Futbol ha...!

12 Ocak 2018 Cuma Saat 20:45

                Hoooop.! Dedik, bu kalmıştı ha! Ona da laf cambazlığı ile itibar suikastlığına yeltenmeye başladın deyip; surat asacak veya yapmaya kalkışacak okuyucuları(m)ın serzenişlerine hak vermiyor değilim yani…

Zira memlekette ciddi konuların azadeliği kalmayınca; geyik hasbihalleri tavan yapıyor hitaplarına kapılmadan ve ciddi meselelere kahve masalarında çözüm bulma gevşekliğine de bürünmeden, futbol meselesinin tat ve tuzundan bahsetme zaruriliğine hemen geçeceğimi söyleyeyim.

Evet, hakikaten uzun zamandır memlekette futbolun/futbol maçlarının/futbol seyircisinin ve belki de futbol analizlerinin eskisi gibi heyecan oluşturmadığını, toplumsal kitlenin stresini aza indirme kabiliyetinden yoksun olduğu, bu arenadaki bir başarı veya başarısızlıkta, ülkenin her tarafında birlikteliğin sembolü olan “beraber gururlanma ve üzülme” moduna da; eskisi gibi etki etmediğine hepimiz şahidiz.

Toto, loto, süper loto, iddia oyunları içinde sonuçları önceden belirlenen bir ligin sıradan izleyicileri/izleyicisi olarak; çokta merak ve heyecanla maçları beklemediğimi deklare edeyim. Bu oyunların içinde ilk golün hangi dakikada gelecek şansını, ilk yarım saate kim gol atacak iddiası, ilk yarı kaç kaç bitecek, ilk golü rakip takım mı? Yoksa ev sahibi takım mı? atacak meselesi ve belki de en az merak edilen maçın sonucu….Tüm bu iddialara ve kategorilere para şansının verilecek olması da hepten futbol maçlarına operasyon çekildiğinin kanıtı değil mi? Peki bırakın normal futbol seyircilerini de; bir takımın oyuncusu, yâda takımın komplesi, kulüp yöneticisi, kalecisi, bu oyunlar için iddiaya giriyorsa maçın hali ne olur sizce; gerisini siz hesaplayın…

Bir futbol maçını düşünün ki; hangi dakikada, ilk hangi takımın golü atacağı belli; ilk yarı kaç kaç biteceğini önceden birileri planlamış ve hesaplamış; maçın skoru az çok belli ve bu istikamette sözler alınmış ve yine bir ligi düşünün ki; kümeye hangi takımın düşeceği ile ilgili önceden kulisler düzenlenmiş ve hangi takım kaç puan ile şampiyon olacağı hesapları yapılmış olmasın. Biz seyircilerde stadyumda ve televizyon başında heyecanla maçı seyretme kaf kaflığında olalım. İş yerinde, evde, okey masasında bu maçların kritiğine hemhal olalım ha…! Yesinler futbol merakınızı….!

Eğer futbol sihrinin/heyecanın ve kendine özgü maç akışının devamını istiyorsak; politikadan, iddia oyunlarında ve fanatiklerden mümkün olduğa kadar uzaklaştırmamız lazım. Yaşça kendinden büyük takım antrenöre diklenen, antrenmanlarda arkadaşına söven, medya ve basında şans oyunlarını oynayan, para için takımı ve antrenörünü satan, sahada takım ruhundan bihaber ve takım tutkusuyla heyecanlanan seyirciyi meta olarak gören çuval dolusu futbolcu ile karşı karşıya olduğumuzu ve bu minvalde planlan oyun skorlarının çarkında dönüp durduğumuzu üzülerek ifade edeyim.

İngilizlere ait bu sporun bazı kuralları vardı ve şöyle derlerdi. “Eğer bir oyuncu verilen taktiğe karışırsa futbolun itibarını zedelemiş olurdu.” Antrenörü ile tartışırsa başka bir kulübe satılırdı. Şimdilerde ise oyuncu/oyuncular antrenörlerini göndermekte, birey olarak itibarını, takım itibarına değiştirmez olmuşlardır. Hele şike mike meselelerinin memlekette gözler önüne serilen kanıtlara sahip olmasına rağmen; futbol fanatikleri ve sistem dişlilerinde hoplayan babaları inandırmak; epeyce zor vaka olarak tayin olmuştur. Tüm bunlara futbol fanatikleri inanamayabilir. Lakin ideoloji fanatikleri, politik fanatikler ve teolojik fanatiklerinin tehlikeli oldukları gibi; futbol fanatikleri de en az bunlar kadar tehlikelidir.

           ***

Maç seyrettiğim zaman bir futbolcun penaltı atışı sırasında taşıdığı endişeyi, aynı şekilde kalecinin de parmak uçlarındaki gerilimi yaşayacak heyecanını, bazen tam topa vuracakken yediği tekmeyle yıkılan forvetin acısını hissedecek,  hata yapan oyuncunun “ah vahlarını” duyacak, yedek oyuncularının kulübedeki şaşı hallerine şahit olacak ve bazen de takımı son dakika gölüyle kazanan taraftarın coşkusuna kapılacağım maçlara hasret kaldığımı ve maç skorlarının önceden düzenbazlık içinde belirlenmediği futbol oyunlarını özlediğimi söylemekte beis görmediğimi ifade edeyim.

Futbol ha..! Tadı yok, tuzu da kalmadı…

Efendim iyi seyirler…

 

     


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Şehirlerin Yeni Valileri Yeni Heyecanlar Üretir 22 Haziran 2020 Pazartesi Saat 21:38
2. Bir Bayram Yazısı ve Bugünlerimiz… 23 Mayıs 2020 Cumartesi Saat 15:06
3. Bir Avuçtuk Biz..! 15 Ocak 2020 Çarşamba Saat 16:22
4. Kafaya Göre Takılmak…! 16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 21:17
5. Zeki Müren de Bizi Görecek mi? 14 Nisan 2019 Pazar Saat 12:07
6. Şehirler ve Kentler -2- 13 Eylül 2018 Perşembe Saat 14:31
7. Şehirler ve Kentler -1- 18 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 11:19
8. Trafo Mahallesi/Mehellâ Trafo… 03 Temmuz 2018 Salı Saat 09:48
9. Lagaluga Etme Bana… 03 Mayıs 2018 Perşembe Saat 09:55
10. "PELUL" 26 Ekim 2017 Perşembe Saat 11:08

YORUMLANANLAR :::

Büyükşehir Belediyesinin Borç Miktarı Açıklandı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Borç Batağında old [...]

1 gün önce...

Büyükşehir'de 3 Daire başkanı daha görevden alındı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin 3 daire başkanı da [...]

1 gün önce...

DEDAŞ'tan Açıklama: Borcunu ödeyenlere elektrik vereceğiz

Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin birikmiş 1. [...]

1 gün önce...

Memur-Sen, Mardin'de Artan Vaka Sayısına Dikkat Çekti

Memur-Sen Mardin İl Başkanı Eyyüp Değer'den, Son g [...]

1 gün önce...

Seyir halindeki çöp aracında yangın

Dargeçit Belediyesi'ne ait çöp toplama aracında çı [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN