Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz aslen nerelidir, kaç yaşında? Mustafa Cengiz nerelerde çalıştı?

Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz hastaneye kaldırılmasının ardından, Mustafa Cengiz kimdir olduğu merak konusu oldu. Son dakika haberinin ardından sosyal medyada en çok aranan isim olan Mustafa Cengiz kimdir sorusu cevap arıyor. Dursun Özbek ile başkanlık yarışına giren ve büyük bir başarı ile kazanan Mustafa Cengiz; son seçimde aday olmamış, başkanlığa Burak Elmas seçilmişti. Peki, Mustafa Cengiz kimdir, nerelidir? Mustafa Cengiz ne iş yapıyor, kaç yaşında? İşte Galatasaray'ın 37. başkanı Mustafa Cengiz ile alakalı tüm detaylar haberimizde...

BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

Galatasaray'ın eski başkanı Mustafa Cengiz hastaneye kaldırılmasının ardından, Mustafa Cengiz kimdir olduğu merak konusu oldu. Son dakika haberinin ardından sosyal medyada en çok aranan isim olan Mustafa Cengiz kimdir sorusu cevap arıyor.

Dursun Özbek ile başkanlık yarışına giren ve büyük bir başarı ile kazanan Mustafa Cengiz; son seçimde aday olmamış, başkanlığa Burak Elmas seçilmişti.

Peki, Mustafa Cengiz kimdir, nerelidir? Mustafa Cengiz ne iş yapıyor, kaç yaşında? İşte Galatasaray'ın 37. başkanı Mustafa Cengiz ile alakalı tüm detaylar haberimizde...

Mustafa Cengiz kimdir?

Mustafa Cengiz, 25 Aralık 1949 tarihinde Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya geldi. İş insanı, spor yöneticisi, eski bürokrat ve 37. Galatasaray başkanı olan Cengiz, 72 yaşındadır.

Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde aldı. Gaziantep Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine (Mülkiye) girdi, buradan mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev yaptı, daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği için Orta-doğu’da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık yaptı, İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yaptı, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı seçildi.

Hâlen petrol ve akaryakıt sektöründe kendi şirketlerini yönetmektedir. Sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesidir. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönüyle takdir edilirken transfer konusunda ise sıkça eleştirildi. Bu eleştirilere "Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem." diyerek cevap verdi.

6 Mayıs 2021'de kişisel Twitter hesabından Galatasaray'ın yapılacak ilk seçiminde başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas'a devretti.

Kişisel yaşamı

Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle