Gazze'de Canlı Kalkan olmak için sıraya girdiler

Gazze'de Canlı Kalkan olmak için sıraya girdiler
05 Ağustos 2014 Salı Saat 21:03 0

İsrail'in Filistin'e karşı başlattığı kara operasyonu sonrası yurt genelinde olduğu gibi Mardin'de tepkiler çığ gibi büyüyor. Yeşilliler Israil'e karşı Gazze'de canlı kalkan olmak için kuyruğa girdiler.

Medeniyet Vakfı Mardin Temsilcisi ve İHH İnsani Yardım Vakfı Gönüllüsü Abdurrahman Ceylan Filistin için "Canlı Kalkan" gönüllü imza kampanyası ve İsrail mallarını boykot etmek amacıyla stant açtı.
Yeşili Meydanında açılan standa canlı kalkan imza dosyası hazırlandı ve isteyen gönüllerden burada imza toplandı.
İsrail mallarını almayarak protesto etmek isteyen vatandaşlar ise stant içerisinde bulunan İsrail mallarının listesine bakarak boykot etti.
Sadece Yeşilli ilçesinde bir gün içinde 120 kişinin standa başvurarak canlı kalkan olmak istediği bilgisini veren Ceylan, toplamda aralarında gazeteci, aktivist, siyasetçi, STK yetkililerinde bulunduğu 437 kişinin İsrail’e karşı Gazze’ye gitme kararı aldıklarını söyledi.
Stant hakkında bilgi veren İHH İnsani Yardım Vakfı Gönüllüsü Abdurrahman Ceylan, “Filistin'de Gazze'de İşgal rejiminin saldırıları sebebiyle çocuk, kadın, Yaşlı ve genç demeden şehit sayısı her geçen gün artıyor. Tüm dünyanın vicdanı Gazze'deki şehitlerle beraber kanarken, sorumluluk hisseden herkesin kardeşlerimiz için somut adımlar atma zamanı geldi. Daha fazla Filistinli masum ölmesin diye tüm insanlığın ayağa kalkma ve dur deme vakti geldi. Tüm vicdan sahibi halkımızı bu imza kampanyasına ve İsrail mallarını boykot etmeye davet ediyoruz Gazze'de zaten kötü olan insani durum dayanılmaz boyutlara ulaştı. Havadan denizden ve karadan gelen saldırılarda hayatını kaybedenlerin yüzde 80’ini siviller oluşturuyor. Bu da İsrail'in sivil ölümler konusunda kasti ateş ettiğini ortaya koyuyor. İsrail'in yeni stratejisi sadece direnişçileri hedef almak olmadığı, asıl hedefin direnişçilerin ailelerini ve sevdiklerini yok ederek intikam almak olduğu hedef alınan evlerin büyük bölümü İsrail'in öldürmek istediği direnişçilerin aile ya da akrabalarına ait evler olmasından anlaşılıyor. Tüm dünyanın vicdanı Gazze'deki şehitlerle beraber kanarken, sorumluluk hisseden herkesin kardeşleri için somut adımlar atma zamanı geldi.”dedi.
Filistin halkının yanında olduklarını göstermek üzere burada "Canlı Kalkan" gönüllüsü olmak üzere imza kampanyası başlattıklarını ifade eden Ceylan, “Filistin'de Gazze'de bombalar altında katledilen kardeşlerimize yapılan katliamları engellemek amacıyla "Bombalayacaksanız bizi de bombalayın" biz de bombalanmaya hazırız' demenin bir başka versiyonu. Bu niyetle imza kampanyası başlattık. Canlı kalkan olmak isteyen kardeşlerimiz buraya isimlerini kaydediyorlar. Tabi şu anda isimlerini kaydeden kardeşlerin gidip Gazze'de canlı kalkan olma durumları söz konusu değil ama bunu gerçekleştirmek amacıyla Mısır üzerinden bu denenecek, elimizden gelen yapılmaya çalışılacak. Eğer izin alma işlemleri gerçekleşirse sadece Türkiye'den değil dünyanın çeşitli yerlerinden birçok aktivistin katıldığı bütün dünyada bu kampanya yürütülüyor. Şartlar zorlanır, Mısır'ın sınırları zorlanır gidilir ve Gazze'ye canlı kalkan olunursa en azından bu katliamın önüne geçebiliriz düşüncesi oluşturulan bir çalışma, bir çaba. Çabalıyoruz umarım hayırlı neticeler verir ve katliamın önünde bir engel olur. Ses getirir diye düşünüyoruz inşallah" "Filistin'de yaşananlar bir trajediye dönüşüyor. İsrail öldürüyor, insanlık izliyor. Yapılanları şiddetle kınıyoruz. Yapacağımız hiçbir şey yoksa hiç olmazsa onların ürettiği ürünlerden almayarak bu işe katkı sağlayabiliriz. Toplum olarak aldığımız mallara dikkat etmemiz gerekir. Çünkü aldığımız İsrail malı, bir Müslüman'ın başında bomba olup patlayabilir. Bizler, bugünden yarını inşa etmenin, yarını imar etmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Bu nedenle alışverişlerimizde malzeme alımlarında asla İsrail malı kullanmayacağız. İsrail dünyanın gözü önünde Gazze'ye saldırıyor, çocukları ve kadınları katlediyor, "Plajda oynayan masum yavruları öldürüyor. Adeta gözleri dönmüş. Bu zulme sessiz kalamayız" bir insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız "İsrail Gazze'ye ölüm yağdırırken, bazı İsrailliler de seyir terasına çıkıyor, film izler gibi bombaları izleyip, alkış tutuyor. Bu vahşete tepkimizi koymalıyız. Tüm halkımızın katil İsrail'i ve arkasındaki küresel sermayeyi boykot etmeye ürünlerini kullanmamaya, herkesi bu boykota destek vermeye davet ediyoruz. Gazze katliamından dolayı İsrail mallarını satmama kararı alan esnaf kardeşlerimize burada teşekkür ediyor Allahtan hayırlı ve bol kazançlar nasip etmesini diliyoruz. Bizler nefes aldığımız müddetçe bu zulme karşı, İsrail terörünü eleştirmeye, Filistin davasını, Mescidi Aksa'yı savunmaya devam edeceğiz."diye konuştu.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mustafa Yaman’ın ismini değiştirmek için imza topladılar

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Vali Mu [...]

8 saat önce...

Görevden alınan yönetici sayısı 7'yi buldu

Mardin Büyükşehir Belediyesini teftiş eden müfetti [...]

1 gün önce...

HDP, DEDAŞ'ın devletleştirilmesini istedi

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın devletin sa [...]

23 saat önce...

TOKİ'nin arsaları açık arttırma ile satışa çıkıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) onlarca nitelikte arsay [...]

1 gün önce...

Teşekkür indirimi! Sağlık Çalışanlarına En Eğitimli Destek

Mardin Kültür Koleji, koronavirüs ile mücadelede ö [...]

22 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN