Garip olan herkes bunu biliyor ama yine de izliyor…

29 Şubat 2020 Cumartesi Saat 16:09

İstisnasız her evin başköşesinde yerini alan televizyonlar üzerinden dünyaya açılan bir penceremiz var. Bu pencere bildiğimiz pencerelerden farklı. Görmek istediğimizi değil; kendisinin bize göstermek istediğini gösteriyor.  Hatta bizi bizden alıp o yaşamın bir parçası haline bile getirebiliyor.

Sosyal medyada sık sık paylaşıma sokulan Japon Bilim Adamı Kaiyo Yasuo’nun bir sözü var.

“Türkler çok garip millet” deyip şunları söylüyor: “3 yıldır Türk kültürünü inceliyorum. Bir şey çok korkunç, diğeri çok garip. Korkunç olan Batı bir ülkeyi savaşmadan yok ediyor. Ülkede 3-5 dizi hariç hepsi Türk din ve geleneğine ters. Garip olan ise, herkes bunu biliyor ama yine de izliyor. Anne-baba ise çocuğu ile izliyor. Hayret...”

Evet, içinde bulunduğumuz garip durumun en güzel özeti.

Tüketim kültürünün vazgeçilmesi olan eğlencenin yanında genelde kıskançlık, haset, hırs, tuzaklar, huzur bulamayan çiftler, ihanet, entrikalar, kader kurbanı olan başroller ile kötü karakterlerle süslenen acı ve duygu sömürüsünün zirvede olduğu dizi ve filmler…

Girdap gibi bizi sarmalayan bu pencere bizi adeta bağımlısı yapmış. Bizi nasıl etkilediği düşüncesinden uzak esiri olmuşuz o pencerenin. Bize oksijen ve temiz hava veren pencere kadar aşina olmuşuz.

Çocuklarımızın arkadaş çevresine ve eşimizin sosyal yapısına dikkat ettiğimiz kadar onların izlediği dizilere de bir göz atsak. İzledikleri dizileri oynadıkları oyunları bir araştırıversek.

“İyi olan her zaman ihanete mi  uğrar? Bu hayatta kazanmak için illa kötü adam mı olmak lazım. Evlilik dışı birliktelik, sıradan bir şey mi? Zengin olmak için her yol mübah mı?” Bu diziler üzerinden kendilerine verilen mesajları bir anlayabilsek ve onlara anlatabilsek.

Kendimiz izliyorsak bu duruma nasıl tepki vereceğiz. Sigara içen bir babanın evladına “Sigara içmek zararlıdır sakın sen içme”uyarısı ne derece etkili olur misali. Bu pencereden körpe beyinlerin bilinçaltına gönderilen bu kodlar onların kişiliğini, karakterini, fıtratını şekillendirmeyecek mi?

 

Sıradanlaştırıp meşrulaştırma

Bu pencere sayesinde birçok şey bize sıradanlaştırılıp meşrulaştırılmadı mı? Bilinçli bir şekilde senaristler, bizleri zihin dünyalarında özlemini duydukları toplum seviyesine getirdiler.  Toplumu tüketim hastalığının esiri yaptılar. Bağımlısı olunan dizilerde ortaya konan olguları bir renk, örneğin şiddeti temsilen kırmızı diye nitelersek; her izlediğimizde karşımıza çıkan kırmızıya baktığımızda, kırmızıyı kokladığımızda, kırmızıyı konuştuğumuzda, kırmızıyı düşündüğümüzde, hayatımızın da kırmızılaşmaması mümkün mü? Peki bu noktadan olaya baktığımızda hayatımızın ve toplumumuzun rengini değiştirmek istiyorsak ne yapmamız gerekir?

Alkole özendirme, müstehcenlik, argo/küfür kullanımı, hak ihlalini ve şiddete özendiren diziler kontrol etmeli ve gereken tedbirleri artırmalıdır. Mesela yıllarca oynayan “Kurtlar Vadisi” dizisinin gençler üzerine etkilerini araştıran anket sonuçları göstermektedir ki, liselerde şiddet ve çeteleşme gibi hususların bu diziden etkilenme oranları epey yüksek olduğu aşikar. Okulu konu edinen bazı dizilerin öğrenme ortamına zarar verebilecek ve belki de öğrencilerin başarı düzeyini düşürecek hatta yanlış alışkanlıklara sevk edebilecek durumlar arz eden bölümler içerdiği de ortada.

 

İktidarın Sorumluluğu

Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar misali toplum izliyor ve rağbet gösteriyor diye bunu normalleştiremeyiz. Nadiren görülen hastalıklı durumları dizilerde işleyerek bunu özendirip meşrulaştırmak ve buna da göz yummak bu topluma yapılabilecek en büyük ihanettir.

Bu diziler üzerinden toplumun nasıl bir ifşada gittiğini hiç mi görmüyorlar? Toplumun nasıl olumsuz anlamda dönüştüğünü hiç mi fark etmiyorlar? Muhafazakâr iktidarın söz geçirdiği ve emrinde hazrola geçtiği kanallardaki dizilerde baş gösteren sapkınlıklara sesini çıkarmaması teyit anlamına gelmiyor mu?

Burada en büyük sorumluluk da yine iktidara düşüyor. Toplumun ve genç neslin ıslahında, etrafının yasaklarla çevrili olmasından çok; nasıl ve hangi araçlarla terbiye edilmesi önemli. Şiddeti eleştirmek ve konuşmak yerine irfanın konuşulması daha anlamlı. Ahlaksızlığın nasıl bir şey olduğu yerine, erdemli ve faziletli olmaya giden yol gösterilse daha etkili olur.

Evlerimizdeki o büyülü pencereden şiddet, ihanet ve gözyaşı yerine gelişim, dönüşüm, başarı ve erdemi izleyebilseydik. Bugün toplum olarak bu 15 yıllık süreçte çok farklı yerde olabilirdik. İçine girdiğimiz girdaptan zehir solumak yerine şifa alabilseydik.

Enerjimizi bu yönde harcayabilseydik. Milli gelirin yanında maneviyatımızı da geliştirebilseydik. İlla gidip de dini sorumluluklarını öğretmenlerini beklemiyorum bu dizilerden ama kul hakkına sadık kalmanın, adaletli olmanın, dürüst davranmanın erdemini çok iyi anlatabilirlerdi. Mesela; kırmızı ışıkta geçmenin, arabanın penceresinden attığımız bir sakız çöpünün, yoldan geçerken yayaya yol vermemenin, yüksek sesle çaldığımız müziğin, üstünü vermediğimiz beş kuruşun, geç gittiğimiz randevumuzun, elimizi yıkarken boşuna akıttığımız suyun, komşumuzun balkonuna giden kırıntılarımız, bir şekilde yolunu bulup öne geçtiğimiz sıranın, yoldan geçerken boşuna kırdığımız ağaç dalının ve daha nice hak ihlaline girecek basit ama kişiliğimize yön veren küçük ayrıntılar…    

Bu durumda senaristlere ve yapımcılara büyük bir iş düşüyor. Önce onların bilinçlenmesi sonra toplumu bilinçlendirmeleri, önce onların yükselmesi sonra da toplumu yükseltmeleri. Battı balık yan gider demek yerine kokmaya başlayan tuzu havalandırmak gerek. Kelebek etkisine güvenerek ufak da olsa bir yerlerden başlamak gerek.  Salonun başköşesindeki televizyonun yerini değiştiremesek de fişini çekemesek de dizilerimizi gözden geçirebiliriz.

İşte o dizilerden bir kaçını sizlerle paylaşayım:

Yasak Elma: Eğer zengin ve varlıklıysa, baban yaşındaki erkekle evlenmelisin, eski sevgilinle de görüşmeye devam edebilirsin. Senden ayrılan, başkasıyla evlenmiş eski kocanı kazanman için her türlü günah dolu entrika çevirebilirsin. Şirkette söz hakkın olması için her türlü iftira ve ihanet serbest.

Mucize Doktor: Özel bir hastanede herkes istinasız herkesle sevgili olabilir.  Yoksa hastane ortamı çekilmez. Başhekimle doktor, doktorla doktor, doktorla hemşire, doktorla hastane çalışanın gündeminde çarpık ilişki flörtler normal.  

Babil: Hoşlandığın erkekten hamile kalıp, onun yakın arkadaşını nişanlısından ayırıp, karnında başkasının çocuğu ile evlenebilirsin. Çocuğun hastaysa ve sen işsizsen, ameliyat parası bulmak için hırsızlık yapabilirsin. Hatta onlarca kişiyi dolandırabilirsin. Saadet zinciri bile kurarsın.

Doğduğum Ev Kaderimdir: Bekar bir erkeksen komşun olan dul kadınla ilişki yaşar onu hamile bırakır, haftasına zengin bir aileye evlatlık verilip eski evine geri dönmüş bir kızla evlenebilirsin. Kendinden bir iki yaş büyük, zengin bir kadınla evlendiysen genç güzel bir kadınla gayrimeşru ilişki yaşayabilirsin. Ondan çocuğun da olabilir bu normaldir. Çünkü karın senden birkaç yaş büyük.

Hekimoğlu: Aşı olmayan çocuğunun helvasını yaparsın. Aşıların hepsi elzemdir. Hastalar azarlanmak için hastaneye gelirler. Hepsi istisnasız cahildir.

Sefirin Kızı: En yakın arkadaşından çocuğu olan onunla bir gün evli kalmış kadına aşık olabilirsin. Evlatlık olarak geldiğin ailenin kızına aşıksan tecavüz et! Ki başkasıyla evlenemesin.

Benim Adım Melek: Nişanın esnasında başka sevgilinle başka ülkeye kaçıp evlenebilirsin. Baktın anlaşamadın, üç çocukla baba evi seni bekler zaten. Eski nişanlının babası amcanmış, babanla araları daha beter olmuş olsun. Sen eski nişanlınla üç çocuklu dul olsan da görüş beraber ortaklık bile kur. Sen yeter ki sağlığına kavuş. Herkes her şey kabul eder zaten.

Bir Zamanlar Çukurova: Oğlun evlenip ayrılmış, çocuğu olmuyorsa, çalışanlarınızdan oğlunun beğendiği dini nikahlı bir kadının kocasına iftira at hapise girsin. Böylece karısının karnındaki çocuk senin torunun, kadın da oğlunun karısı olabilir! Adamı hapisten sonra kurtarırsın. Bu onları evlendirmek için kadına uyguladığın şantajdı zaten. Oğlunun mutluluğu için her yol mübah.

Çukur: Bir mahalle senin olabilir. Dullarını kendi çalıştırdığın pavyonda sermaye yaparsın, illegal silah satışı ile mahallenin gençlerinin hepsi sizin korumanız zaten. Her türlü illegal işi yaparken sinek öldürür gibi adam öldür, boş ver, onlar yoluna çıkanlardı zaten. Polis de sensin jandarma da, hırsız da sensin, katil de. Ana-baba neymiş. Onlara bağlı olan çocukları hayatı ıskalar, özgür olamaz. Bütün damlar bizim!!!!

Zümrüdü Anka: Seni anan baban büyütürken sevgi göstermemişse, sen artık kötülüklerin kralı olabilirsin. Amca evlendiği gece öldüyse; karısını amcanın yeğenine verin.

Jet Sosyete: Eşcinselleriyle, dejenere evlilikleriyle, evli çapkınlarıyla içkilerle budizmle rezil gençlikle hayat daha zevkli...

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz: Özendirilen karakter çok güçlü bir mafya babası ve yeraltı dünyası. Her türlü haltı yapan, suçu işleyen karakterlerin inanılmaz karizmatik hatta dünyayı kurtaran adam duruşları. 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Bahtı Kara topraklar: Karabağ ve Kızıl Kürdistan 07 Ekim 2020 Çarşamba Saat 13:25
2. İbrahim Abi’yi; Geldiği Yere Uğurlarken… 25 Eylül 2020 Cuma Saat 14:50
3. Korona Deyip Geçmeyin! 18 Eylül 2020 Cuma Saat 17:01
4. Bürokrasi ve Mevzuata uygun bir ölüm! 14 Ağustos 2020 Cuma Saat 12:00
5. Yeni Vali ve Beklentiler 29 Haziran 2020 Pazartesi Saat 18:22
6. Bir babanın ardından… 19 Ekim 2019 Cumartesi Saat 18:06
7. Kadim İnsanların Ülkesi İran - Tebriz 04 Ekim 2019 Cuma Saat 17:34
8. Kadim İnsanların Ülkesi İran (3) 14 Eylül 2019 Cumartesi Saat 12:24
9. Kadim İnsanların Ülkesi İran (2) 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:52
10. Kadim İnsanların Ülkesi İran (1) 11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 15:30

YORUMLANANLAR :::

İşadamı Hadi Kahraman'dan Eğitime arsa desteği

Kızıltepe ilçesinde hayırsever, okul için arsa hib [...]

1 gün önce...

Dal, Muhtarlar gününde Cumhurbaşkanına teşekkür etti

19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Mardin Hüküme [...]

1 gün önce...

2020 asgari geçim indirimi 2020 AGİ ücreti ne kadar oldu?

Asgari ücretin belirlenmesinden sonra, Asgari Geçi [...]

1 gün önce...

Kredi kartı kullananlar dikkat!

Ticaret Bakanlığı, internet ve telefon aracılığıyl [...]

1 gün önce...

Erdoğan'dan Eğitim Özeleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Kül [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN