Gazeteciliğin Çığlığı

Gazeteciliğin Çığlığı
31 Ekim 2018 Çarşamba Saat 16:58 0

Gazetemize konuşan Avaz(çığlık) kitabının yazarı Yunus Özgüç gazeteciliğin sorunlarına değindi.

Gazetemize konuşan Avaz(çığlık) kitabının yazarı Yunus Özgüç gazeteciliğin sorunlarına değindi.

Özgüç:  Mardin doğumlu sekiz nüfuslu bir ailenin çocuğuyum annem ve babamın okuryazarlığı olmamasına rağmen okuryazarlık serüvenine başladım ve Mardin kültüründen beslenerek Avaz’ı yazdığını söyledi.

İlk yazılarım pek kabul görmedi

Konya Selçuk Üniversitesinde okuduğum esnada bayağı boş zamanım oldu. Yazma serüvenimi ilk başladığım serüvenim avaz için değildi ilk yazmaya bir sitede başladım tabi ilk yazılarım pek kabul görmedi. Sonrasında yazma serüvenim devam etti ve bu süreç kitap yazma noktasına kadar taşıdı beni. Avaz'ı Konya'da yazdım yazma hevesim böyle devam etti. Avaz'ı yazmamdaki temel duygum bir yeter diyişimdir aslında, kendime olsun, başka insanlara olsun yeter dememdi ifadelerini kullandı.

Gazeteciliğinin her zaman ezilen bir meslek olduğunu göstermek istedim

Amaç günümüz gazeteciliğinin hakkıyla yürütülmediğinin aslında tarihsel serüvenine de hakkıyla yürütülemediğini karşısında durmak ve gazeteciliğinin her zaman ezilen bir meslek olduğunu göstermek ve gazeteciliğin gerçek anlamıyla yapıldığında bir ödül değil de bir ceza metodu uygulandığını dünya literatüründe gerekse günümüzde her yerde görebileceğimizi kanıtlamak istedim dedi.

Bizim toplumsal anlamda ilerleyemememizin sebebinin öz eleştiri eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Gazetecilik üzerine kurulu bir konu ama özelde gazetecilik genelde ise bir öz eleştiri eksikliğimize değindim yani yıllardan beridir sürekli sıkıntımızın öz eleştiri olduğunu düşünüyorum mesela ortaçağa baktığımızda Avrupa'nın kendi öz eleştiri eksikliğinden dolayı ilerleyemediğini bugün ise bizim toplumsal anlamda ilerleyemememizin sebebinin öz eleştiri eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Herkes birbirini eleştiriyor ama kimse kendini eleştiremiyor bunu gazeteciliğe indirgedim ama geneli ise toplumsal ve bireysel anlamda öz eleştiri eksikliğimize değindiğini belirtti.

Okuma yazma oranının düştüğü varsayımındayım

Böyle bir amaçla yazmamın nedeni aslında başta da değindiğim gibi itiraz olayı bide onun ötesinde şöyle bir şey, şuan var olan edebiyatçılarımızın çoğu örneğin Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit, Orhan Pamuk ve nicesi ele aldıkları konuları itibarı ile çok güzel yerlerde yer alıyorlar.Yalnız edebi nitelikte bunun devam edebilmesi için birilerinin edebiyata da el atması gerekiyor. Yani edebiyatın daha da gelişebilmesi için yenilenebilmesi ve devam etmesi için serüvenin devam etmesi için bizler de yazmalıyız. Bunun için bende yazdım artık okuma yazma oranının düştüğü varsayımındayım hani onu görüyoruz birçok araştırma sonucunda bunun artırılması yolunun nasıl olabileceğini düşündüm ve kendim bu eserle yola çıkarak bir şeyler anlatmak istiyorum. Kendime, yaşadığım topluma yani kısaca şöyle ki ;edebi nitelikte eser vermemin sebebi temelde yetişen edebiyatçıların şuanda hiç olmaması, evet yazarlar var ve bunlar amatörde kalıyor. Buna da biraz itiraz etmek istedim çünkü bundan sonra kimin geleceği belli değil bir alternatif olalım istiyorum, tabi benimde daha birçok eksiklerim var diyebilirim şeklinde konuştu.

Samimi bir sohbet havası içerisinde geçen röportajın ardından imzalı kitabını bizlere hediye etti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vali Demirtaş, Ömerli'de İncelemelerde Bulundu

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, göreve başladıktan [...]

1 gün önce...

Mardin Ovası'nda ikinci ürün mısır ekilmez ise neler olur?

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şeri [...]

23 saat önce...

Dargeçit'te Karabayır Mahallesine yapılacak Futbol Sahası’nın temeli atıldı

Dargeçit Belediyesi tarafından kırsal mahallelerde [...]

1 gün önce...

Mardin polisinden ihtiyaç sahibi ailelere destek

Mardin'de, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği [...]

1 gün önce...

Büro Memur Sen, Srebrenitsa Soykırımı'nı Unutmadı!

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, Sreb [...]

21 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN