Eyvah Eyvah!..

Eyvah ki ne eyvah!..

           Mardinliler olarak işlediğimiz kusuru nasıl onaracağız bilmiyorum!..

           Allahım biz ne yaptık da namı değer(!) Cemil İpekçi’yi küstürdük kendimize!..

           Açtığı atölyelerle binlerce insanımıza yarattığı istihdam(!) alanları yok mu olacak şimdi!...

           Mardinimizi dünyaya kim tanıtacak artık(!)

           Tek yürek olmuş Mardin halkı olarak hazırlayacağımız ipek halıları İpekçi’nin ayakları altına serip en yakışıklı gençlerimizle karşısında el pençe divan dursak, iki büklüm eğilsek bize olan kırgınlığı geçer mi acaba(!)

           Değerli okurlarım, sadede geleyim şimdi.

 Umre ziyaretinden döndüğüm gün Sabah Gazetesinde yayınlanan röportajda, Vali Hasan Duruer’in merkez valiliğine atanması üzerine Cemil İpekçi’nin Mardinimiz için söylediklerini okuyunca çok üzüldüm. İpekçi’nin eminim ki sizleri de üzecek olan birkaç cümlesi aynen şöyle:       

          “Fransa’da olsak, hiç anılmayan bir şehri bu hale getirdik diye Legion d’Honeur verirlerdi bize!”

          “Mardin benim için bitmiştir.”

          “Yaşadığım sürece bir daha Mardin’i görmek istemiyorum.”

          “Hasan Duruer’i istemeyenlerin sayısı yüzü geçmez”

          “Hasan Duruer olmasaydı Mardin’de altı ay bile kalamazdım.”

            Bir Mardinli olarak beni de rencide eden bu sözlere birkaç cevap vermek istiyorum şimdi. 

            Biirr;

            İpekçi’yi Türkiye tanıyor, bu doğru. Ama İpekçi Mardin’e geldiğinde ya da her nedense getirtildiğinde Mardin’i sadece Türkiye değil, dünya tanıyordu. Dünyanın tanıdığı bir kentte devletin imkanlarını kullanarak hafızalarda silinmeye yüz tutmuş ismini tazeleyeceksin sonra da Fransa’da olsak, adı anılmayan bir yeri tanıttık diye bilmem ne ödülü alırdık diyerek zaten dünyanın tanıdığı kentimizi rencide edecek açıklamalarda bulunacaksın.

           Yemezler!

           İkiii;

           Valisinin İpekçi’si ile açılan atölyelerin devletten götürüsü ile vatandaşa getirisi iyice irdelenirse İpekçi mi Mardin’e yaradı, Mardin mi İpekçi’ye yaradı sorusunun doğru cevabı görülecektir. En azından benim kafamda modası geçmiş bir modacı olan Cemil İpekçi’nin tabelasıyla açılan bu atölyeler, halk eğitim merkezleri tarafından görevlendirilen usta öğreticilerle yürütülen kurslardan öteye İpekçi’nin ulusal medyadaki reklam kaynağı oldular.      

           Sayın İpekçi; halk eğitim merkezlerimizin diğer kurslarından hiçbir farkları olmayan bu kurslara, üç ayda bir ve gazeteci ordularıyla beraber uğrayarak yarattığınız gündem,  “Benim için bitti, bir daha görmek istemiyorum” dediğiniz Mardinimize mi yaradı yoksa size mi yaradı? Bu sorunun cevabını Mardin halkı olarak çok iyi öğrenmiş olduk.

          Yazık! Mardin’e gelişiniz Mardin için değilmiş!..

           Üççç;

           Valiyi istemeyenlerin sayısı 100 kişiyi geçmezmiş! Cemil İpekçi, bu sözleri valinin ve kendisinin etrafını saran ve sayıları 30 kişiyi geçmeyen şahıslara göre sarfetmiş herhalde. Sayın İpekçi gözünü açıp Mardin’in bir milyona yaklaşan nüfusunu görseydi bu sözleri sarfedermiydi bilmiyorum. Halkına cahil ve hırsız, öğretmenlerine beceriksiz diyen, halk nezdinde ilahi değer taşıyan mekanlardaki uygunsuz etkinlikler için verilen izinlere halkımızca duyulan öfkeyle beraber Mardin Milletvekilimiz Mehmet Halit Demir'in ulusal medyanın Ana Haber bültenlerine dahi konu olan tepkileri başta olmak üzere, hemen hemen bütün sivil toplum örgütleri tarafından gösterilen tepkiler apaçık ortadayken valiyi istemeyenlerin sayısını 50 -100 gibi bir rakamla telafüz etmek hangi akla hizmettir. Bencillik kokan bu sözlere sadece şunu diyebilirim;

          Ayıptır ayıp!... 

          Dörtttt;

          Vali olmasaymış, Mardin’de altı ay kalamazmış!.. Sayın İpekçi, sizi bile hoş görüp bağrına basan Mardinimizde kalmanızı cesurca bir davranış olarak lanse etmeniz ve anlam vermekte zorlandığım bu cesur davranışınızı o çok sevdiğiniz valiye bağlamanız biraz ayıba kaçmıyor mu?

           Ne demek altı ay kalamazdım?

 Mardin halkı yamyamdı da vali mi korudu sizi biz yamyamların şerrinden? Cinsiyet tercihiniz beni ilgilendirmez ama inancınız varsa eğer, sarfettiğiniz bu sözler için diyeceğim tek şey;

           Günahtır günah!..

           Mardinimize kustuğunuz  sözlerin bende uyandırdığı merakı iki cümleyle dile getirmek istiyorum son olarak;

            Sayın İpekçi;

            Mardinli, size istemediğiniz bir şey mi yaptı?  Ya da istediğiniz bir şeyi mi yapmak istemedi anlayamadım doğrusu!..

YORUMLAR

 • Sorunuza esprili bir anektodla cevap vereyim. Darbe girişiminden sonra karısı ve çocuğuyla beraber güya kendini baskıcı bir Erdoğan rejiminde özgürlüğü kısıtlanmış muhalif bir aydın olarak sanat, sinema ve basın çevresindeki ahpablarını kullanarak çok iyi lanse ettiren ve bunu gerekçe göstererek kendini apar topar Avrupa'ya atan, her valinin ve kaymakamın zamanında tüm dev bütçeli, bol FETÖlü, PKKlı ve ajanlı arkeoloji, turizm ve UNESCO projelerinde cafcaflı roller kapan, ABD'nin ve AB'nin seçkin lider yetiştirme programlarına seçilen gençten çok esmer nüktedan bir müze arkeoloğu vardı. Devletin kaynaklarıyla ihya edilen, normal şartlar altında Mardin'de asla sahip olamayacağı lüks bohem bir yaşama sahip olan, devletin en hassas olduğu konularda bile ailece alabildiğine özgürce yazıp konuşabilen, efsunlu şehri efsunlu masallarıyla uyku öncesi kıvamına sokabilecek kadar söz cambazı, mitinglerde zılgıtını çekip desteklediği örgütünün sembolünü taşıyan o muteber aydın arkeoluğumuz şöyle derdi. Güyaaa, dostum dediği, hayranı olduğu Cemil İpek ona çok aşık olmuş. Aşkına karşılık bulamayınca Mardin'e küsmüş ve bir daha asla dönmeyeceğim demiş. Arkeoloğun eşi, müze, sinema, grafik ve sanat çevresindeki dostları o arkeolog müzeciye sen de Cemil Abimizin duygularıyla az oynayıp üzerinden prim yapmadın ama diye takılıp gülüşürlerdi. Her meşhur ya da gay hayranının arkasından yaptıkları gibi. Tam paparazzilik ilim sanat insanları der gülerdim. Mardin halleri. İnsanlık halleri.

  syn mehmet beye katılıyorum insanların dili dini dış görünüşü cinsel durumu eş cinseliği kendine, insanın dini inancı kendisiyle ALLAH arsındadıdır bizim yaptığımız bişey belki bize göre sevaptır syn ipekçiye görede belkide günahtırrr. bunu izaya gerek yoktur insanın dililde dinide örfüde adetide kendinedir syn ipekçinin dini dili görünüşüde kendine ama ipekçiyede hatamız var çünkü kasımiye medresesinde moda evi açcakkken mardin halkı buna karşı çıkmıştı ama halkımız o medresede neler neler yaptı o medresede neler neler yaşandı ipekçi orda moda evi açsaydı bişey olmazdı sadece mardin kazanırdı ipekçinin görüşü dini dili dış görünüşü farklı diye... açılmadı o moda evi

  Kim ne dersin desin,taşı gediğine oturtmuşsun değerli dostum...Eline,yüreğine,kalemine sağlık...Doğrusu;
  \"Mardinli, size istemediğiniz bir şey mi yaptı? Ya da istediğiniz bir şeyi mi yapmak istemedi anlayamadım doğrusu!..\" sözünün üstüne olumsuz yorum yapacak tüm sözleri bayat buluyorum...Sağlıcakla Kal..

  sayın yazarım sayın ipekçiyi sonuna kadar destekiyorum çünkü ipekçi kasımiye medresesinde moda evi açcakkkkken mardin halkı buna karşı çıkmıştı oysaki o medresede neler neler yapıldı o güzel medresede zina yapıldı e tabi o zinaya bişey denilmedi ama mardinimizin gelişmsinde onunda payı vardır peki buadam mardine böyle iyilikler yaptığı içinmi karşı çıkılıdı o zina yapanlar mardine yararı olmadığı içinmi onlra mardin halkı tepki göstermedi nedn insan kendi ayınbını görmez temlde birgün kölnden berline giderken kırmızı mersedesinde radyo dinlerken birden bire radyoda bir anons doyar anons şöyledir \'\'kölnden berlin itakametin de ilerleyen bir araç ters yönde gitmektedir\'\'. temelde bir bakar ki ulaaaaaaaaa ne bir arbası hepsi ters yönde gitmektedir der halbuki bilmezki kendisi ter yönder ilerlemetedir bizimkide buna beziyorrrrr işttttttte

  Bence bu konuda tam ve zamanında olarak Yusuf Metin YARDIMCI hocam yazmıştı. Vali gitmiş, arkadaşı gitmiş ve aradan zaman geçmiş... Kadir beyin yazısı biraz bayatlamış geldi bana.

  geç kalmışsa da yine eline sağlık.
  Bu süreçte sivil toplum kuruluşları cok sessiz . bugüne kadar yapılan harcamalar iş ve işlemleri, cemile beyın ve ekibinin talepleri araştırlmalılar.. sizleri göreve davet ediyoruz

  Sayın üründü yüreğine, kalemine sağlık. Yaşananları, mardinlilerin duygu düşüncelerini çok güzel ifade etmişsiniz..
  tebrikler..

  Yazdıklarını sürekli takip ediyorum,mardin için gösterdiğin özveri ve emek takdire şayandır.İpekçi konusunda sana kesinlikle katılıyorum.Ben bu adamı kumandayla kanal atlarken belki bir magazin programında kakari kikiri gülerken görmüşümdür.Matlaşan hayatı ve ilgi duyulmayan fantazileri magazin sayfalarını süslemesi için mardini kullanmıştır.Ama olsun yarın yine gelse biz yine en iyi şekilde ağırlarız.Çünkü biz Mardinliyiz,bunu anlayamamış henüz.

  bu yazının üstüne ne yorum yapıl ne de söz söylenir. Herşey çok açık ve net. bütün mardinliler hassasiyetini yüzde yüz taşıyan bir yazı.

  Murat Öz isimli kardeş. Sen yazının sadece başını okuduğun için anlamamışsın. Kadir bey cemiloyu savunmuyor, onu yerden yere vuruyor. Lütfen bu güzel yazıyı sonuna kadar oku ve kadir beyin cemiloya nasıl cevaplar verdiğini anla.

  Bence mardinde ipekçiye istediğini ona yapacak kimseyi bulamadığı için bunu söylemiştir..Mardin ezelden beri bir dünya şehridir ve hep öyle olacaktır.Kapıları kendini bilen herkese her zaman açıktır

  Okurken üzüldüm, kızdım, sevindim, coştum. Bir yazı bu kadar duyguyu yaşatıyorsa yazarını tebrik etmek lazım. Kadir beyin eline, diline, kalemine sağlık. Biz mardinliler adına daha güzel cevabı herhalde hiç kimse veremezdi.

  Vaybe neymış bu cemıl ıpekide haberımız yokmuş kadır bey cemıl ıpekci mardıne geldıdemı mardın un yaptı veya turkıye mardını tanıdı bu kadar cemıl ıpekçiyı savunuyorsun kendısı değilmıydı valı efendı ıle kasımıyede defıle duzenleyen valının ıpını cektıler cemıl efendı baktı ekmem kalmadı oda başladı mardını kotulemye benım için mardın bitmıştır dıye beyenat verıyor sankı onu takan var cemıl efendı mardın yolunu bılmedende mardın tarıhı eserlerıyle dunyada tanına bır ıl acaba mardıne gelen turustler cemıl ıpekcı sayesındemı geldıler kusura bakam yazılarını okuyorum ama mesleğınle ılgılı aklı basında bır haber yok bır yazı yok umuyorum yazdıklarını bır hafta sonra okuduktan sonra ben nasıl bunu yazmısım dıye kendısnı sorguluyorsun kalkmış buranın ekmeğinı yıyen buranın sayesınde bıraz olsun reklam yapan cemıl ıpekcıyı savunuyorsun adam gıbı adam olsa herneyse kupe takan pembe mayo gıyen ağda yapanı adam yerıne koymayız gazetecıysen kızıltepede bınbır sorun var onları yazsana vatandasın kepenk kapatmadakı zararı esnafın boş yere kırıldığını işte bunları yazamıyorusn çunku o yürek yok sende top sakalla fot cekıp sıteye koymak altında gazetecı yazmak cok kolay bu yoruma cvp yazarsan sevınırım belkı o zaman bden EY VAH EYVAH KADIR BEY HAKLIYMIŞ DIYEBILEYIM

  ben valiyi falan tanımam senide ii tanımam ama kalemi eline aldın diye abuk sabuk şeyler yazmak ta olmaz cemil ipekçi dünyanın tanıdığı bir isim ve reklam için mardini seçmez biraz daha ılıman yazsan daha ii olur kadir bey işinde başarılar

  mükemmel bir yorum yapmışsın kardeşim sana aynen katılıyorum

  helal olsun bunu acaba ipekçi'nin sitesi varsa ben de bir şeyler ekleyerek göndereyim için rahat olur.En iyisi olarak bir pislikten kurtulduk

  gerçekten çok güzel bir yazıyla cevap vermiş kadir bey. İpekçinin yaptığı bütün masraflar devletin üzerine fatura edilmiştir. Savcılar bu konuda harekete geçmelidir.

  Kadir gözlerinden öperim o şahsiyetsiz kişinin hakkında çok güzel yazmiş bulunmaktasınızGerçekten bu Cemil İpekçi kimdirki Mardin benim için bitmiş diyor sen kaç paralık adamsın be Cemil ipekçi senin kilonkaçtır allahın cahil adamı.

  ELİNE,DİLİNE,KALEMİNE SAĞLIK KADİR BEY...VALİ ........NE VE İPEKÇİSİNE:::))) OLAN DUYGILARIMI DİLE GETİRDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜRLER...BU ARADA YAZINI ULUSAL MEDYADA YAYINLAMA ŞANSIN VARSA İYİ OLUR...İYİ ÇALIŞMALAR

  cemil ipekciye kim mardine cağırmişsa onu o teseli etsin zaten böyleleri ilimizi kirletmesin ve umarım bi daha gelmez gitsin valisinin ayağının altında otursun

  Kadir abi bu yazını ulusal medyada yayınlayabilrsen harika olur. tüm türkiye bu rezilin gerçek yüzünü görür. çok güzel bir cevap olmuş.

  Dini görüşünüze göre modacılık kayda değer bir fiil olmadığından ve bu sanatı temsilen mardine gelen bir cinsiyeti bizden farklı birine bu denli yaptığınız hoşgörüsüz tavır kabul edilemez. madem sevmiyordunuz vakti ile eleştirecek vakti ile yayın yapacaktınız gidenin arkasından konuşulması dinimizcede sakıncalıdır hadi o eşçinseldir konuşsun diyelim.. hoşgörü ile anılan kentte sadece dini özgürlüğün olduğu gay olarak adlandırolan kişilere kaba yada alaycı gözle bakıldığını adam anlamış olacakki gitti.. olan mardinli bayanlarımızın ekmeğine olmuş.. işadamıyım diye geçinen esnafımız ve sakalı akp ile birlikte çoğalan muhafazakar kanaat önderlerimize yararlı olmuştur.. Cemil İpekçiyi eleştrelim.. Ama hoşgörü ve sakinliğimiiz koruyarak..

Yorum Ekle