteyen mahalle sakinleri, sorunun çözümü için yetkililere defalarca başvurduklarını ifade ettiler.

39 numarada yaşayan Beşir Deniz Akan, evden geçen lağım sularından dolayı yaşadığı evi terketmek zorunda kaldı.

Mahalle sakinleri açıktan akan lağım nedeniyle kokudan evlerinde zor durduğunu dile getirerek, “Yazın devamlı evdeyiz, kokudan duramıyorduk. Kış oldu yine devam ediyor. Lağım suları bu evin içinden geçiyor. Burası perişan halde ve 7 aydır böyle. Muhtara başvuruyoruz, belediyeye başvuruyoruz fakat ‘Gelecekler, gelecekler’ diye bizi oyalıyorlar. Bak kış geldi ‘Gelecek gelecek’ derken. Burada çok ev var, burada yaşayanlar hep etkileniyor. Şikâyetçiyiz, burasının bir an önce yapılmasını istiyoruz. Yapılacak diyorlar, biz öyle bekliyoruz. Kendimiz yapacak durumumuz yok" diyerek tepki gösterdi.

Mahalle muhtarı Ferhan Çalhan ise "Bu kanal suyu bütün mahalleye yayılmış ev sahibi il dışında yaşadığı için elimiz kolumuz bağlanmış durumda MARSU'ya defalarca söylememize rağmen hiçbir şekilde müdahale edilmedi. Evde ikamet eden Beşir Deniz evine girmek için çizme kullanıyor. Mahalleli 7 aydır bu kokuyu çekiyor. Mahalleli bu duruma MARSU'nun bir an önce müdahale etmesini istiyor. Burası lağım, başka hiçbir şey değil. Bu yaz hep böyleydi. Bir de su arttığı zaman daha kötü oluyor ve daha çok lağım geliyor. MARSU ‘Yapacağız yapacağız’ diyor ama ne zamana kadar yapılacak? Biz istiyoruz ki hemen yapılsın, çocuklarımız hasta olmasın. Komşuların, herkesin çocuğu var. Biz rahatsız oluyoruz. Bir an önce yapılmasını istiyoruz"dedi.

“Lağım evimin altından geçiyor”

Tuvalet giderlerinin evinin altından geçtiğini ve giderlerin patlaması nedeniyle büyük sıkıntılar çektiğini belirten Beşir Deniz de “Alt yapı, tuvaletler evimin altından geçiyor, bütün patlak. Burada gördükleriniz eski şeyler. Her yer battı. Gelip yapan yok. 7 aydır bu çileyi çekiyorum. Kokudan, pislikten geçilmiyor burası.”dedi.

Çabuk Mahallesi sakinleri bir an önce kanalizasyon sorununun çözüme kavuşması için MARSU ekiplerinden çalışma bekliyor.YORUMLAR :::

  1. Ali
    08 Aralık 2019 Pazar Saat 19:24 CEVAPLA
    Marsu 2 liralık suyu 6 liraya çıkarmakla meşgül böyle işlere bakacak vakti yok

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gün sayıyorlar Babacan'ın partisinin ismi ve logosu belli oldu!

AK Parti'den istifa eden eski bakanlardan Ali Baba [...]

1 gün önce...

İki araç çarpıştı 4 yaralı

Kızıltepe ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonu [...]

1 gün önce...

Demokrat Parti’nin başına Mardinli bir isim…

1 Aralık’ta “Türkiye Demokrasi’ye Geçiyor” sloganı [...]

1 gün önce...

Şehir Merkezindeki Zahirecilere Çağrı

Ortadoğu’nun en büyük Kızıltepe hububat ticaret me [...]

1 gün önce...

2020 yılının ilk yarısı için bedelli ve dövizli askerlik ücreti belli oldu

Son dakika: 2020 yılının ilk yarısı için bedelli a [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN