Evinizde, farkında olmadan dokunduğunuz en kirli noktalar

Virüs çok yakınınızda olabilir! Evinizde, farkında olmadan dokunduğunuz en kirli noktalar
30 Mart 2020 Pazartesi Saat 10:33 0

Günlük rutinlerin içerisinde hiç farkında olmadan dokunduğunuz onlarca yer bulunuyor. Sürekli kullanılan bu noktalar, temizlik sırasında unutulursa virüs, bakteri ve mikroplara ev sahipliği yapıyor. İşte, temizliği unutulmaması gereken evin en kirli noktaları...

1

Pencere kulpları Hastalıklardan korunmak için yaşanılan ortamların gün içerisinde belli aralıklarla havalandırılması gerekiyor. Bu sebeple sürekli pencereleri açıp kapatırken kulpları ile temasta bulunacaksınız. Küçük ama bakteri yuvası olan bu pencere kulplarını, her gün antibakteriyel bezlerle silmelisiniz.

2

Dolap kulpları Her gün üzerinizi değiştirdiğinizi düşünürsek, gün içinde farkında olmadan dokunduğunuz yerlerden birisi de dolap kulpları olacak. Virüs, bakteri, mikrop barındıran bu küçük ama kirli noktaları evinizdeki beyaz eşyaların düğmeleri ile birlikte temizlemeyi unutmayın.

3

Evinizde, farkında olmadan dokunduğunuz en kirli noktalarLavabo ve bataryalar Ellerimizi temizleyelim derken daha da kirletmeyelim... Banyo ve mutfaktaki lavaboların içini ve bataryalarını, düzenli olarak temizleyici jellerle silmeniz gerekiyor. Özellikle kirli ellerle dokunduğunuz bataryaları temiz elinizle kapatmak hiç de mantıklı olmaz.

4

Sabunluklar Bataryalardaki mantık, sabunluklarda da geçerli. Ellerinizi temizlemek için dokunduğunuz sabunluk başları, virüslerin barınabileceği yerlerden biridir. Bu sebeple banyo temizliği yaparken sabunluklarınızı da silebilirsiniz.

5

Prizler Gün içinde evde yaşayan her bireyin mutlaka bir kez dokunduğu prizler, temizliği unutulan noktalardan bir diğeri. Priz aralarında tüm pisliklerin barınabileceğini göz önünde bulundurarak, bu noktaları dezenfekte etmeyi atlamayın.

6

Klima Sıcak havalarda da soğuk havalarda da çalıştırılan ve hayat kurtaran klimalar, aslında sanıldığı kadar masum değil. Düzenli olarak temizliği ve bakımı yapılmayan klimalarda, sağlığınız için risk oluşturabilecek mikroplar, klima filtresinde birikebilir.

7

Kapı kolları Farkında olmadan yaşam alanlarında en çok dokunduğunuz yerlerden birisi de kapı kollarıdır. Pek çok elin değdiği kapı kolları virüs ve bakterilerin barınması için uygun noktayı oluşturur. Günlük olarak kapı kollarını sirkeli su ya da antibakteriyel bezlerle silmeye özen gösterin.

8

Teknolojik aletler İşlerinizi yürütmek ya da keyif yapmak için bilgisayar, telefon ve televizyon kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada bilgisayar klavyesinin, telefon ekranının ve televizyon kumandasının temiz olduğundan emin olmalısınız.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kum kekliği, uzun yıllar sonra ilk defa Dargeçit'te görüldü

TÜRKİYE'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın o [...]

1 gün önce...

Süryani Gencin Köyden CERN’e uzanan Başarısı

Mardin Fen Lisesi son sınıf öğrencisi olan Markus [...]

14 saat önce...

Kumar Oynayan ve oynatanlara rekor ceza

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kumar oynandığı beli [...]

1 gün önce...

Tüfekle yaşamına son verdi

Nusaybin'de tüfekle intihar ettiği ileri sürülen k [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN