Filistinli akademisyenlerin Mescid-i Aksa çağrısı

Filistinli akademisyenlerin Mescid-i Aksa çağrısı
20 Temmuz 2017 Perşembe Saat 21:05 0

İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatmasına Mardin Artuklu Üniversitesindeki Filistinli akademisyenler tepki göstererek hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hem de Türkiye toplumundan İsrail'e tepki göstermelerini istediler.

Kudüs’teki zulümlerin önlenmesinin İslam ülkelerinin tutumuna bağlı olduğuna dikkat çeken Filistinli akademisyenler, Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa planını anlattılar.
Mardin Artuklu Üniversitesi Tarih Bölümü Hocası Yrd. Doç. Dr. Halid Üveysi İsrail'in, 13 Temmuz Perşembe günü, sabah saatlerinde ibadet amacıyla camiye giden 2 Filistinli Müslümanı Mescid-i Aksa'nın girişinde, bir Filistinlini de mescidin avlusunda şehid edildiğini, işlenen cinayetlerin ardından mescidin ibadete kapatıldığını ve Cuma namazının kılınmasına dahi izin verilmediğini söyledi.
Türkiye ve İslam coğrafyasındaki tepkilerin yetersiz olduğuna dikkat çeken Üveysi, Mescid-i Aksa işgalinin üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen İslam ümmetinin hiçbir şey yapmadığını söyledi. İsrail’in Mescid-i Aksa’yı işgalinin halen devam ettiğini ifade eden Üveysi, şunları söyledi:
“Siyonist İsrail, Mescid-i Aksa’yı işgal ederken o zamanın başkomutanı şunu söylüyor: ‘Mescid-i Aksa’yı komple yok edelim.’ Tabi bunu tamamen kabul etmediler. Yavaş yavaş yok edilmesi yönünde karar aldılar. Bu yüzden ilk önce Burak Duvarı aldılar. O günden sonra Mescid-i Aksa’dan yavaş yavaş bir şeyler koparıyorlar. Son birkaç yılda İsrail çok daha fazla bir şeyler yapmak istiyor. 2 yıl önce İsrail, Mescid-i Aksa’yı işgal ederek bir gün boyunca ezan okunmadı, namaz kılınmadı. O zaman Müslümanların tepkisi bu günde daha fazlaydı. Şimdi bugün İsrail, Cuma namazı yasakladı, ertesi gün camiyi tamamen kapattı ve girişlere metal detektör kapıları bıraktı. Halk bunu kabul etmiyor ve namazlarını mescidin kapısında kılıyorlar.”

“Siyonistler amacı; Mescid-i Aksa’yı parça parça işgal edip yıkmaktır”
Siyonist ve İşgalci İsrail’in amacından bahseden Üveysi, “İsrail, El-Halil şehrindeki Hz. İbrahim Camii gibi Mescid-i Aksa’yı da sabahları Yahudilere, öğleden sonra da Müslümanlara ayırarak caminin bir bölümünü bu şekilde işgal etmek istiyor. Mescid-i Aksa çok büyük bir yer, 144 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş. Bu planın ikinci aşaması ise ondan bir parça alacaklar ve sadece Yahudilere tahsis edecekler. Son olarak da bütün Mescid-i Aksa’yı ele geçirmek ve yok etmektir. Mescid-i Aksa’yı tamamen yıktıktan sonra bir Yahudi mabedi inşa edecekler.” dedi.

“İsrail adım adım planını uyguluyor, Müslümanlar izliyor”
İsrail’in planını yavaş yavaş uygulamaya koyduğunu dile getiren Üveysi, Müslümanların tepkisine bakarak hareket ettiklerini aktardı. Üveysi, “İsrail, yaptığı eylemin ardından Müslümanların tepkisi ölçüyor. Eğer Müslümanların tepsi fazlaysa duruyorlar, eğer tepki güçlü değilse bir sonraki adıma geçiyorlar. Şimdi Cuma’yı yasaklarından sonra tepki görmeyince devam ettirler ve ikinci gün de kapattılar. Tepkiler olmayınca caminin girişlerine metal detektörler koydular. Bu şekilde adım adım planlarını uyguluyorlar. Müslümanlar ülkeler şuan kendi iç meseleleriyle uğraşıyorlar, Mescid-i Aksa için hiçbir şey yapmıyorlar ve ciddi bir tepki ortaya koyamıyorlar.” diye konuştu.

“15 Temmuz’u yaşayan Kudüs’ten kimde bahsetmiyor”
Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil tüm Müslümanların olduğunu dile getiren Üveysi, şu çağrıda bulundu:
“İslam Coğrafyası, ‘Mescid-i Aksa’nın kapatılmasını kabul etmiyoruz’ diye bir ses çıkartması gerekiyor. Bu çok önemlidir. Filistin halkı, devletlerden bir şey beklemiyor. Ne Mısır’dan, ne Ürdün’den ne Suudi Arabistan’dan bir şey beklemiyorlar. Ama Türkiye’den birçok şey bekliyorlar. Çünkü Türkiye, İslam’ın son kalesidir. Filistin halkı, Türkiye Cumhurbaşkanından çok şey bekliyor. 15 Temmuz’daki darbe girişimi gecesi Kudüs halkı Mescid-i Aksa’nın avlusunda toplanıp sabaha kadar dua etti ve çok şükür darbe girişimi başarısız oldu. Ama şuan darbe girişiminin yıl dönümünde 15 Temmuz’u yaşayan Kudüs’ten kimse bahsetmiyor. Bu sefer 15 Temmuz'da Mescid-i Aksa işgale uğradı. İlk defa İsrail böyle birşey yaparak mescidi tamamen ibadete kapattı ve kimseden ses çıkmadı. Zaten İslam coğrafyasının sessizliğine alışmıştık ama Türkiye'den de bir sesi gelmemesi bizi çok üzüyor. Buradan hiçbir ses gelmiyor. Ne Hükümetten ne de halktan ne bir basın açıklaması ne de kitlesel bir basın açıklaması. İsrail Konsolosluğunun önündeki açıklamadan başka. Aslında İsrail tepkilere bakıyor, önce küçük bir adım atıyor bakıyor tepkiler gelirse geri adım atıyor ama bakıyor ki kimse tepki vermiyorsa attığı adımın daha büyüğünü atıyor. Bu sefer de öyle oldu. Önce Yatsı namazını kıldırtmadı iki Müslümanı şehit etti baktı kimse tepki vermiyor bu sefer ilk defa cuma namazının kılınmasına izin vermedi. Erdoğan daha önce uyarıyordu onları geri atıyorlardı ama şimdi herkes suskun. Biz büyük bir tepki bekliyorduk ama öyle olmadı. Filistinliler için değil bütün Müslümanlar için tepki göstermek lazım.Kuran'da geçen iki mescitten biri ve Kabe'nin seviyesinde olan bir mescid için büyük bir tepki bekliyoruz. Kâbe işgal altında olsa Müslümanlar aynı tepki gösterecekler mi? Gerçekten 50 yıl işgal çok büyük ayıp, Müslümanlar açısından. Mescid-i Aksa onurumuzdur. 50 yıldır İsrail istediği gibi yapıyor, Müslümanlar ise sadece izliyor. Filistin halkı, şuan devletten ve milletten bir şeyler bekliyor. Müslümanlar, maalesef Mescid-i Aksa’nın önemini unutmuşlar. Biz Mescid-i Aksa’yı neden unuttuk. Bütün Müslümanlar, ayağa kalkması gerekiyor, çünkü Suriye’de, Mısır’da, Türkiye’de ne oluyorsa İsrail’in parmağı vardır. Bu yüzden herkes Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin için bir şeyler yapması lazımdır.”


İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’ya yönelik yaptığı saldırıları değerlendiren Dr. İhsan Hammad, İsrail’in saldırılarıyla ümmetin nabzını yokladığını ve gereken tepkinin verilmemesi durumunda işgal girişimlerine devam edeceğine dikkat çekti. Hammad, “Allah rahmet eylesin Dr. Abdülvahap Mesiri’nin ‘Yahudiler ve İsrailliler hakkında güzel bir sözü var. Diyor ki: İsrail, yeryüzünün en zayıf devlettir. Var olan gücünü iki şeyden almaktadır. Birincisi Amerika ve ikincisi zayıf ülkelerden…’ Çok doğru ve yerinde bir sözdür. Çünkü zayıf İsrail’in arkasında Amerika ve zayıf ülkeler vardır.” dedi.

“Birinci görev İslam âlimlerine düşüyor”
İsrail’in Mescid-i Aksa’yı işgal etme girişime karşı İslam dünyasından maalesef gereken tepkinin gösterilmediğine işaret eden Hammad, İslam âlemlerinin bile bu karşı bir harekete geçmediğini belirtti. İslam âlemlerinin halkı harekete geçirmesi gerektiğine işaret eden Hammad, çünkü âlimlerin ümmetin tuzu olduğunu söyledi. Hammad, “Âlimlerle beraber hiçbir edebiyatçı, şairler de bir söz söylemediler ve Filistinliler şuan tek başlarına Siyonistlerle baş başa kaldılar. Ayrıca İslam âlemi, hızlı bir şekilde hareket etmiyor. Bir an önce hareket etmesi gerekir, çünkü İsrail Mescid-i Aksa’yı kapatmaya, Müslümanları şehit etmeye devam edecek. Bunun önüne geçilmesi ve zulme dur denilmesi gerekir. Burada birinci görev İslam âlimlerine düşüyor.” dedi.

“Önce bölüp parçalıyor, sonra tamamına hâkim olmak istiyor”
İsrail’in 1981’de olduğu gibi Mescid-i Aksa’yı kapattığını hatırlatan Hammad, daha sonra 1984’te Kudüs’ü Batı ve Doğu diye iki parçaya böldüğünü söyledi. Hammad, “Kudüs’ü ikiye ayıran İsrail, şuan efendim yok ‘Kudüs tek parçadır’ diyor. Bunun nedeni şudur; Önce Kudüs’ü ikiye ayırdı, sonra bir parçasına hakim olunca diğer parçayı da işgal etmek istiyor. Bu gün Mescid-i Aksa’da da yapmak istediği şey aynıdır. Önce Mescid-i Aksa’yı ikiye bölecek ve bir parçasına alacak, sonra diğer yarsını ve en sonunda tamamını alarak yıkacak. Bu yüzden şimdiden buna izin vermemek lazım.” diye konuştu.

“İslam dünyası suskunluğuna devam ederse…”
“İslam ve Arap dünyası Kudüs için hareket etmesi gerekiyor.” diyen Hammad, “İslam dünyası suskunluğuna devam ederse İsrail de Mesid-i Aksa’nın kapalı tutmaya devam ettirir. Filistinlilerin önce Allah ve sonra da Müslümanlardan başka dayanacak kimseleri yok. Filistinliler, Müslümanlar yardım almazlarsa Siyonist Yahudiler de kendi planlarını uygulamaya devam edecekler. Yahudiler, 1996’da Mescidi Aksa’ya yakmaya çalıştılar ama kapatamadılar. Bir sözde olduğu gibi ‘Araplar bir gün kızarlar sonraki gün sakinleşirler.’ Ama bugün Araplar kızmıyorlar, çünkü başka işleri vardır. İsrail de bu boşluktan yararlanıyor.”

“Tek ses olun ve İsrail’e dur deyin”
Türkiye halkından beklentilerinin çok yüksek olduğunu belirten Hammad, son olarak şunları söyledi: “Bugün Filistin konusunda hassas davranan tek İslam ülkesi Türkiye’dir. O’nun için Türkiye’den çok şey bekliyoruz. Ben buradan hem Türkiye halkına, âlimlere, edebiyatçılara, şairlere ve tüm kesimlere sesleniyorum: Tek ses olun ve İsrail’e dur deyin. Filistinlilerin yalnız olmadığını gösterin. Mescid-i Aksa İsrail’in değildir. Sadece Filistinlilerin de değildir, tüm Müslümanlarındır. Ümmetin ilk kıblesidir, onurumuzdur. Müslümanlardan isteğimiz, beraber hareket etmeleridir. Beraber hareket edelim ve tek güç olalım.”


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Doktorun gözünden Kovid-19 ile mücadelede

Mardin Devlet Hastanesi uzman doktorlarından Gamze [...]

1 gün önce...

Başkan'dan Tıp Kazanan Öğrencilere Altın Ödülü

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) yerleşti [...]

1 gün önce...

Vali Demirtaş Denetimlere Katıldı

Vali Mahmut Demirtaş, İçişleri Bakanlığının ‘’Kont [...]

1 gün önce...

Karantinadan kaçana hapis cezası geliyor

Artan vaka sayıları yeni toplumsal önlemleri günde [...]

1 gün önce...

Elektriğe ve doğalgaza 1 yılda yüzde kaç zam geldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ver [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN