Ey Dünya! Gencecik Cafer’e kıydılar

M.Salih Keskin


haber.sali[email protected]

Ey Dünya! Gencecik Cafer’e kıydılar

01 Şubat 2016 Pazartesi Saat 19:14

Gençlik ve Spor Bakanlığı, öğrenciler için düzenlediği ‘Kış Kampları Projesi’ kapsamında Diyarbakır ve farklı illerden Mersin’e öğrenci götürdü. Öğrenciler, 
Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü 23 Nisan Tesisine yerleştirildiler. 

20 Ocak-07 Şubat 2016 tarihlerinde Mersin Kapızlı 23 Nisan Gençlik Tesisinde düzenlenen kampın 2’inci dönemine, 12-16 yaş grubu 263 öğrenci katıldı. 31 Ocak’ta kampın tamamlanıp öğrencilerin ayrılacağı gün, tesisin yemekhanesinde, öğlen saat 13.00 sıralarında, Hakkâri ve Mardinli oldukları belirtilen bir grup öğrencinin Diyarbakır’dan gelen öğrencilere “Neden Sur’u bırakıp geldiniz” diyerek tekrar sataşmaya başladılar. 

Tekrar sataşmaya başladılar diyorum çünkü bu sataşma 6 gün önce başlamış ve görevliler hiçbir önlem almamıştı. Silahlı örgüt yanlısı olan öğrencilerin bu sataşması tartışma dönüşünce orada bulunan kimi öğretmenler araya girerek tartışmayı yatıştırmaya çalıştı. Tesis çalışanları ise araya girerek Diyarbakırlı öğrencileri başka bir salona aldı. Hakkâri ve Mardinli oldukları belirtilen grup ise bina dışına çıkarıldı. Ortamın yatışması beklenirken dışarıya çıkarılan silahlı örgüt yanlısı öğrenci grubu tekrar içeriye girerek, Diyarbakırlı öğrencilere saldırmaya başladı ve
11’inci sınıf öğrencisi Hüseyin Cafer Gizli’yi bıçakladılar. Hastaneye kaldırılan Cafer Gizli, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehid oldu. Gencecik fidan Cafer Gizli, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Bulutçeken (Qubik) köyünde Karacadağ Mayın Şehitleri’nin medfun bulunduğu şehitliğe defnedildi.
Göz göre göre gelen bu cinayet, işleyenler kadar gerekli tedbirleri almayan Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri de sorumludur. 

KÜRTLER HİÇ BU KADAR BÜYÜK MAĞDURİYETLER YAŞAMAMIŞTIR 
Bu saldırı, çatışmaları sivil halkın içine taşımakla yetinmeyerek tüm halkı da savaşın içine çekmek istediklerinin açık bir göstergesidir. Halkın iki ateş arasında kalmasına rağmen PKK ve HDP’nin çukur siyasinde ısrarı Kürtlere şimdiye kadar hiç olmadığı kadar mağduriyetler ve acılar yaşattı. Görünen o ki yaşatmaya da devam ettirecekler. 

BU ZULÜM DEVAM ETMEZ!
Bakınız; insanlık tarihi boyunca küfür devam ede geldi ama zulüm devam edemedi. Hep yıkılmaya mahkûm oldu. Bu zulüm de devam etmez, elbet bir gün yıkılır, yeter ki sabırlı olalım. 

YASİN BÖRÜ VE CAFER GİZLİ AYNI OKULUN ÖĞRENCİSİYDİ
Ortaya çıkan dikkat çekici başka bir bilgi ise Cafer Gizli’nin 6-7 Ekim 2014 yılında PKK’liler tarafından düzenlenen saldırılarda katledilen Yasin Börü ile aynı okulda okudukları… Cafer Gizli, Diyarbakır’ın Sur ilçesinin Mardinkapı semtindeki Alparslan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuduğu, son süreçteki çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle, Yasin Börü’nün eğitim gördüğü Gaffar Okkan Anadolu Lisesi’ne nakledilmişti. 

Gözleri kan bürümüş katilleri buradan kınarken Şehid Cafer Gizli kardeşimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.


YORUMLAR :::

  1. dostların dostu
    07 Şubat 2016 Pazar Saat 23:21 CEVAPLA
    Musibet ancak başımıza geldiğinde ibret alıyor ve başkasının acısının ne demek olduğunu anlıyoruz. Cizre'de dedesinin kucağında vurulan 3 aylık masum bir yavru, Diyarbakır'da kurban bayramı şehit edilen Şehit namzedi Yasin ve yolsuzluk operasyonları sonrasında hapse atılan polis eşinin acısıyla doğmamış yavrusunu kaybettikten sonra kendisi de vefat eden masum bir kadın. Biraz düşünenler için bütün bunların müsebbibinin kim olduğu ve masumların nasıl zulme uğradığı çok iyi anlaşılacaktır...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Uganda: Kara kıtanın yeşil vadisi 06 Ekim 2020 Salı Saat 16:55
2. Emperyalizmin taşeronlarının ‘Kutlu Doğum’ hazımsızlığı 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 17:39
3. Diyarbakır’da tarihi gün 18 Nisan 2016 Pazartesi Saat 16:53
4. Habibullah'ın Etrafında Kenetlenmeden Bu Ateş Sönmez 12 Nisan 2016 Salı Saat 18:11
5. Herkes kendine yakışanı yapar 29 Ocak 2016 Cuma Saat 17:39
6. Şubat Şehadet Ayıdır 28 Ocak 2016 Perşembe Saat 18:07
7. Mardin ve işsizlik  12 Ocak 2016 Salı Saat 16:03
8. Sosyal sorumluluk ve gazeteciler  10 Ocak 2016 Pazar Saat 16:55
9. Hendekler ve Yıkımlar 18 Aralık 2015 Cuma Saat 11:23
10. Kurtuluşun Reçetesi 23 Ekim 2015 Cuma Saat 17:19

YORUMLANANLAR :::

Multidisipliner Kovid-19 Sürecine Sıradışı bir Yaklaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakül [...]

1 gün önce...

Nur Mahallesi sakinleri doğal gaz istiyor

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Nur Mahallesi [...]

20 saat önce...

Tilkiye protez bacak yaptı

Mardinli Hasan Kızıl, araba kaputuna giren bir ked [...]

22 saat önce...

Mardin Umut Kervanı Engellileri Unutmadı

İnsani çalışmalar yürüten Mardin Umut Kervanı, 3 A [...]

1 gün önce...

Mardinli çiftçilere mercimek tohumu yardımı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Mardinli çiftçilere 3 [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar