Gazetecilerin Kudüs hassasiyeti sergiye yansıdı

Gazetecilerin Kudüs hassasiyeti sergiye yansıdı
22 Aralık 2017 Cuma Saat 18:34 0

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti (MGYC), Karikatürist Mikail Çiftçi ile Filistinli Karikatürist şehit Naci EL Ali’nin eserlerinin yer aldığı karikatür sergisi açtı.

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti (MGYC), tarafından Karikatürist Mikail Çiftçi ile Filistinli Karikatürist şehit Naci EL Ali’nin yaklaşık 50 eserlerinin yer aldığı karikatür sergisinin açılışı kılınan Cuma namazının ardından yapıldı.
Kudüs Nöbet Çadırının yanında kurulan Sergiyi gezen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Karikatürist Mikail Çiftçi’den çizdiği eserler hakkında bilgi aldı.
“İnşallah bu Kudüs şuuru Mardin de ve bütün dünyada devam edecek. İnşallah Kudüs İslam ümmetinin arzu ettiği şekilde yönetilecektir”
Sergiye katılarak karikatürleri tek tek gezen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“ Amerika Devlet Başkanının Kudüs’ü başkent kararını yeniden gündeme getirmesi ve buna ilişkin çalışmalarından sonra bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kudüs’e sahip çıkma adına platformlar oluşturup Kudüs nöbetleri yapılıyor. Bunun bir örneği de ilimizde Mardin’de platform tarafından yapılıyor. Zaman zaman farklı etkinliklerle Kudüs şuuru ayakta tutuluyor. Bugün de kıymetli Mikail Çiftçi beyin karikatürleri bizlerle paylaşılıyor. Tabi ona zenginlik olsun diye de Hanzala lakaplı Meşhur Filistinli şehit ‘Naci El Ali’ karikatürleri de eklendi. İnşallah bu Kudüs şuuru Mardin de ve bütün dünyada devam edecek. İnşallah Kudüs İslam ümmetinin arzu ettiği şekilde yönetilecektir.”
“yeni nesillerimiz bizim sırtımızda İsrail gibi zehirli bir hançerin bulunduğunu ve hançerin saplandığı yerden muhakkak bir gün çıkarılması gerektiğini bilmelidirler bu şuur ve bilinçle büyümelidirler”
Yapılan resim sergisi için Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyetini tebrik ederek konuşmasına başlayan İLKHA Genel Müdürü Mahmut İrtem, şöyle devam etti:
“Bu tür etkinlikler çok faydalıdır devam etmesi lazım Kudüs’ün hiçbir zaman gündemden düşmemesi lazım.
Kudüs’ün daima gündemde olması için kendi gençlerimize, çocuklarımıza, gelecek nesillere ve bütün toplumu bu konuda bilinçlendirmek için bu etkinliklerin giderek artması ve devam etmesi lazım. Her Müslüman günde 5 vakit namaza kalktığında muhakkak kendi dualarında Kudüs’ü hatırlamalı ve dua etmeli, bütün öğretmenlerimiz her gün her derste Kudüs’ten bahsetmeli, her esnafımız dükkânını açtığı zaman Kudüs’ü Mescid-i Aksa’yı ve oradaki Müslümanları hatırlamalı yöneticilerimizden köylerimize kadar bütün toplum sürekli Kudüs’ü kendi gündeminde tutmalı unutmalı ve unutturmamalıdır. Bunun için farklı formüller bulmak lazım ve bu etkinliklerin bir şekilde devam etmesi lazım bu etkinliklerin sayısının artırılması lazım. Bunun için de herkes düşünmeli ben Kudüs için ne yapabilirim? Bugün Kudüs için hangi adımı atabilirim bunu düşünerek proje hazırlamalı etkinlikler yapmalı ve bu şekilde bu etkinlikler devam etmelidir. Birleşmiş milletlerinde Amerika kararını reddedilmesi tek başına yeterli değildir Cumhurbaşkanımızın ‘İsrail terör devletidir işgal rejimidir’ demesi elbette anlamlıdır ama bunlar tek yeterli değildir. Bu Kudüs’ün ve Filistin’in özgürlüğüne kadar devam etmelidir. Çocuklarımız, yeni nesillerimiz bizim sırtımızda İsrail gibi zehirli bir hançerin bulunduğunu ve hançerin saplandığı yerden muhakkak bir gün çıkarılması gerektiğini bilmelidirler bu şuur ve bilinçle büyümelidirler. Onun herkes toplumun bilinçlenmesi için elinden ne geliyorsa bunu yapmalı ve muhakkak kendi gündemimizde bulundurmalıyız.”
“Kudüs’ün hafızalarda tazeliğini koruması ve şuurumuzdan çıkmaması anlamında bir şuur oluşturmak gerektiğini düşündük”
Kudüs’ün ümmetin kanayan yarası olduğunu belirten Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Abdülkadir Üründü, “Kudüs’ün hafızalarda tazeliğini koruması ve şuurlarından çıkmaması anlamında bir şuur oluşturmak gerektiğini düşünerek bu sergiyi açtıklarını söyledi.
Üründü, “ Bu anlamda da gazeteciler olarak kendi alanımızda görevler düştüğünü biliyoruz. Bu bilinçle de Kudüs’ü toplumun hafızasındaki yerinin her zaman ki gibi tazeliğini koruması için bazen kitapların uzun uzadıya anlatamayacağı şeylerin sanatçıların kaleminden çizilen kısa karikatürlerle nasıl da dile geldiğini ifade edecek bir şekilde yaklaşık 50 eserden oluşan bir sergi oluşturduk. Bu sergide Mikail Çiftçi abimizin eserleri var Mikail abimiz aynı zaman da sergiye katılarak aramızda oldu. Hem onun hem de Filistin’li Naci El Ali meşhur Hanzala çizgisinin sahibi bilindiği üzere bugüne kadar 400 bine yakın eseri bulunmakta hem onu tanıtmak hafızalardaki eserlerine dikkat çekmek hem de ümmetin kanayan yarası Kudüs’ün sorununa bir anlamda fikir oluşturup bu fikri daimi hafızalarda tutmak için böyle bir sergi açtık. Açtığımız bu sergiye çok yoğun bir katılım oldu. Umarım ki inşallah bu bilinç Kudüs’ün kurtuluşuna bir damla bile olsa vesile olur bilinç oluşur. Mardin STK platformu kapsamında kurulan Kudüs nöbet çadırı açık olduğu sürece sergimizde açık olacak inşallah çünkü Kudüs’ü birlikte yaşamak ve yaşatmak lazım diye düşünüyorum.”

“Kendi çizimlerimizle Kudüs’ü ifade etmeye çalıştık”

Eserlerinin de yer aldığı sergiye katılan Rehber TV karikatüristi Mikail Çiftçi, şunları söyledi:
“ öncelikle Kudüs meselesi ortaya çıkınca herkesin mücadele etmesi gerekiyordu bizimde mücadele alanımız çizimdir. Kendi çizimlerimizle Kudüs’ü ifade etmeye çalıştık. Özellikle karikatürlerde ümmetin birlikteliğini birlikte olması gerektiğini karşımızda şer odakları bir olmuş ve Müslümanlara karşı bir içerisinde onlara karşı başarılı olabilmemiz için birlik, tek ruh, tek yumruk olmamız lazım. Ancak bu şekilde onlara geri adım attırabiliriz. İnşallah bu etkinliğin farkındalık oluşturabileceğine inanıyorum. Karikatürleri gündeme göre çiziyorum şuan da Kudüs le alakalı yaklaşık 30 eser ortaya çıkarmışız ancak burada hepsi yer almıyor. Başka eserlerde var. Kudüs için farkındalık yaratmak adına inşallah iyi olacağını düşünüyorum. Bu farkındalık ta emeği geçen herkesten Allah razı olsun teşekkür ediyorum.”


“Biz büyükler küçüklerimize Kudüs’ün anlamını anlatamadık şimdi küçüklerimize yansıtıyoruz”

Son bir ayda Müslümanların Kudüs’ün anlamını gördüğünü belirten Mehmet Siraç Ballı, “Bu karikatürlerle gördüğünüz gibi en küçük yaştaki çocuklarımızın Kudüs’ün anlamını bilmeleri için bir adımdır. Kudüs çadırımıza ilgi gün be gün ilgi büyüyor. Biz büyükler küçüklerimize Kudüs’ün anlamını anlatamadık şimdi küçüklerimize yansıtıyoruz. İnanıyorum ki Kudüs yine Müslümanların olacak dünkü Birleşmiş Miletlerde yapılan oylamada herkes Türkiye’nin ve Müslümanların gücünü gördü. Rabbim bundan sonra bizlere Kudüs’te namaz kılmayı nasip etsin.” Temennisinde bulundu.

Sergiye katılan Zeliha Sarı, “çok güzel bir şey olmuş bu çizimi yapanların ve sergiyi düzenleyenlerin ellerine sağlık. Böyle etkinlikler halkın bilinçlenmesi açısından buraya farklı bir hava katıyor. Halkın bilinçlenmesi için daha fazla şeylerin yapılması lazım” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin şubesi başkanı Hasan Anuk, Karikatürist Mikail Çiftçi’ye gümüş işlemeli bir tespih ve yüzük hediye etti.

Sergiye; Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, İLKHA genel Müdürü Mahmut İrtem, Rehber TV katikarüsti Mikail çiftçi, Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İŞKUR Müdürü Mehmet Akın, Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, Basın İlan Kurumu Müdürü Adnan Günbegi,İl Müftüsü İsmail Çiçek Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şubesi Başkanı Hasan Anuk, Gençlik ve Spor müdürü Hadi Çomaktekin, Bilim ve Sanayi Teknoloji müdürü Musa Öztürk, Eski Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, AK Parti eski İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ve Şehmuz Dinçer, MÜSİAD İl Başkanı Nurettin Kasap, İLKHA Bölge Müdürü Osman İçli, Kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti başkanı Abdulkadir Üründü, Kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ve vatandaşlar ve davetliler katıldı


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İlk Cuma İçin Şükür Kurbanı Kesti

Mardin'de Cuma namazından önce hayırsever bir vata [...]

1 gün önce...

Polis susuz kalan köylüye tankerle su taşıdı

​Su sıkıntısı yaşayan bazı kırsal mahallelere Mard [...]

1 gün önce...

Tarihi ulucamide 74 gün sonra ilk namaz

Korona virüs önlemleri nedeniyle ibadete kapatılan [...]

1 gün önce...

74 gün sonra ilk cuma coşkusu

MARDİN’de 32’si tarihi cami olmak üzere 180 camide [...]

1 gün önce...

MHP İl başkanı "İddia asılsızdır"

MHP İl Başkanı Mehmet Veysi Oğuz sosyal medyada il [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN