Evden geçen lağım suyuna mahalleli isyan etti

Evden geçen lağım suyuna mahalleli isyan etti
07 Aralık 2019 Cumartesi Saat 19:42 1

Mardin'in merkez Artuklu ilçesine bağlı Çabuk Mahallesi’nde 7 aydır hasar gören alt yapının tamir edilmemesi nedeniyle lağım suları evlerin arasından akıp gidiyor. Duruma isyan eden mahalle sakinleri, MARSU'dan kanalizasyon hatlarının yapılmasını istiyor.

Artukluklu ilçesine bağlı Çabuk mahallesi Çağatay sokakta yaklaşık 7 ay önce kanalizasyon boruları patladı. Boruların patlaması nedeniyle evlerin tüm lağımı Beşir Deniz Akan'ın evinin içerisinde açıktan akmaya başladı.

Mahalle sakinleri, hem MARSU'ya hem de mahalle muhtarına durumun acil olduğunu bildirdiklerini, gelip incelediklerini ancak şu ana kadar hiçbir çözüm üretmediklerini söylediler. MARSU'dan patlayan kanalizasyon borularını tamir etmelerini ve soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını isteyen mahalle sakinleri, sorunun çözümü için yetkililere defalarca başvurduklarını ifade ettiler.

39 numarada yaşayan Beşir Deniz Akan, evden geçen lağım sularından dolayı yaşadığı evi terketmek zorunda kaldı.

Mahalle sakinleri açıktan akan lağım nedeniyle kokudan evlerinde zor durduğunu dile getirerek, “Yazın devamlı evdeyiz, kokudan duramıyorduk. Kış oldu yine devam ediyor. Lağım suları bu evin içinden geçiyor. Burası perişan halde ve 7 aydır böyle. Muhtara başvuruyoruz, belediyeye başvuruyoruz fakat ‘Gelecekler, gelecekler’ diye bizi oyalıyorlar. Bak kış geldi ‘Gelecek gelecek’ derken. Burada çok ev var, burada yaşayanlar hep etkileniyor. Şikâyetçiyiz, burasının bir an önce yapılmasını istiyoruz. Yapılacak diyorlar, biz öyle bekliyoruz. Kendimiz yapacak durumumuz yok" diyerek tepki gösterdi.

Mahalle muhtarı Ferhan Çalhan ise "Bu kanal suyu bütün mahalleye yayılmış ev sahibi il dışında yaşadığı için elimiz kolumuz bağlanmış durumda MARSU'ya defalarca söylememize rağmen hiçbir şekilde müdahale edilmedi. Evde ikamet eden Beşir Deniz evine girmek için çizme kullanıyor. Mahalleli 7 aydır bu kokuyu çekiyor. Mahalleli bu duruma MARSU'nun bir an önce müdahale etmesini istiyor. Burası lağım, başka hiçbir şey değil. Bu yaz hep böyleydi. Bir de su arttığı zaman daha kötü oluyor ve daha çok lağım geliyor. MARSU ‘Yapacağız yapacağız’ diyor ama ne zamana kadar yapılacak? Biz istiyoruz ki hemen yapılsın, çocuklarımız hasta olmasın. Komşuların, herkesin çocuğu var. Biz rahatsız oluyoruz. Bir an önce yapılmasını istiyoruz"dedi.

“Lağım evimin altından geçiyor”

Tuvalet giderlerinin evinin altından geçtiğini ve giderlerin patlaması nedeniyle büyük sıkıntılar çektiğini belirten Beşir Deniz de “Alt yapı, tuvaletler evimin altından geçiyor, bütün patlak. Burada gördükleriniz eski şeyler. Her yer battı. Gelip yapan yok. 7 aydır bu çileyi çekiyorum. Kokudan, pislikten geçilmiyor burası.”dedi.

Çabuk Mahallesi sakinleri bir an önce kanalizasyon sorununun çözüme kavuşması için MARSU ekiplerinden çalışma bekliyor.YORUMLAR :::

  1. Ali
    08 Aralık 2019 Pazar Saat 19:24 CEVAPLA
    Marsu 2 liralık suyu 6 liraya çıkarmakla meşgül böyle işlere bakacak vakti yok

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE AYRINTILAR İnfaz düzenlemesi komisyondan geçti

İnfaz düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonu'ndan geçti [...]

1 gün önce...

Kopan elektrik teline basan çoban, vefat etti

Derik'te, hayvanları otlattığı sırada kopan elektr [...]

1 gün önce...

Coronavirus tedavisi gören Molla Mahmut Kılınç’ın durumu iyiye gidiyor

Mardin’de Coronavirus testi pozitif çıkan ve hasta [...]

18 saat önce...

Karı koca birkaç saat arayla Covid-19’dan vefat ettiler

Kızıltepe ilçesinde, Coronavirus tedavisi gören ka [...]

1 gün önce...

Sosyal yardım paraları evlere tek tek teslim ediliyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde ekonomik istikrar ka [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Arasan
Mehmet Arasan

Ölüm Üzerine...

1
M.Burhan Hedbi
M.Burhan Hedbi

Toplumsal pişmanlık ...

2
Osman Yıldız
3
Kadir Üründü
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Sen Neymişsin Corona

5
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Kaçacak Delik mi Arıyorsunuz?

6
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Bu Günler de Geçecek

7