Fidan dikme seferberliğine Hüda Par'dan tam destek

Geçtiğimiz yıl Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda başlatılan ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası bu yıl da 11 Kasım saat 11.11’de Mardin'de gerçekleşti.

POLİTİKA
PAYLAŞ:

11 Kasım 2019 saat 11.11'de 81 ilde aynı anda 11 milyon fidanın toprakla buluşturulması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan kampanya, Mardin'de vatandaşlardan gördüğü yoğun ilgi ile bir seferberliğe dönüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın da katılımı ile 81 ilde aynı anda canlı bağlantılarla gerçekleşen organizasyonda 11 milyon hedefi aşılarak yaklaşık 14 milyon fidan, 7'den 77'ye her kesimden vatandaşın gönüllü katılımı ile dikildi.

Mardin'deki fidan dikme seferberliğine Hüda Par İl Başkanlığı da destek verdi.

İl Başkanı İsmail Çevik, seferberlik kapsamında kendilerine düşeni yerine getirmek için yeni fidanlar diktiklerini belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bugün 81 ilimizde 2023 ayrı noktada 11 milyon fidan toprakla buluştu. Bizler de gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye miras bırakmak, 'Geleceğe Nefes' olabilmek için ağaçlandırma alanında fidanları toprakla buluşturduk. Son derece anlamlı ve güzel bir faaliyet. Özellikle bu etkinliğin devam etmesi ve dikilen bu fidanların korunması için hepimize görev düşüyor. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

BAHÇELERİNE FİDAN DİKMEK İSTEYENLERE BEDELSİZ FİDAN

PANDEMİ nedeniyle, etkinlik sahalarına gidemeyip kampanyaya uzaktan katılım sağlamak isteyen vatandaşlara, yaşadıkları ortamı güzelleştirmeleri ve yeşil örtüyü geliştirmek amacıyla evlerinin etrafına veya site bahçelerine fidan dikmelerini teşvik etmek için talep edenlere bedelsiz fidan verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen "Tohumdan Ormana Projesi" kapsamında, ilk ve ortaokula giden yaklaşık 12 milyon öğrenciye, bedelsiz verilecek tohum setleri, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri vasıtasıyla dağıtıldı. Çocukların bu tohumlar ile evlerinde kapta fidan üretimi yapmaları sağlanacak.

DİKİM İÇİN EN UYGUN ALANLAR BELİRLENDİ

VATANDAŞLARIN kolayca dikim sahalarına ulaşabileceği okul, üniversite, hastane, ibadethane bahçeleri, yol kenarları, köylülerce kullanılan kamusal alanlar, çeşitli kamu kurumlarının bahçeleri ile Orman Genel Müdürlüğü'nün ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmaları yaptığı yerleşim yerlerine yakın sahalar öncelikli fidan dikim alanları olarak belirlendi.

PROJENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

PROJE kapsamında dikilen fidanlardan oluşan ormanlar, kampanya kapsamında hedeflenen sosyal faydalarının yanı sıra, dikim yapılan sahanın özelliğine göre; toprak kaybını önleyerek erozyonun şiddetinin düşürülmesi, ülkemiz yeşil dokusunun geliştirilerek, orman varlığının artırılması, yabani hayvanlara besin sağlayarak, popülasyonlarının gelişimine destek olunması, özellikle kamusal alanlarda yapılan ağaçlandırmalar ile çocukların, gençlerin ve vatandaşların daha yeşil, havası daha temiz ve oksijeni bol bir ortamda yaşamalarına hizmet etme gibi pek çok fayda sağlıyor. Proje ayrıca, dikilen çiçekli ve aromatik bitkiler sayesinde, bal üretimini desteklerken, rekreasyonel alanların oluşumuna ve odun dışı ürün ve hizmetler alanında vatandaşların gelir sağmasına katkı sunuyor.

.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle